Budowanie kuchni – musisz na to zwrócić uwagę!

Budowanie kuchni.

Budowanie kuchni. Ci, którzy kupują nową kuchnię, często chcą zaoszczędzić na kosztach. Wydaje się, że dobrym sposobem na to jest samorozwój. W tym artykule dowiesz się, czy jest to rzeczywiście takie proste i na co należy zwrócić uwagę podczas konfigurowania kuchni.

Budowanie kuchni. Samodzielne budowanie kuchni

Zasadniczo możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy w porównaniu z usługą montażu, gdy sam ją montujesz – zwykle kilkaset euro. Problemem jest profesjonalny montaż kuchni.

Wymaga to ponadprzeciętnych zdolności manualnych, a także sporej wprawy. Poniższe punkty zwykle przedstawiają obszary problemowe podczas konfigurowania kuchni:

 • Prawidłowo zamocuj górne szafki
 • Dostosuj kuchnię tak, aby można ją było idealnie dopasować
 • Panele, blaty i inne elementy, które muszą być wykonane bardzo precyzyjnie
 • Odpowiednio wyważ kuchnię
 • Prawidłowo uszczelnij zlew i kuchenkę

Ponadto trzeba wziąć pod uwagę, że profesjonalna instalacja kuchni zajmuje dużo czasu. Jako laik z łatwością potrzebujesz dwa do trzech razy więcej czasu niż profesjonalista.

Budowanie kuchni. Połączenia kuchenne

Budowanie kuchni
Kuchnia

Podłączenie do istniejących i nienaruszonych zaworów narożnych jest zwykle bezproblemowe. Przy niewielkich umiejętnościach można również dość łatwo zainstalować przyłącze kanalizacyjne.

Przy pracach elektrycznych staje się to trudniejsze. Jeśli piec nie jest podłączony za pomocą odpowiedniej wtyczki, niezbędny jest elektryk. To samo dotyczy przenoszenia gniazd lub gdy gniazda muszą być dodatkowo utworzone.

Potrzebujesz instalatora do wymiany lub ponownej instalacji zaworów kątowych. Jeśli żaden z tych elementów nie stanowi problemu, możesz postępować zgodnie z poniższymi instrukcjami montażu.

Budowanie kuchni. Budowa kuchni – instrukcja montażu krok po kroku

 • kuchnia
 • Materiały uszczelniające
 • Puzzle
 • Śrubokręt
 • Wiertło
 • Bezprzewodowy śrubokręt
 • Klucz do rur

1. Zamontuj szafkę zlewozmywakową

Umieść szafkę zlewozmywakową w przewidzianym do tego miejscu i podłącz najpierw zlew tylko tymczasowo. W ten sposób możesz określić, ile masz swobody, aby przesunąć całą kuchnię w lewo lub w prawo (zależy to zasadniczo od podłączeń wody).

2. Ustaw pozostałe szafki

Ustaw pozostałe szafki dolne po prawej i lewej stronie zlewu. Następnie musisz wyrównać je szafka po szafce. Każda szafka i cała kuchnia muszą być pionowe w pionie i poziomie.

3. Zamontuj blat

Zaznaczyć wycięcia w blacie i odciąć od dołu (zapobiega to strzępieniu się blatu w widocznym miejscu. Mocno przykręcić blat do szafek dolnych).

4. Mocno zamocuj zlew i kuchenkę

Zamontuj zlew w wycięciu w blacie i solidnie zamocuj wszystkie połączenia. Nie zapomnij uszczelnić zlewu.

Następnie mocno zainstaluj kuchenkę i piekarnik. To samo dotyczy tutaj: nie zapomnij uszczelnić płyty ceramicznej .

5. Zamontuj górne szafki

Najpierw montuje się szafkę z okapem, a następnie pozostałe szafki ścienne.

PORADY I WSKAZÓWKI

Wyrównywanie kuchni jest łatwiejsze, jeśli każdą szafkę wyrówna się indywidualnie. Jeśli w linii znajdują się dwie sąsiednie szafki (poziomo i pionowo), można je ze sobą mocno połączyć.