Żywica syntetyczna jako podstawa do przetartego tynku

Żywica syntetyczna

Żywica syntetyczna. Tynk ścierny oferowany jest w dwóch wariantach. Do zaprawy dodaje się albo minerały, albo składnik, który składa się z żywicy syntetycznej. Ze względu na specyficzne właściwości i metodę obróbki, tynki na bazie żywic syntetycznych są częściej stosowane w pomieszczeniach. Nakładanie tynku z żywicy syntetycznej jest technicznie łatwiejsze.

Żywica syntetyczna. Znakomite właściwości rodzajów tynków

Plastry do wycierania różnią się formą dawkowania. Podczas gdy klasyczne tynki mineralne są mieszane na miejscu, wcierane tynki składają się z gotowych mieszanek. Tynki mineralne wcierane są głównie stosowane do tynków zewnętrznych ze względu na ich dobre właściwości mostkowania pęknięć i wyraźną dyfuzyjność.

  • Przeczytaj także – Jak żywica może pomóc staremu drewnu
  • Przeczytaj również – Jastrych z żywicy syntetycznej to termin rozciągliwy
  • Sprawdź również – Tynk z żywicy syntetycznej do wewnątrz i na zewnątrz

Zaletą przecierania tynku żywicą syntetyczną jest przepuszczalność powietrza, dopasowana do klimatu panującego w pomieszczeniu. Z tego powodu i ponieważ jest łatwiejszy w obróbce, stosowany jest głównie jako tynk wewnętrzny. Ponieważ żywica syntetyczna zawarta w postaci ziarnistego kruszywa nie wydziela żadnych rozpuszczalników, tynk cierny można stosować bez problemów.

Żywica syntetyczna. Faza strukturalna po utracie połysku

Żywica syntetyczna
Żywica syntetyczna

Tarcie tynku z zawartością żywicy syntetycznej jest bardziej ekonomiczne w użyciu. W szczególności zdolność projektowa przez wprowadzane konstrukcje może trwać dłużej niż w przypadku tynku mineralnego. Większość tynków mineralnych nie daje się już zaprojektować po około 15 minutach.

Powierzchnia tynku ściernego po nałożeniu błyszczy. Kiedy tynk zaczyna się wiązać, traci połysk. W tym okresie, gdy powierzchnia staje się coraz bardziej matowa, musi nastąpić strukturowanie. W tym celu pożądany kształt wykonuje się kielnią, przeciągając kołowy, prosty lub zakrzywiony jeszcze elastyczny tynk.

Jeśli to możliwe, należy unikać wycierania tynku żywicą syntetyczną

Każdy, kto ma niewielkie doświadczenie techniczne w tynkowaniu lub zlecił wykonanie gładzi przez specjalistyczną firmę, powinien zdecydować się na tynk mineralny. Chociaż łatwy w obróbce tynk ścierny z żywicą syntetyczną jest praktyczną alternatywą, stosowanie żywicy syntetycznej, która w zasadzie nie jest przyjazna dla środowiska, jako kruszywa nie jest warte wspierania.

Oczywiście tworzywo sztuczne można stosować jako wypełniacz, ale poza jego zdolnością do obróbki przewyższają go we wszystkich dyscyplinach „bardziej naturalne” dodatki mineralne. Wpływa to zarówno na bilans wilgoci otynkowanego muru, jak i na klimat w pomieszczeniu, możliwość utylizacji i przyjazność dla środowiska, aw wielu przypadkach na niższą cenę materiału.

PORADY I WSKAZÓWKI

Aby obróbka przetartego tynku była jak najłatwiejsza, ważne są Twoje prace przygotowawcze. Przede wszystkim nierównomierne zasysanie podłoża jest trudne do wybaczenia i reaguje odrywaniem lub częściowym kruszeniem podczas strukturyzowania.