Pleśń pod laminatem – co należy zrobić?

Pleśń pod laminatem

Pleśń pod laminatem?. Często pojawiają się wątpliwości, czy pod laminatem mogła osiąść pleśń. W tym artykule dowiesz się szczegółowo, które oznaki przemawiają za tym, jakie przyczyny mogą być obecne i co można najlepiej z tym zrobić.

Oznaki pleśni

Formowanie się pleśni jest często zauważane bardzo późno, szczególnie pod wykładziną podłogową. Ale są oznaki, które mogą zwrócić na to twoją uwagę:

  • zapach stęchlizny lub stęchlizny z podłogi
  • zapach stęchlizny wydobywający się z listew przypodłogowych
  • wszystkie ziemiste zapachy lub zapachy poszycia lasu, których nie można jednoznacznie przypisać

W takim przypadku należy dokładnie zbadać całą przestrzeń życiową, aby zidentyfikować źródło zapachów, które wskazują na pleśń .

Testowanie pleśni

Pomiar pleśni w powietrzu
Pomiar pleśni w powietrzu

Jeśli nie można zlokalizować źródła zapachów, po bezpiecznej stronie należy zatrudnić eksperta. Potrafi zastosować odpowiednie metody – takie jak pies wykrywający pleśń lub bardzo precyzyjny pomiar MVOC w powietrzu w pomieszczeniu – aby wykryć nawet najmniejsze obszary zarażenia pleśnią.

Laminat i pleśń

Wyłączenie powietrza

Pod laminatem, który jest zwykle układany luźno, znajduje się idealne siedlisko dla pleśni. Formy źle znoszą cyrkulację powietrza, gdzie powietrze „stoi” czują się znacznie bardziej komfortowo. Dzieje się tak w przypadku warstwy powietrza pod laminatem.

wilgotność

Przyczyną pleśni jest zawsze stała wilgotność. Ponieważ pod laminatem trudno jest wydostać się wilgoci, grzyb znajdzie optymalne warunki bytowe również pod tym względem.

odżywka

Dolna warstwa laminatu często zawiera materiały organiczne, które wiele rodzajów pleśni wykorzystuje jako składniki odżywcze i może je dobrze strawić. Ponadto pod laminatem gromadzi się z czasem kurz i brud, który może również służyć jako składniki odżywcze dla wielu pleśni.

Czy możesz odnowić laminat?

Jasna odpowiedź: nie, absolutnie nie. Laminat zaatakowany przez pleśń należy całkowicie usunąć i wyrzucić. Leczenie środkami chemicznymi nie jest ani możliwe, ani skuteczne. Laminat jest również stosunkowo niedrogą wykładziną podłogową, dzięki czemu straty finansowe są mniejsze niż w przypadku innych pokryć podłogowych.

Eliminacja przyczyny

Po zdjęciu laminatu należy określić i całkowicie wyeliminować przyczynę zarażenia pleśnią (źródło wilgoci). Można to zrobić na różne sposoby:

  • Uszkodzone rury wodne lub nieszczelne rury grzewcze
  • Nadmierna wilgotność budynku w nowych budynkach (możliwa również w obszarze podłogi, podłoga może być zajęta zbyt wcześnie)
  • zbyt wysoka wilgotność jastrychu (nowy budynek)

Czas potrzebny do „wyschnięcia” nowo wybudowanego domu jest często niedoceniany. Nawet w przypadku stale ogrzewanego i zamieszkanego nowego budynku, w wielu przypadkach całkowite wyschnięcie wilgoci z etapu budowy może zająć nawet dwa lata.

PORADY I WSKAZÓWKI

Regularnie sprawdzaj wilgotność w domu lub mieszkaniu (nawet jeśli nie ma pleśni) i przewietrz pomieszczenie tak, aby wilgotność względna nigdy nie przekraczała 55%. Jeśli podejrzewasz, że ściany lub inne elementy są zbyt wilgotne, weź miernik wilgotności komponentów i dokonaj dokładnych pomiarów. W razie potrzeby wyremontuj go niezwłocznie.