Meranti – nie jest nieszkodliwa dla środowiska

meranti

Meranti to od kilku lat bardzo popularny gatunek drewna w tym kraju, głównie ze względu na swoją trwałość. Niewiele osób wie jednak: dobre właściwości nie występują w każdym drewnie, a użycie Meranti jest również bardzo wątpliwe ze względów ekologicznych. Dowiedz się więcej o tym drewnie i jego zastosowaniu w tym poście.

Wartości techniczne

Opis wartości mierzonychwartość
Gęstość nasypowa0,30-0,58 g / cm³, czasami do 0,70 g / cm³ lub więcej
Średnia gęstość600 – 800 kg / m³
Wytrzymałość na ściskanie21 – 50 N / mm² lub inny
Wytrzymałość na zginanie32 – 80 N / mm² lub inny

Gatunki i nazwy Meranti

Bez drewna panuje taki chaos nazw, jak w przypadku Meranti. W handlu często znajduje się tak zwany Red Meranti (Malezja), który z innych krajów pochodzenia jest również nazywany Red Seraya lub Red Lauan lub o lokalnych nazwach. Nawet w przypadku tego rodzaju drewna istnieją znaczne różnice we właściwościach pomiędzy lekkimi (Light Red Meranti) a twardymi, ciężkimi (Dark Red Meranti). Ponieważ dziś sprowadzane jest tylko drewno o gęstości nasypowej 0,38 – 0,47 g / cm³, to oddzielenie to nie odgrywa dla nas istotnej roli.

Różne kolory Meranti

Meranti
Meble z drewna Meranti

Istnieją również białe i żółte meranti, zwane także białymi lub żółtymi seraya lub żółtymi balau. Często te rodzaje drewna są następnie sprzedawane pod nazwą handlową Bangkirai.

Meranti. Wygląd

Wygląd wszystkich pokrewnych, ale poza tym całkiem różnych rodzajów drewna również może być bardzo różny.

Meranti. Ziarno

Kanaliki żywiczne można zobaczyć u wszystkich gatunków. W przypadku Red Meranti są one zwykle ułożone w pierścień, ale może się to różnić w przypadku różnych gatunków Meranti. Żywica wykrystalizowana na powierzchni często tworzy paski lub typowe ślady (białawe). Ogólnie powierzchnia drewna wydaje się dość jednorodna i niezbyt strukturalna.

Meranti. Kolor

U pospolitego czerwonego meranti drewno twardzieli jest od bladoróżowo-brązowego do czerwono-brązowego. Ciemniejsze drewno zwykle oznacza również twardsze właściwości i lepsze właściwości.

Meranti. Cechy

Z reguły lekkie i średnie drewno Meranti jest łatwe w obróbce i nie powoduje żadnych problemów. Przed malowaniem wystarczy wypełnić pory.

Kurczenie się i suszenie

Meranti zazwyczaj kurczy się umiarkowanie, ale podczas suszenia należy zachować ostrożność, aby uniknąć rozdarcia.

Odporność

Naturalna trwałość Meranti jest bardzo niska, jej klasa wytrzymałości z grubsza odpowiada jodle Douglas. Dlatego zabieg ochronny jest absolutnie konieczny na zewnątrz.

Cechy szczególne

Przebarwienia drewna lipowego

Drewno lipowe może szybko zmienić kolor na niebieski i zielony. Drewno lipowe jest również często poplamione podczas gotowania na parze. Należy zawsze brać pod uwagę te zmiany koloru i odpowiednio traktować i chronić drewno, jeśli to możliwe.

Do czego można go użyć?

W kraju tym Meranti jest używany głównie do budowy ościeżnic okiennych i drzwiowych, sporadycznie również do schodów i elementów mebli.

Tutaj znajdziesz przegląd wszystkich rodzajów drewna

PORADY I WSKAZÓWKI

Do budowy okien można stosować tylko drewno o gęstości powyżej 0,40 g / cm³, które ma również wyjątkowo niską naturalną trwałość. Ponieważ meranti bardzo często pochodzi z nielegalnego pozyskiwania drewna, a meranti z certyfikatem FSC jest bardzo rzadko spotykane, jego użycie jest niezwykle wątpliwe z ekologicznego punktu widzenia.