Pleśń na ścianie wewnętrznej – skąd się bierze?

Pleśń na ścianie wewnętrznej

Pleśń na ścianie wewnętrznej to poważny problem, w tym artykule dowiesz się, jakie są jej przyczyny, na co zwrócić uwagę w przypadku pleśni w wynajmowanym mieszkaniu i na jakie szczególne znaki należy zwrócić uwagę.

Przeanalizuj rozwój pleśni

W każdym razie dokładnie zbadaj pomieszczenia pod kątem porażonych obszarów. Spróbuj odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Czy dotyczy to poszczególnych obszarów, czy też pleśń jest równomiernie rozłożona na większych powierzchniach ścian?
  • Czy w określonych punktach (np. W pobliżu podłogi, w rogach ścian lub we wnękach okiennych) występuje nagromadzenie miejsc porażenia?
  • Czy na ścianie są wilgotne plamy?
  • Jak wysoka jest wilgotność w pomieszczeniu?
  • Jaka jest wilgotność w pobliżu powierzchni ściany?
  • Czy znane są uszkodzenia lub wady strukturalne?
  • Czy został niedawno odnowiony?

Z odpowiedzi na pytania można już zwykle wywnioskować, na czym polega problem. Przyczyną pleśni jest zawsze wilgoć – i pierwszą rzeczą do zrobienia jest, aby dowiedzieć się, co powoduje tę wilgoć.

Wilgoć w rogach i przy podłodze

Pleśń na ścianie wewnętrznej

Może to wskazywać na nieprawidłowo zastosowane środki izolacyjne, ale także na mostek termiczny w danym obszarze.

Pleśń na ścianie wewnętrznej. Pleśń w pobliżu okien

Pleśń przy oknie

Plaga wokół okien lub podsufitek wskazuje, że przyczyną może być okno. Jeżeli niedawno przeprowadzano izolację, może to wynikać również z tego, że współczynnik U okien jest zbyt wysoki w porównaniu z nowo ocieplonymi ścianami. Możliwe są również błędy w połączeniu folii paroizolacyjnej, podobnie jak same okna.

Pleśń na ścianie wewnętrznej. Wysoka wilgotność w pomieszczeniu

Jeśli wilgotność przekracza 60%, może to być również przyczyną rozwoju pleśni. W zimne dni ściana stygnie, spadając poniżej punktu rosy i powodując kondensację wilgoci na ścianie. Dzięki temu na ścianie gromadzi się wystarczająca ilość wilgoci, która powoduje pleśń.

Wysoka wilgotność przy ścianie

Nawet jeśli wilgotność względna przy powierzchni ściany wynosi 80 – 90%, to wystarczy, aby pleśń przetrwała. Sama ściana niekoniecznie musi być wilgotna. Ze względów bezpieczeństwa pomiar wilgotności można również przeprowadzić w murze za pomocą odpowiednich urządzeń.

Oszacowanie

Pamiętaj, że pleśń nie zawsze jest widoczna od razu. Dlatego w każdym przypadku wskazana jest ocena przez eksperta, aby móc wykryć ukrytą infestację.

Napraw uszkodzenia

Jeśli jako przyczynę zostaną zidentyfikowane wady konstrukcyjne, należy je natychmiast usunąć. Samo usunięcie widocznej pleśni nie wystarczy, jej zarażenie (wilgoć) powinno być ustabilizowane i zapobiegane w przyszłości. Pleśń również stanowi duże zagrożenie dla materiału budowlanego, dlatego należy działać natychmiast.

PORADY I WSKAZÓWKI

Ponieważ nie wszystkie rodzaje pleśni są równie niebezpieczne, bardziej precyzyjne stwierdzenie na temat możliwych zagrożeń można sformułować po ekspertyzie z identyfikacją gatunku.