Kleje do płytek

Klej do płytek

Kleje do płytek, w tym artykule dowiesz się wszystkiego na ich temat. Najczęściej płytki układa się na cienkiej warstwie kleju do płytek. Grubość warstwy kleju, jest zwykle podawana, jako od dwóch do pięciu milimetrów. Grubość płytki nie ma tu większego znaczenia, zarówno cienkie, jak i grubsze płytki można układać na cienkiej warstwie kleju. Oczywiście decydującym czynnikiem dla grubości warstwy kleju są zastosowane materiały i rodzaj kleju.

Kleje do płytek na cienkim podłożu wymagają grubości od dwóch do ośmiu milimetrów!

Kleje do płytek. Zaprawa wymaga grubszej i cienkiej warstwy niż inne rodzaje kleju

Jeśli stosowana jest metoda cienkowarstwowa, różnica między klejem a zaprawą nie jest bez znaczenia. Zaprawa cementowa działa hydraulicznie, podczas gdy dyspersje kontrolowane chemicznie, kleje do tworzyw sztucznych i kleje na bazie żywic reaktywnych wytwarzają efekt adhezyjny w wyniku reakcji chemicznej. Ze względu na grubość kleju do płytek ta różnica oznacza, że ​​zaprawa potrzebuje więcej „przestrzeni”, aby pewnie osiągnąć swoje fizyczne związanie.

Wymagana grubość kleju do płytek jako zaprawy zaczyna się od około czterech milimetrów. Kleje żywiczne i plastyczne mogą rozwinąć swój pełny efekt już od wysokości dwóch milimetrów. Innym powodem większej grubości zaprawy są niezbędne rowki, które należy wykonać grzebieniem zębatym lub szpachelką. Najmniejsze głębokości zębów zaczynają się od trzech milimetrów.

Warunki i wymagania dotyczące cienkiego podłoża

Kleje do płytek w łazience
Płytki w łazience

To, który klej można zastosować, decyduje o charakterze podłoża i rodzaju płytki. Materiały porowate i wodochłonne można układać zaprawą cienkowarstwową.

Cienkie łóżko wymaga następujących grubości i wymagań:

  • Maksymalne rozmiary płytek do pięćdziesięciu milimetrów długości krawędzi (przy zaprawie paca zębata ma głębokość trzech milimetrów dla tego rozmiaru)
  • Zaprawa o grubości od czterech do ośmiu milimetrów
  • Kleje dyspersyjne i żywiczne o grubości od dwóch milimetrów (przestrzegać wskazówek producenta)
  • Im cieńsza klej do płytek jest stosowana The płaski i gładsze potrzeby powierzchnię przeznaczoną do

Kleje do płytek. Możliwa jest również zbyt mała grubość

Niektóre kleje dyspersyjne i żywiczne w rzeczywistości bardziej przypominają klej niż zaprawę. Aby uzyskać minimalną grubość łoża montażowego, ważne jest, aby uzyskać odpowiednią konsystencję. Kleje mogą zestalić się, tworząc film i wytwarzać wysokość mniejszą niż dwa milimetry. Ważne jest, aby mieć wystarczającą ilość wypełniaczy i dodatków, które „rozszerzają” klej do płytek do minimalnej grubości.

TH!NK

Wyobraź sobie zestalanie się substancji w cieście drożdżowym. Bez wystarczającej ilości proszku do pieczenia lub innego środka spulchniającego, ciasto nie „wyrośnie”. Twój klej do płytek również potrzebuje tych środków spulchniających w odpowiedniej ilości.