Pleśń w sypialni – co robić

Pleśń w sypialni

Pleśń jest szczególnym problemem w sypialni, dlaczego najczęściej występuje, jakie przyczyny występują w sypialniach i jak najlepiej temu zapobiegać, dowiesz się szczegółowo w tym artykule.

Sytuacja w sypialni

Do sypialni często nie wchodzi się nawet w ciągu dnia. Często też nie są w ogóle wentylowane w ciągu dnia. Ponadto ogrzewanie (np. Ogrzewanie podłogowe) w wielu sypialniach jest często ustawione na niższe temperatury niż w pozostałej części domu. Wszystko to może sprzyjać rozwojowi pleśni. Najważniejsze przyczyny w skrócie:

  • Niewystarczająca wentylacja sypialni
  • niskie temperatury w sypialni
  • Pościel nie jest wentylowana
  • duże meblościanki stoją blisko ściany

Niedostateczna wentylacja

Jeśli pomieszczenia nie są wystarczająco wentylowane, często oznacza to, że nieświeże i wilgotne powietrze nie jest wystarczająco usuwane. Wilgotność powietrza może zwiększać wilgotność w pomieszczeniu i generalnie być zbyt wysoka. Optymalne są wartości od 40 do 55% wilgotności względnej. Jest to często przekraczane w sypialniach.

Niskie temperatury w sypialni

Pleśń w sypialni

Jeśli temperatura w sypialni – co jest rzeczywiście zalecane – jest nieco niższa niż w pozostałej części domu lub w pozostałej części mieszkania, punkt rosy się zmienia. Istniejąca wilgoć może łatwiej skraplać się, a ta ewentualna penetracja wilgoci może być przyczyną tworzenia się pleśni.

Pościel nie jest wentylowana

Jeśli pościel nie jest wentylowana, wilgoć uwalniana przez pocenie się w nocy pozostaje w pościeli. Oznacza to, że wilgoć pozostaje w pomieszczeniu, a przy niedostatecznej wentylacji zwiększa również wilgotność względną w pomieszczeniu. To z kolei sprzyja tworzeniu się pleśni.

Duże meblościanki stoją blisko ściany

Jeśli powietrze nie może prawidłowo cyrkulować za dużymi ścianami szafy, istnieje pewne ryzyko rozwoju pleśni. Samo wykluczenie powietrza nie jest wystarczającą przyczyną, ale w połączeniu z innymi przyczynami może stworzyć warunki wystarczające do rozwoju pleśni.

Środki zapobiegawcze

Aby uniknąć rozwoju pleśni, należy przynajmniej podjąć następujące środki:

  • Konieczne jest wietrzenie sypialni kilka razy dziennie (wskazówki dotyczące prawidłowej wentylacji można znaleźć tutaj.
  • alternatywnie instalacja wentylacji wymuszonej , ewentualnie z odzyskiem ciepła
  • Oblicz punkty rosy i ustaw optymalną temperaturę
  • Stale sprawdzaj wilgotność w pomieszczeniu za pomocą higrometru
  • Zawsze pozwalaj na dostateczną wentylację pościeli wilgotnej od pocenia się (również poprawia jakość powietrza w sypialni, szczególnie dla osób pocących się w sypialni)
  • W razie potrzeby (nie jest to konieczne, jeśli jest wystarczająca wentylacja i odpowiednia temperatura), odsuń duże ściany szafy nieco od ściany, aby powietrze mogło krążyć za nimi

PORADY I WSKAZÓWKI

Pleśń nie zawsze musi być od razu widoczna. Zwróć też uwagę na inne oznaki, takie jak zapach stęchlizny. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, możesz również poprosić eksperta o wykonanie testu pleśni przy użyciu psa tropiącego lub pomiaru powietrza.