Płyta gk a wilgoć. Wilgotne pomieszczenie w łazience a płyta gk

Płyta gk a wilgoć.

Płyta gk a wilgoć. W wilgotnych pomieszczeniach ściany i okładziny ścienne muszą być specjalnie zabezpieczone przed wysoką wilgotnością, z drugiej strony obszary, w których istnieje ryzyko rozpryskiwania się wody, muszą być również odpowiednio uszczelnione, aby uniknąć zawilgocenia ścian i sufitu, a tym samym ryzyka powstania pleśni. W budownictwie z płyt kartonowo-gipsowych stosuje się specjalne impregnowane płyty gipsowo-kartonowe, tzw. Płyty GK (B) I. Są impregnowane rdzeniem, dzięki czemu są odporne na wysoką wilgotność powietrza. Inne oznaczenie to typ H2 zgodnie z EN 520 UE. Pod względem ceny impregnowane panele Rigips są zwykle znacznie droższe niż konwencjonalne panele Rigips. Glasroc H firmy Rigips to szczególny rodzaj płyty – jest to odpowiednik płyt gipsowo-kartonowych, ale dużo lżejszy, tańszy i mniej trudny w obróbce niż te.Ponieważ jest nie tylko hydrofobowy, ale także ognioodporny, może być stosowany również w miejscach publicznych.

Płyta gk a wilgoć. Łazienki nie zawsze są pomieszczeniami wilgotnymi w sensie strukturalnym

Nie ma przepisów ani powszechnej praktyki, aby właściwie zawsze używać paneli odpornych na wilgoć w łazience i kuchni. Nawet łazienki i kuchnie nie zawsze są pomieszczeniami o stałym, wysokim poziomie wilgotności, zwłaszcza jeśli są dobrze wentylowane. W pewnych okolicznościach ekspansja za pomocą konwencjonalnej płyty gipsowo-kartonowej zamiast płyty gipsowo-kartonowej jest całkiem możliwa. Miejsca narażone na rozpryskiwanie się wody i tak muszą być specjalnie zabezpieczone i uszczelnione podczas rozszerzania się wilgotnego pomieszczenia – uszczelnienie to za pomocą płynnej folii uszczelniającej w strefie rozbryzgującej się wody oraz impregnowanej szpachlówki już skutecznie zapobiega przedostawaniu się wilgoci do płyt. W razie wątpliwości można jednak zastosować tzw. Zieloną płytę gk lub użyj odpornych na wilgoć płyt gipsowo-kartonowych, szczególnie przy dużych obciążeniach parą i w obszarze konstrukcji sufitu.

Płyta gk a wilgoć. Uszczelnienie ma zasadnicze znaczenie w obszarach mokrych

Wilgoć a płyta gk
Wilgoć na płycie gk

Oprócz impregnowanej masy szpachlowej i płynnej folii uszczelniającej, którą można łatwo rozprowadzić na łączonych panelach, taśmy uszczelniające i tuleje uszczelniające są również ważnymi środkami pomocniczymi w zapobieganiu wilgoci i uszkodzeniom pleśni. Uszczelnienie musi być wykonane tak ostrożnie i szczególnie precyzyjnie, jak to tylko możliwe, aby faktycznie zachowało skuteczność przez długi czas. Impregnowana płyta gipsowo-kartonowa może również wchłaniać wilgoć, zwłaszcza na krawędziach ciętych, dlatego szczególnie ważne jest użycie impregnowanej fugi.

Projekt podwójnej okładziny dla kolejnych płytek

Eksperci zalecają również podwójne poszycie, co oznacza, że ​​albo mocowane są dwie warstwy płyty gk, albo płyta wiórowa jest przykręcana do łat pod warstwą płyty gk, zwłaszcza jeśli będzie ona później układana kafelkami. Zwiększa to stabilność konstrukcji.