Drewno Bongossi – twardsze niż dąb

Drewno Bongossi

Drewno Bongossi staje się coraz bardziej popularne jako drewno do budowy tarasów, ale od dawna jest używane do budowy mostów i innych konstrukcji hydraulicznych. Co jeszcze potrafi to drewno i jakie ma specjalne właściwości, możesz dowiedzieć się szczegółowo w tym artykule.

Wartości techniczne

Opis wartości mierzonychwartość
Gęstość nasypowa1,1-1,2 g / cm³
Średnia gęstość1150 kg / m³
Wytrzymałość na ściskanie87-108 N / mm²
Wytrzymałość na zginanie165-240 N / mm²

Drewno Bongossi. Inne nazwy i oznaczenie DIN

Drewno bongossi jest również często określane jako azobé. Oba terminy są równoważne. Istnieje jednak kilka innych regionalnych nazw, które są wspólne dla większości afrykańskich lasów:

  • Huk
  • Bakoundou
  • Kakou
  • Esore
  • Aba
  • Wi

W krajach anglojęzycznych drewno jest zwykle określane jako Red Ironwood, co jest trzecią powszechną nazwą handlową tego rodzaju drewna. Międzynarodowa marka to LOAL.

Drewno Bongossi. Wygląd

W przypadku Bongossi kolor twardzieli wyraźnie odróżnia się od bieli. Jednak tylko drewno twardzieli jest cenne, a biel jest powszechnie uważana za gorszą.

Ziarno

Drewno Bongossi
Bongossi

Struktura drewna Bongossi jest bardzo nierówna i wygląda na szorstką. Słoje roczne są bardzo blisko, promienie rdzeniowe można dostrzec tylko bardzo dobrze.

Kolor

Twardziel może mieć barwę od ciemnobrązowo-fioletowej do czekoladowo-brązowej. Z drugiej strony biel jest zawsze lekko różowa. Na twardzieli mogą być widoczne plamiste, białawe naloty.

Cechy

Bongossi to niezwykle twarde, bardzo ciężkie i wytrzymałe drewno. Bardzo mocno słabnie i ma tendencję do łzawienia. Trudno go zginać, ale ma wysoką nośność i bardzo dużą nośność we wszystkich obszarach. Bongossi jest lekko oleisty i świeżo pokrojony może nieprzyjemnie pachnieć.

Odporność

Bongossi to jedno z najbardziej odpornych na starzenie afrykańskich lasów. Jest bardzo trwały, odporny i odporny na warunki atmosferyczne oraz jest całkowicie odporny na atak grzybów i owadów.

Do czego można go użyć?

Bongossi może być używane jako drewno konstrukcyjne, nawet jeśli wymagana jest wysoka nośność. Znajduje również zastosowanie w hydrotechnice i górnictwie, jako tarasowanie stanowi interesującą i niedrogą alternatywę dla Bangkirai.

Ceny

Bongossi jest zwykle oferowane jako stosunkowo niedrogie drewno jako tarcica. Przegląd aktualnych cen można znaleźć tutaj.

Tutaj znajdziesz przegląd wszystkich rodzajów drewna

TH!NK

Ze względu na dużą twardość obróbka bongossi jest szczególnie trudna. Obróbka ręczna jest prawie niemożliwa, nawet otwory na gwoździe muszą być wcześniej nawiercone. Należy również pamiętać, że jeśli dostanie się do niego drzazga, może spowodować infekcje z powodu składników drewna.