Pleśń na zasłonie prysznicowej – jak jej uniknąć?

Pleśń na zasłonie prysznicowej

Pleśń na zasłonie prysznicowej. Zasłony prysznicowe mogą bardzo szybko stać się nieestetyczne. Nie byłoby to takie złe – gdyby nie były również podatne na pleśń. W tym artykule dowiesz się, dlaczego na zasłonie prysznica może rozwinąć się pleśń i co najlepiej z tym zrobić.

Wilgoć na zasłonie prysznicowej

Podczas kąpieli zasłona prysznicowa nieuchronnie zamoknie. Zwykle nie stanowi to problemu, ponieważ do tego służy. A przynajmniej reszta prysznica też się zamoczy. Jednak z zasłonami prysznicowymi często występują szczególne problemy:

  • Zasłony prysznicowe nawet po kąpieli leżą w fałdach, co oznacza, że ​​w głębszych partiach nie wysychają prawidłowo i przez długi czas pozostają mokre.
  • Podczas gdy wanna i prysznic są w większości czyszczone, do zasłony prysznicowej przyklejają się osady kamienia i mydła oraz cząsteczki brudu.
  • Zasłony prysznicowe wiszące nad wanną często przylegają do krawędzi wanny, gdy są mokre, przez co w ogóle nie wysychają.

Niebezpieczeństwo pleśni w łazience z powodu zasłony prysznicowej

Zasłona prysznicowa często wysycha najwolniej w łazience. Znajdująca się na nim wilgoć pozostaje w łazience przez długi czas i dlatego może sprzyjać tworzeniu się tam pleśni. Ponadto zaciągnięta mokra zasłona prysznicowa zapobiega wysychaniu prysznica za nią w krótkim czasie. Oznacza to, że wilgoć pozostaje wszędzie i może tworzyć się pleśń.

Plamy z pleśni na zasłonie prysznica

Pleśń na zasłonie prysznicowej

Osady kamienia i mydła, a także brud, który zawierają, martwe komórki naskórka i inne materiały organiczne stanowią doskonałą pożywkę dla pleśni i właśnie tam może później powstać pleśń.

Plamy z pleśni

W wielu przypadkach plamy z pleśni pojawiają się najpierw na zasłonie prysznicowej. Plamy z pleśni nie są jeszcze pleśnią – ale są wyraźnym znakiem, że istnieje ryzyko pleśni. Pokazują, że czystość zasłony prysznicowej nie jest najlepsza.

Zapobiegaj rozwojowi pleśni

Można całkiem dobrze zapobiec rozwojowi pleśni na zasłonie prysznica. Wymaga to tylko kilku, ale konsekwentnie wdrażanych środków:

  • Regularnie czyścić dokładnie zasłonę prysznicową z obu stron
  • Nigdy nie zostawiaj zasłony prysznicowej w fałdach, aby wyschła jak najszybciej we wszystkich miejscach
  • Po kąpieli zetrzyj przynajmniej większość wody z zasłony prysznica

Te środki powinny wystarczyć, jeśli będą konsekwentnie przestrzegane, aby utrzymać zarówno pleśń, jak i pleśń z zasłony prysznica.

Usuń pleśń z zasłony prysznicowej

Oczywiście zamiast zawracać sobie głowę jej zdejmowaniem, łatwiej byłoby po prostu wymienić spleśniałą zasłonę prysznica. Pozwala to również uniknąć późniejszych nieestetycznych plam, których często nie można usunąć. Ale jeśli naprawdę chcesz posprzątać i nie chcesz używać chemikaliów (nie jest to zalecane w strefie prysznica), możesz użyć wypróbowanych i przetestowanych domowych środków : denaturatu, alkoholu lub nadtlenku wodoru (wybielanie!)

PORADY I WSKAZÓWKI

Pleśń można usunąć na stałe tylko wtedy, gdy istniejące zarodniki również zostaną zabite. Dzięki domowym środkom tylko nadtlenek wodoru może to zrobić wystarczająco dobrze – ale może mieć silny efekt wybielający.