Buty w suszarce: instrukcje i wskazówki – jak to zrobić dobrze

Buty w suszarce

Buty w suszarce. Brudne buty są problemem przez cały rok. Po spacerze po błotnistych polach okolicy w najlepszą jesienną zimę pralka szybko staje się ostatecznością. To samo w sobie nie zawsze jest dobrym pomysłem. A co z suszarką? Czy dozwolone są w nich buty? Odpowiedź brzmi, jak to często bywa w życiu, że jest to skomplikowane.

Buty w suszarce. Czy potrafisz wysuszyć buty? 

Poszczególne modele suszarek zasadniczo zabraniają wkładania butów do danej maszyny. Odpowiednią wskazówkę można znaleźć w instrukcji obsługi suszarki. Dlatego przed włożeniem butów do suszarki zawsze zapoznaj się z odpowiednim dokumentem! Tło stanowi potencjalne zagrożenie pożarowe. Oleje roślinne i tłuszcze zwierzęce mogą się zapalić w zbyt wysokich temperaturach (70 stopni i więcej). Nawet podczas suszenia buty mogą łatwo wejść w kontakt z tymi substancjami. 

Wskazówka: z tego powodu w gospodarstwie domowym ze zwierzętami nie wolno umieszczać zasłon w suszarce! 

Które suszarki są odpowiednie do butów? 

Buty w suszarce
Suszarka mechaniczna i stojąca

Zasadniczo nie ma znaczenia, czy masz w domu suszarkę z pompą ciepła, czy suszarkę kondensacyjną. Jedyną ważną rzeczą jest to, czy suszarka nadaje się do suszenia butów zgodnie z instrukcją obsługi. Do tego celu nadają się głównie konwencjonalne i nowoczesne modele Miele, Samsung, Bosch, Siemens i innych producentów. 

Buty w suszarce. Niektóre materiały uniemożliwiają korzystanie z suszarki 

Niektóre części butów mogą zostać uszkodzone przez ciepło suszarki. Dlatego nie wolno ich umieszczać w urządzeniu. Obejmujący: 

  • Skórzany 
  • Wkładki żelowe 
  • Niektóre podeszwy piankowe 
  • Niektóre rodzaje gumy 
  • Określony poziom kleju 

Dlatego generalnie butów do biegania i butów skórzanych nie wolno nigdy wkładać do suszarki. Na przykład mieszanka ciepła i suchości sprawia, że ​​skóra jest porowata. Buty są zniszczone. 

Jeśli skórzane buty są mokre – nigdy nie wkładaj ich do suszarki

Wskazówka: Większość butów, które można włożyć do suszarki, ma na etykiecie oznaczenie pod językiem. Jeśli nic nie jest tu odnotowane, należy założyć, że butów nie należy wkładać do suszarki. 

Buty w suszarce. Nie wkładaj do suszarki plastikowych butów i trampek bez pomocy 

Z technicznego punktu widzenia plastikowe buty nie są krytyczne. Dotyczy to zarówno suszarki, jak i samych butów, tutaj jednak pojawia się inny problem. Im cięższe buty, tym większe ryzyko uszkodzenia suszarki. Dlatego należy używać pomocy, takiej jak „szafka na suszarkę” lub „kosz na suszarkę”. W niektórych miejscach termin „półka na suszarkę” jest używany jako alternatywa. Są dla siebie synonimami. Taka pomoc chroni zarówno suszarkę, jak i buty przed uszkodzeniem. 

Do suszarki można włożyć obuwie z tkaniny 

Lekkie obuwie materiałowe można zwykle bez problemu włożyć do suszarki. Jeśli nie masz pewności, czy twoja para jest rzeczywiście wystarczająco lekka i boisz się uszkodzenia, działa prosta sztuczka: zawiąż sznurówki razem. Trzymaj buty blisko drzwi suszarki. Podbicie jest skierowane w dół. Sznurowadła wystają poza górną krawędź – co najmniej dwa centymetry. Drzwiczki suszarki zostaną teraz zamknięte. Buty pozostają na miejscu i nie ma uszkodzeń. Nawiasem mówiąc, to nie działa w pralce. Istnieje ryzyko, że woda może się wydostać. 

Którego programu użyć do suszenia butów? 

Czy wyjaśniłeś, czy możesz suszyć buty maszynowo w domu? A jeśli chodzi o następny problem: który program suszenia jest odpowiedni do butów? W każdym razie upewnij się, że buty nie nagrzewają się zbytnio, w przeciwnym razie mogą się skurczyć. Właściwy program suszenia butów jest często wskazany w instrukcji obsługi. Jeśli tak nie jest, zalecamy delikatne suszenie tkanin delikatnych lub wełny. Ogólnie rzecz biorąc, buty powinny być suszone na małym ogniu, jeśli to możliwe. Ponieważ im wyższa temperatura w suszarce, tym większe ryzyko zniszczenia lub skurczenia butów. 

Na koniec porada: obuwia i prania nie należy suszyć razem. W przeciwnym razie pranie może pachnieć stęchlizną.