Nakładanie kleju do płytek. Metodę grubowarstwową stosuje się głównie przy stosowaniu kleju do płytek na bazie cementu. Ustawienie hydrauliczne działa idealnie przy grubościach warstw od dwudziestu milimetrów. W nowoczesnych konstrukcjach wszędzie tam, gdzie to możliwe, stosuje się cieńszy średni lub nawet cienkowarstwowy proces w celu zmniejszenia wysokości konstrukcji.
Nakładanie kleju do płytek. Najważniejszym kryterium decyzyjnym są wysokości konstrukcji podłogi
Przed nałożeniem kleju do płytek należy samodzielnie określić grubość lub sposób ułożenia. W nowoczesnej architekturze wysokość konstrukcji jest zwykle ograniczona, tak że centralne łóżko poniżej dwudziestu milimetrów lub metoda cienkowarstwowa o grubości poniżej ośmiu milimetrów są nieuniknione.
- Przeczytaj także – Układanie płytek metodą grubego łoża
- Przeczytaj również – Nakładaj płytki bezpośrednio na stary klej do płytek
- Sprawdź także – azbest w kleju do płytek
Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca i miejsca, aby uzyskać wysokość konstrukcji podłogi wynoszącą trzydzieści lub więcej milimetrów, można nałożyć grubą warstwę podkładu od dwudziestu milimetrów (plus grubość płytek). Metoda grubego łoża jest szczególnie zalecana do dużych płytek o długości krawędzi 200 milimetrów lub większej.
Kiedy i do jakich procesów grubowarstwowych jest właściwy wybór
Grubość kleju w grubości złoża otwiera się następujące możliwości i ma kilka zalet:
- Powierzchnia nie musi być idealnie równa i gładka
- W zależności od produktu możliwa jest kompensacja wysokości za pomocą kleju do płytek do pięćdziesięciu milimetrów
- Fizyczne wiązanie hydrauliczne w kleju cementowym zapewnia większą stabilność
- Dodatki elastyczności kleju zapewniają większą swobodę ruchu
- Charakter równoważący pozwala również na wyrównanie płytek i płyt o różnej grubości w celu utworzenia płaskiej powierzchni bez żadnych przeszkód
- W przypadku dużych i bardzo dużych płytek wymagane głębokości rowków do dwunastu milimetrów można łatwo uzyskać za pomocą pacy zębatej
- Płytki z kamienia naturalnego z porowatą stroną tylną „lubią” najbardziej grube łoże, ponieważ wykazują podobną stabilność i wytrzymałość na obciążenia mechaniczne i pogodowe
Specjalna skrzynka z kamienia naturalnego
Wybierając klej do płytek w grubym podłożu do kamienia naturalnego, należy wziąć pod uwagę, czy kamień może się odbarwić. W takich przypadkach zamiast zwykłego cementu dodaje się specjalne cementy trasowe. W branży zawodowej rzemieślnicy używają normy DIN 18332 jako podstawy do działania.
PORADY I WSKAZÓWKI
Twoje zużycie kleju do płytek w procesie grubego łoża może być ogromne. Do czterech kilogramów na metr kwadratowy nie jest rzadkością. Biorąc pod uwagę koszty, należy wziąć pod uwagę, że grube złoże prawie zawsze składa się z niedrogiej mieszanki piasku, wody i cementu. Wiele klejów chemicznych średnio i cienkowarstwowych jest droższych pomimo ich znacznie niższego zużycia.