Dywan czy wykładzina? Dywan w porównaniu z wykładzinami podłogowymi

Dywan czy wykładzina?

Dywan czy wykładzina? Pod względem metrów kwadratowych wykładzina jest najpopularniejszą wykładziną podłogową w Niemczech. Mimo to wiele osób ma obawy dotyczące wykładzin. W zależności od rodzaju dywanu może to być dobrą alternatywą. Przeczytaj tutaj, jak wykładzina wypada na tle innych pokryć podłogowych.

Dywan czy wykładzina? Ceny dywanów

Dywan czy wykładzina? Płytki dywanowe

Płytki dywanowe to najtańszy rodzaj dywanu. Ceny tutaj wahają się w granicach 4-5 EUR za m². W wielu przypadkach są nawet tańsze niż laminat. Możesz także łatwo położyć .

Dywan czy wykładzina? Dywany z krótkim włosiem

Dywany z krótkim włosiem są również bardzo tanią wykładziną podłogową. Przy cenach zaczynających się od 3 EUR za m², te wykładziny podłogowe mogą również konkurować z bardzo tanim laminatem, a często są nawet tańsze.

Przy odrobinie wprawy, dywany można również układać samodzielnie bez żadnych problemów, więc nie ma kosztów instalacji, podobnie jak w przypadku laminatu.

Wysokiej jakości podłogi z krótkim włosiem są oczywiście również droższe – tutaj ceny mogą sięgać nawet 25 euro za m², a czasem nawet więcej.

Dywan czy wykładzina? Dywany z długim włosiem

Dywan czy wykładzina?
Dywan w salonie

Dywany z długim włosiem, które są znacznie bardziej luksusowe, niekoniecznie muszą być droższe. Tutaj również ceny zaczynają się od około 24 zł za m², ale mogą też być dziesięciokrotnie wyższe.

Dywany z włókien naturalnych

Przy około 40-65 zł za m² podłogi z włókien naturalnych są nieco droższe niż dywany z włókien syntetycznych. Jednak stanowią one bardzo ekologiczną wykładzinę podłogową, która ma szereg pozytywnych właściwości w porównaniu z dywanami z włókien syntetycznych i nie ulega naładowaniu statycznemu.

porównanie cen

Płytki dywanowe są tańsze niż inne porównywalne wykładziny podłogowe, ale zapewniają doskonały wpływ na środowisko życia.

Trwałość

Okres przechowywania dywanów jest zwykle podawany jako dziesięć lat. To ponownie stawia często niskie ceny w perspektywie.

Dla porównania: płytki, które prawie nie wymagają konserwacji i są odporne na większość zabrudzeń, mają okres trwałości 30 – 40 lat, często nawet dłużej. Cena około 60 zł za m² w górę opłaca się zatem w dłuższej perspektywie. Istnieje jednak również wysiłek instalacyjny.

Oczywiście szczególnie cenne są płytki o wyglądzie drewna lub kamienia naturalnego.

Wysiłek konserwacyjny

W ostatnich latach panuje trend w kierunku gładkich wykładzin podłogowych, które można po prostu przetrzeć wilgotną szmatką.

Jednak dla porównania dywany nie są szczególnie trudne do czyszczenia. Zwykle wystarcza regularne odkurzanie, ponieważ prawie we wszystkich przypadkach dywany są znacznie bardziej odporne na zabrudzenia, a także wiążą kurz, który w przeciwnym razie osadzałby się na gładkiej podłodze.

Wrażliwość na plamy

W porównaniu z gładkimi podłogami (takimi jak płytki), dywany są bardzo wrażliwe na plamy.
Zwykle świeże plamy można łatwo usunąć z większości dywanów, podczas gdy starsze plamy zwykle wymagają bardziej agresywnych środków czyszczących.

Wrażliwość na plamy w dywanach nie zawsze jest argumentem przeciwko temu – nawet jeśli na pierwszy rzut oka tak się wydaje. Wiele pozytywnych właściwości dywanów przeważa nad tym w prawie wszystkich przypadkach.