Płyta gk a wilgoć. W wilgotnych pomieszczeniach ściany i okładziny ścienne muszą być specjalnie zabezpieczone przed wysoką wilgotnością, z drugiej strony obszary, w których istnieje ryzyko rozpryskiwania się wody, muszą być również odpowiednio uszczelnione, aby uniknąć zawilgocenia ścian i sufitu, a tym samym ryzyka powstania pleśni. W budownictwie z płyt kartonowo-gipsowych stosuje się specjalne impregnowane płyty gipsowo-kartonowe, tzw. Płyty GK (B) I. Są impregnowane rdzeniem, dzięki czemu są odporne na wysoką wilgotność powietrza. Inne oznaczenie to typ H2 zgodnie z EN 520 UE. Pod względem ceny impregnowane panele Rigips są zwykle znacznie droższe niż konwencjonalne panele Rigips. Glasroc H firmy Rigips to szczególny rodzaj płyty – jest to odpowiednik płyt gipsowo-kartonowych, ale dużo lżejszy, tańszy i mniej trudny w obróbce niż te.Ponieważ jest nie tylko hydrofobowy, ale także ognioodporny, może być stosowany również w miejscach publicznych.
Płyta gk a wilgoć. Łazienki nie zawsze są pomieszczeniami wilgotnymi w sensie strukturalnym
Nie ma przepisów ani powszechnej praktyki, aby właściwie zawsze używać paneli odpornych na wilgoć w łazience i kuchni. Nawet łazienki i kuchnie nie zawsze są pomieszczeniami o stałym, wysokim poziomie wilgotności, zwłaszcza jeśli są dobrze wentylowane. W pewnych okolicznościach ekspansja za pomocą konwencjonalnej płyty gipsowo-kartonowej zamiast płyty gipsowo-kartonowej jest całkiem możliwa. Miejsca narażone na rozpryskiwanie się wody i tak muszą być specjalnie zabezpieczone i uszczelnione podczas rozszerzania się wilgotnego pomieszczenia – uszczelnienie to za pomocą płynnej folii uszczelniającej w strefie rozbryzgującej się wody oraz impregnowanej szpachlówki już skutecznie zapobiega przedostawaniu się wilgoci do płyt. W razie wątpliwości można jednak zastosować tzw. Zieloną płytę gk lub użyj odpornych na wilgoć płyt gipsowo-kartonowych, szczególnie przy dużych obciążeniach parą i w obszarze konstrukcji sufitu.
- Przeczytaj także – Cięcie płyt gipsowo-kartonowych: jakie są opcje
- Przeczytaj także – ceny Rigipów w przeglądzie
- Sprawdź również – Malowanie płyt gipsowo-kartonowych – Jak to działa?
Płyta gk a wilgoć. Uszczelnienie ma zasadnicze znaczenie w obszarach mokrych

Oprócz impregnowanej masy szpachlowej i płynnej folii uszczelniającej, którą można łatwo rozprowadzić na łączonych panelach, taśmy uszczelniające i tuleje uszczelniające są również ważnymi środkami pomocniczymi w zapobieganiu wilgoci i uszkodzeniom pleśni. Uszczelnienie musi być wykonane tak ostrożnie i szczególnie precyzyjnie, jak to tylko możliwe, aby faktycznie zachowało skuteczność przez długi czas. Impregnowana płyta gipsowo-kartonowa może również wchłaniać wilgoć, zwłaszcza na krawędziach ciętych, dlatego szczególnie ważne jest użycie impregnowanej fugi.
Projekt podwójnej okładziny dla kolejnych płytek
Eksperci zalecają również podwójne poszycie, co oznacza, że albo mocowane są dwie warstwy płyty gk, albo płyta wiórowa jest przykręcana do łat pod warstwą płyty gk, zwłaszcza jeśli będzie ona później układana kafelkami. Zwiększa to stabilność konstrukcji.