Łatwe układanie płytek

Łatwe układanie płytek

Łatwe układanie płytek. Majsterkowanie staje się coraz bardziej popularne. Jedną z pierwszych prac, które podjęło wielu majsterkowiczów, było układanie płytek. Ale także tutaj ewoluowały techniki i materiały. Dzięki temu układanie płytek jest dziś jeszcze łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Poniżej znajdziesz instrukcje, które ułatwią Ci układanie płytek.

Układanie płytek na przestrzeni wieków

Nawet Rzymianie i inne starożytne kultury znali kafelki i wiedzieli, jak upiększyć swoje wille i wspaniałe budynki. Wraz z początkiem ery przemysłowej płytki powoli, ale z pewnością stały się dla nas produktem masowym. Nie ma już domu bez przynajmniej wyłożonych kafelkami łazienek i schodów. Początkowo układanie płytek było stosunkowo trudne i czasochłonne. Trzeba je było położyć na cemencie. Podłoże też nie zawsze było idealne. Wilgoć, nierówności, idealne ułożenie w wodzie – układanie płytek to od dziesięcioleci prawdziwa sztuka.

Układanie płytek dzisiaj – łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej

Nawet dzisiaj układanie płytek jest nadal wymagającym rzemiosłem. Jednak na rynku pojawiły się coraz lepsze materiały budowlane. Podpowierzchnia nowych budynków jest prawie jak „plug and play”. Płytki można układać natychmiast, bez wahania, bariery przed wilgocią i izolacja są w większości zintegrowane z jastrychem. Do tego dochodzą wysokiej jakości płytki, takie jak te, które są możliwe dzięki nowym technikom tłoczenia i wypalania, ale także znacznie tańsze profesjonalne narzędzia, które są teraz dostępne dla majsterkowiczów. Aby układanie płytek było naprawdę łatwe, oferujemy szczegółowe instrukcje, aby jeszcze bardziej ułatwić układanie płytek.

Łatwe instrukcje układania płytek

Łatwe układanie płytek ceramicznych
Majsterkowanie w łazience
 • Szpachelka poziomująca lub wylewka wyrównująca
 • Powód zatrzymania
 • Powód blokujący
 • Płytki
 • klej do płytek
 • Cement
 • Silikon łączony
 • Elementy dystansowe
 • Wiertarka z mieszadłem
 • Wiaderko na zaprawę
 • Przecinarka do płytek
 • Kielnia zębata
 • Deska do fug lub ściągaczka
 • Skrobak do połączeń
 • Silikonowa strzykawka
 • Drewniana szpatułka
 • Gumowe rękawice do spoinowania
 • Nakolanniki przy układaniu płytek podłogowych

1. Przygotowanie

a) Ogólne przygotowania
Podłoże musi być czyste, suche i równo wypoziomowane.

b) Przygotowanie podłoża, nowa konstrukcja
Nowoczesne posadzki jastrychowe zawierają już barierę dla wilgoci (paroizolacja). Zintegrowana jest również izolacja akustyczna Ponadto nowoczesny jastrych jest całkowicie płaski i równy. Największym ryzykiem związanym z nową wylewką budowlaną jest to, że nie wyschła ona jeszcze całkowicie. W przypadku wątpliwości należy zmierzyć wilgotność jastrychu iw razie potrzeby odczekać kilka miesięcy przed położeniem płytek.

c) Przygotowanie podłoża w starych budynkach
Podczas renowacji starych budynków układanie płytek może być nieco bardziej wymagające. Jeśli jednak zauważysz następujące szczegóły, układanie płytek na starych podłogach budynków jest niezwykle łatwe.

Nie można uniknąć paroizolacji, zwłaszcza na niższych kondygnacjach. Dlatego upewnij się, że masz na miejscu barierę wilgoci. Jeśli nie masz pewności, możesz nałożyć specjalny podkład barierowy. Specjalistyczny handel oferuje odpowiednie płyty izolacyjne do izolacji dźwięków uderzeniowych. Upewnij się, że używasz izolacji od dźwięków uderzeniowych, która jest odpowiednia do układania płytek, tj. O odpowiednio niskim poziomie wibracji.

d) Przygotowanie podłóg niechłonnych lub lekko lub silnie chłonnych
Istnieje wiele rodzajów podłóg, na których można układać płytki. Należy jednak pamiętać, że silnie chłonne powierzchnie usuwają zbyt dużo wilgoci z kleju, przez co klej nie może osiągnąć pełnego efektu. Jeśli podłoga nie jest chłonna, nie tworzy się połączenia z podłożem, co również jest niekorzystne. W przypadku obu opcji specjalistyczny handel oferuje podkłady i podkłady, które nakładasz z wyprzedzeniem.

2. Układanie płytek jest naprawdę łatwe

Zawsze używaj bardzo elastycznego kleju do płytek. Jest trochę droższy, ale zauważalnie lepszy. Do cięcia płytek najlepiej stosować specjalnie zaprojektowane przecinarki: przecinarkę do płytek ceramicznych, piłę do kamienia lub frezarkę do płytek z kamienia naturalnego, przecinarkę do szkła do płytek szklanych.

Możesz również użyć odpowiedniego narzędzia do wykonania otworów na kable i gniazda: ceramiczne wiertła do płytek ceramicznych, a następnie wyrwij otwory, które wywierciłeś wzdłuż narysowanej linii za pomocą szczypiec do papug. Wiertła do szkła do szkła oraz specjalne frezy i wiertła do kamienia naturalnego.

3. Plan układania tak, aby układanie płytek było naprawdę łatwe

Na podłodze najlepiej zacząć od środka pomieszczenia. Jeśli na przykład dłuższy bok znika za zabudowaną kuchnią, możesz również zacząć od środka na przeciwległej ścianie.

Zaczynasz również w środku dla płytek ściennych. Rozpocznij układanie płytek od góry, jeśli chcesz pokryć całą ścianę kafelkami. Podobnie jak powyżej, zacznij od określonej wysokości. Na przybliżonej wysokości możesz zacząć od dołu. Więc zawsze kończysz z pełnym rzędem płytek.

4. Układanie płytek jest teraz łatwe

Nałożyć klej do płytek na podłoże na płytkach podłogowych i rozczesać wypukłości w klej za pomocą pacy zębatej. Nakładasz również klej na płytki podłogowe i przeczesujesz grzbiety pod kątem prostym do tych na podłodze. Nałóż na powierzchnię tylko tyle kleju, ile możesz zużyć w ciągu 20 do 30 minut. Użyj podkładek dystansowych o odpowiednim rozmiarze, aby zapewnić prawidłowy odstęp między spoinami. Dylatacja odpowiada dylatacji jastrychu w nowym budynku. W starym budownictwie dylatację należy obliczyć od 0,5 do 1,5 cm. Ale szczelina dylatacyjna powinna mieć osiem metrów długości i 2 cm na całym obwodzie.

5. Fugowanie po ułożeniu płytek

Fugę nanieść ukośnie na fugę, twórz warstwy. Spowoduje to równomierne wypełnienie. Następnie zmyć fugę po przekątnej gąbką do płytek. Oczyścić płytki natychmiast po fugowaniu i wypłukaniu. Następnie można nadal usunąć cement bez środka czyszczącego do cementu. Wyczyść płytki później środkiem do czyszczenia cementu, uważając, aby nie stykać się z nim spoinami, ponieważ ten środek również niszczy cement fugi.

Na koniec dylatację wypełnić silikonem. Nadmiar silikonu usuń drewnianą szpatułką. Następnie wygładzić fugę zwilżonym palcem (aby silikon nie przykleił się do palca).

PORADY I WSKAZÓWKI

Do płytek szklanych i z kamienia naturalnego używaj nie tylko specjalnego, białego kleju do płytek. Fuga powinna być często biała, ponieważ pozwala to lepiej ukryć drobne łuszczące się lub zniekształcone krawędzie płytek, które często są przezroczyste.

Jeśli w spoinach nadal znajduje się klej do płytek, należy go wcześniej całkowicie usunąć skrobakiem do fug.

W dzienniku wewnętrznym znajdziesz szczegółowe instrukcje, które znacznie ułatwią układanie wszelkiego rodzaju płytek na ścianach i podłogach, a także wewnątrz i na zewnątrz.