Mocowanie kołków przy użyciu kleju montażowego

Montowanie kołków przy użyciu kleju montażowego

Mocowanie kołków przy użyciu kleju montażowego. Podłoże, do którego masz zamiar włożyć kołek montażowy, nie zawsze się do tego nadaje. Bardzo ważna jest nośność podłoża. Jeśli jednak zdecydujesz się na umieszczenie kołka w takim podłożu, to dla powodzenia całej operacji możesz użyć kleju montażowego. Jednak nawet klej montażowy ma swoje ograniczenia.

Mocowanie kołków przy użyciu kleju montażowego. Montaż kołków może być problematyczny w starych budynkach

Jeśli gdzieś szczególnie miałbyś napotkać problemy podczas montowania kołków, to zapewne będzie to stary budynek. Majsterkowicze i rzemieślnicy spotykają się z trudnościami podczas próby montowania kołków w suficie, czy też w ścianie. W starych budynkach często bywa tak, że pod podwieszanym drewnianym sufitem jest gruba warstwa kruchego tynku wapiennego, czy też gipsowego. W takich miejscach dosyć często występują szczeliny, dziury lub wnęki, które nie nadają się do tego, aby zamocować w nich kołek montażowy.

Mocowanie kołków przy użyciu kleju montażowego. Techniki mocowania. Co jeśli kołek nie trzyma się podłoża?

Jeśli masz problem z dobraniem odpowiedniej kotwy spośród dostępnych na rynku opcji, to będziesz musiał skoncentrować się na alternatywnej technice mocowania kołka montażowego. Możesz, a nawet powinieneś wesprzeć montowanie kołka montażowego poniższymi klejami:

  • Klej montażowy PU
  • Klej montażowy o konsystencji kleju lub pianki
  • Zaprawa z żywicy syntetycznej (kołek wtryskowy)
  • Szybka zaprawa

Pianka montażowa PU do mocowania kołków

Mocowanie kołków przy użyciu kleju montażowego.
Majster

Jeśli masz zamiar użyć piankę montażową typu PU, to wiedz, że będziesz musiał zakupić odpowiednie kołki. W zależności od tego jak długi otwór wywierciłeś dobieraj kołki spośród kołków do płyt gipsowo-kartonowych i kołków izolacyjnych. Tego typu kołki montażowe mają szeroki gwint spiralny.

Raczej nie powinieneś wkręcać kołków montażowych w piankę poliuretanową, którą utwardzisz, a zamiast tego możesz włożyć kołek do otworu i potem spienić otwór, w którym znajduje się kołek montażowy. Jednak tego rodzaju montowanie kołków rozporowych, kiedy to używasz kleju montażowego, ma swoje wady i ograniczenia, jednym z takich ograniczeń jest fakt, że ciężko jest uzyskać odpowiednią nośność.

Klej montażowy do mocnego osadzania kołka

Zastosowanie kleju montażowego ma szczególnie znaczenie w miejscach, gdzie występuje porowata i piaszczysta powierzchnia. Na rynku występują co prawda różnego rodzaju kleje montażowe, różnych firm, dzięki, którym nośność się zwiększa, ale nadal nie są to wyniki, które mogłyby satysfakcjonować profesjonalnego majsterkowicza.

Szybka zaprawa do mocowania

Możesz również skorzystać z zaprawy szybkowiążącej. W tym przypadku, znaczenie mają indywidualne okoliczności. Ciężko jest przewidzieć, jak długo kotwica utrzyma się w otworze. Bywa tak, że wytrzymuje latami, ale są też przyadki kiedy to kotwica zamocowana na zaprawę szybkowiążącą wypada po kilku miesiącach. Tutaj, jak i we wszystkich innych rodzajach montowania kołka montażowego znaczenie ma ciężar rzeczy, którą kołek podtrzymuje, ale także intensywność ruchu sił fizycznych.

Kołki chemiczne lub wtryskowe

Istnieją na rynku kołki chemiczne i wtryskowe, które doskonale sprawdzają się w różnych miejscach. Jednak musisz wiedzieć, że nie każda powierzchnia jest odpowiednia do tego, aby użyć w niej kołek chemiczny, czy też wtryskowy. Mikstura z żywicy syntetycznej ma problem z utrzymaniem się w podłożach, które są porowate i piaszczyste. Zalecamy, abyś używał kołków chemicznych lub wtryskowych tylko w nawierzchniach, które są mocne, stabilne i twarde. Ogólnie rzecz biorąc, to mieszanka z żywicy syntetycznej jest warta uwagi.

TH!NK

Jeśli próbujesz zamontować kołek w piaszczyste podłoże, pod którym jest konstrukcja z drewna, to warto spróbować także przewiercić to drewno. Stare budynki często mają dodatkową wnękę, zwłaszcza gdy sufit jest podwieszany. W takich miejscach możesz zamontować kołki rozporowe, jakimi są również zaciski sprężynowe.