Suszarki w piwnicy – co przemawia przeciwko temu?

Suszarka w piwnicy

Suszarki w piwnicy. Oczywiście suszarkę można też ustawić w piwnicy. W tym artykule dowiesz się, o czym należy pamiętać.

Suszarki w piwnicy. Wilgotne i zimne powietrze w piwnicy

Nieogrzewana piwnica jest znacznie zimniejsza niż ogrzewana przestrzeń mieszkalna. Ponieważ suszarki działają na gorące powietrze, zimne powietrze w piwnicy musi być znacznie bardziej nagrzane. To kosztuje nawet więcej energii, niż zużywa już suszarka.

Wilgotność, która w piwnicy jest zwykle wyższa niż w pomieszczeniach mieszkalnych, może doprowadzić do zakażenia suszarki pleśnią, ponieważ urządzenie nigdy nie wysycha prawidłowo. Używanie wilgotnego powietrza również obniża wydajność suszarki. To z kolei zwiększa zużycie energii.

Suszarki w piwnicy. Trudności w instalacji

Osuszacze powietrza wywiewanego wymagają otworu w ścianie lub okna. Oba są często niemożliwe w piwnicy. Oznacza to, że w piwnicy można stosować tylko (droższe) suszarki kondensacyjne.

Suszarki w piwnicy. Czy w piwnicy można zainstalować suszarkę?

Aby nie potknąć się o dużą i nieporęczną suszarkę, wielu właścicieli domów decyduje się na ustawienie urządzenia w piwnicy. Jest to oczywiście możliwe – ale nie jest optymalne z kilku powodów. Krótko podsumowaliśmy, dlaczego nie należy ustawiać suszarki w piwnicy.

Zimne powietrze w piwnicy zwiększa zużycie energii

Suszarki to nieporęczne i ciężkie urządzenia, które nie wszędzie mają miejsce. Dlatego wielu właścicieli domów decyduje się na wykorzystanie piwnicy jako lokalizacji. Chociaż ustawienie suszarki w nieogrzewanym pomieszczeniu w piwnicy nie jest generalnie szkodliwe, istnieje kilka powodów, które przemawiają przeciwko takiej lokalizacji.

Obejmuje to w szczególności zużycie energii przez urządzenie, które jest znacznie wyższe w zimnym powietrzu piwnicznym niż w innych, cieplejszych pomieszczeniach. Wynika to głównie z przyczyn fizycznych – np. Osuszacze powietrza wywiewanego pracują z zasysanym powietrzem z pomieszczenia, które jest dodatkowo podgrzewane przez urządzenie. Jeśli powietrze jest zimne, do procesu trzeba włożyć więcej energii, co z kolei przekłada się na rachunek za prąd.

Wyjątkiem są jednak suszarki kondensacyjne, które do procesu suszenia nie potrzebują ciepłego powietrza z pomieszczenia. Te urządzenia faktycznie działają wydajniej, gdy są umieszczone w chłodnym otoczeniu.

Wysoka wilgotność również nie jest idealna

Suszarki w piwnicy
Pralka i suszarka

Ponadto wiadomo, że nieogrzewane pomieszczenia piwniczne mają wyższy poziom wilgotności niż reszta domu. W takim środowisku suszarki nie mogą wyschnąć prawidłowo, nawet gdy są wyłączone, co może prowadzić do rozwoju pleśni i uszkodzeń. Zmniejsza się również efektywność procesu suszenia, co w niektórych przypadkach również znacznie zwiększa zużycie energii.

Z drugiej strony dobrze nadają się suche kotłownie

Jeśli natomiast w Twojej piwnicy jest kotłownia, powyższe punkty oczywiście nie mają zastosowania. Zwykle panuje tu optymalny klimat w pomieszczeniu, aby suszarki mogły pracować bez problemów. Kolejny problem z suchymi kotłowniami może pojawić się, jeśli chcesz ustawić osuszacz powietrza wywiewanego. Wymaga to węża lub rury, przez które wilgotne powietrze kierowane jest na zewnątrz. Pomieszczenia piwniczne rzadko mają niezbędny otwór w ścianie lub okno, dlatego urządzenia te nie nadają się do piwnic suchych i ciepłych. W takich przypadkach należy zamiast tego wybrać suszarkę kondensacyjną lub z pompą ciepła.

Ustawić suszarkę z pompą ciepła w piwnicy pomimo słabego powietrza?

Jednym z najlepszych momentów po długim dniu jest świeżo pościelone łóżko. Tkanina jest gładka i miękka, prześcieradło nie jest pomarszczone, aw pomieszczeniu unosi się zapach świeżości i przyjemnego środka piorącego.

Z drugiej strony nie jest przyjemny moment, kiedy pranie wyjmuje się z pralki lub suszarki i nie pachnie czysto, ale stęchlizną . Może to mieć wiele przyczyn, które na szczęście są łatwe do naprawienia.

Czy zatęchłe pomieszczenie w piwnicy może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu prania w suszarce z pompą ciepła? Zastanawialiśmy się, czy możesz bezpiecznie ustawić swoją suszarkę z pompą ciepła w starej lub zatęchłej piwnicy.

Umieścić suszarkę z pompą ciepła w zatęchłej piwnicy?

Decydującym czynnikiem w kwestii powietrza otoczenia jest oczywiście to, czy i jak intensywnie styka się ono z praniem. Oczywiście, jeśli suszarka zasysa powietrze bezpośrednio z otoczenia, aby użyć go do suszenia, nie jest to idealne. Pranie mogło wtedy wchłonąć zapach powietrza i nieprzyjemny zapach. W zależności od konstrukcji suszarki z pompą ciepła nie powinno to stanowić problemu .

Wiele urządzeń ma zamknięty obwód powietrza, który jest oddzielony od otoczenia. W ten sposób powietrze faktycznie pozostaje wolne od zapachów powietrza w piwnicy. Fakt, że trochę powietrza i zapachu zawsze może dostać się do obwodu lub maszyny, nie może być wykluczony, ale nie powinien mieć zbyt dużego wpływu na efekt końcowy. Jeśli często narzekasz na nieprzyjemny zapach prania, pomocne może być wyczyszczenie suszarki i pralki.

Co możesz zrobić z zatęchłym praniem

Pralka powinny być oczyszczone z brudu i innych pozostałości regularnie . Aby to zrobić, można go wytrzeć lub uruchomić z niewielką ilością detergentu w 90 ° C bez prania.

Ważne jest również, aby usunąć wszelkie pozostałości proszku do prania z komory, a także ją trochę wyczyścić. Jeśli pranie zaczyna pachnieć tylko w suszarce z pompą ciepła, która może również pochodzić z piwnicy, pomocne mogą być torebki zapachowe . Są one specjalnie oferowane do suszarek bębnowych i można je włożyć do maszyny wraz z praniem.

Streszczenie

  • Dokładnie wyczyść pralkę
  • Usunąć pozostałości detergentu
  • Użyj woreczka zapachowego

Wniosek

Ponieważ suszarki z pompą ciepła mają zwykle niezależne systemy powietrzne, nie musisz się martwić o złe powietrze w piwnicach. Jeśli pranie brzydko pachnie, czyszczenie suszarki i pralki może zapewnić lepsze rezultaty.

Tak czy inaczej, najlepiej byłoby wybrać model z zamkniętym systemem powietrza, jeśli maszyna ma być zainstalowana w zatęchłej piwnicy.

PORADY I WSKAZÓWKI

W szczególności suszarka nie powinna znajdować się w piwnicy. W takim przypadku lepiej jest umieścić pralkę w piwnicy, a suszarkę w łazience.