Usuwanie pleśni za pomocą odkurzacza parowego – czy to w ogóle możliwe?

Pleśń i jej zarodniki

Wielu polega na wrażliwości formy na temperaturę i walczy z nią za pomocą odkurzacza parowego. W tym artykule możesz szczegółowo dowiedzieć się, czy jest to możliwe i skuteczne, jakie są możliwe zastrzeżenia i jakie są problemy.

Wrażliwość pleśni

Jako grzyb pleśń jest żywą istotą. Oznacza to, że może istnieć tylko w określonych warunkach środowiskowych. Generalnie jednak pleśń jest bardzo trudną formą życia, a poszczególne jej gatunki mogą być niesamowicie odporne.

Grzyby i zarodniki

Pleśń i jej zarodniki
Pleśń i jej zarodniki

Należy również dokonać rozróżnienia między grzybnią grzyba (widocznym grzybem) a zarodnikami pleśni (praktycznie „nasionami” grzyba, przez które może się rozmnażać i rozprzestrzeniać). Szczególnie zarodniki są szczególnie odporne i mogą wytrzymać najbardziej niekorzystne warunki.

Temperatura niezbędna do zabicia pleśni

Aby skutecznie zabić pleśń, potrzebne są stosunkowo wysokie temperatury. Z reguły temperatura we wszystkich obszarach musi być znacznie wyższa niż 50 ° C przez kilka minut, aby pleśń zdechła. Niektóre rodzaje pleśni mogą w pewnym stopniu przetrwać temperatury do 70 ° C. Większość gatunków wymaga jeszcze wyższych temperatur, aby zabić zarodniki.

Wpływ

Temperatura musi mieć równomierny wpływ na cały grzyb. Czas ekspozycji podaje się na co najmniej 3-4 minuty do śmierci grzyba. Wątpliwe jest, czy można to osiągnąć za pomocą odkurzacza parowego.

Możliwe problemy z odkurzaczem parowym

Słaba efektywność

Odkurzacze parowe osiągają określoną wysoką temperaturę tylko w krótkim czasie za dyszą wylotową. Test na dużą skalę w Stiftung Warentest kilku modeli odkurzaczy parowych wykazał, że temperatura na wylocie w praktyce nie jest wystarczająca, aby skutecznie zabić bakterie i zarazki, a nawet pleśń.

penetracja

Temperatura (ciepło) musi całkowicie wniknąć do formy, aby móc ją zabić. W wielu przypadkach nie jest to gwarantowane w przypadku odkurzacza parowego. Aby móc osiągnąć i utrzymać stałą wysoką temperaturę, inne źródła ciepła są znacznie bardziej odpowiednie ( lampa lutownicza (21,10 EUR na Amazon *) ).

Małe obszary i szczeliny

We wszystkich testach myjek parowych stwierdzono, że małe obszary, szczeliny i złącza są obszarami problemowymi. Ale to właśnie tam pleśnie preferencyjnie osiedlają się i znajdują dobre siedlisko. Jeśli tam również nie można zniszczyć grzybni pleśni, pleśń nie została zniszczona.

Czas narażenia

Temperatura odkurzacza parowego jest wytwarzana tylko na bardzo małej powierzchni. Aby móc zabić pleśń, dyszę wylotową należy zatem przytrzymać w jednym miejscu przez co najmniej 3-5 minut. Dopiero wtedy można wyleczyć najbliższy punkt zarażenia pleśnią. To nie wydaje się szczególnie praktyczne.

wilgotność

Odkurzacze parowe nasączają materiał, a także grzyby, a tym samym zapewniają mu niezbędną wilgoć. Jeśli grzyba nie można zabić, zabieg stworzył dla niego jeszcze bardziej idealną pożywkę. Zarodniki, które mogły nie zostać zabite, również mogą się doskonale rozwijać na tych obszarach.

Elementy wrażliwe na ciepło

Spoiny płytek nadają się tylko warunkowo do stosowania odkurzacza parowego, ponieważ wysoka wilgotność powoduje również wymywanie cementu ze spoin. Z czasem spoina rozpuści się i może stać się krucha. Należy również uważać na połączenia silikonowe przy wysokiej temperaturze.

PORADY I WSKAZÓWKI

Jeśli chcesz tylko powierzchownie usunąć pleśń, bardziej odpowiednie są niektóre domowe środki zaradcze. Są zaskakująco skuteczne, a także przyjazne dla środowiska i nieszkodliwe dla zdrowia.