Naprawa suszarki. Suszarka: Jak zmienić pasek?

Naprawa suszarki

Naprawa suszarki. Zużyty lub rozdarty pasek klinowy nie jest uszkodzony w suszarce. Przy odrobinie umiejętności możesz to zmienić samodzielnie. W tym artykule wyjaśniono, na co zwrócić uwagę.

Naprawa suszarki. Znak zużycia paska

Pasek klinowy napędza ruchy bębna. Jeśli jest zużyty lub ślizga się, podczas pracy mogą być słyszalne piski. Jednak te piszczące dźwięki mogą mieć również inne przyczyny, na przykład słabo smarowane łożyska. Musisz to wcześniej wyjaśnić.

Naprawa suszarki. Wymiana paska klinowego

Możesz bez problemu ściągnąć pasek klinowy, jeśli wcześniej zdejmiesz niektóre części. Zwykle nie jest to zbyt skomplikowane. Należy jednak upewnić się, że w rejonie szczotek silnika należy postępować ostrożnie, aby szczotki nie wypadły.

Zakładanie nowego paska klinowego wymaga pewnych umiejętności. Najlepiej obrócić go na koło napędowe po przymocowaniu go z drugiej strony.

Naprawa suszarki. Suszarka: jakie są koszty wymiany pasków klinowych?

Jeśli bęben suszarki przestanie się obracać, prostą przyczyną może być również zerwanie paska klinowego. Piskliwe odgłosy podczas pracy również często wskazują na zużyty pasek klinowy. Jeśli nie ma dalszych uszkodzeń, w większości przypadków warto naprawić. Chcieliśmy się dowiedzieć od ekspertów ds. Kontroli kosztów, jakich kosztów należy się spodziewać przy wymianie paska klinowego w suszarni.

Pytanie: Ile kosztuje wymiana paska klinowego?

Ekspert ds. Kontroli kosztów: Tutaj oczywiście wchodzą w grę dwa różne czynniki kosztowe – z jednej strony koszty wymaganej części zamiennej, az drugiej strony koszty wymiany, czyli pracy wykonanej przez specjalistę.

  • Przeczytaj także – Rozbudowa w domu – jakie są koszty?
  • Przeczytaj także – Odnowienie dachu altanki: jakie są koszty?
  • Sprawdź także – Konserwacja czujnika dymu: jakie są koszty i kto je ponosi?

Koszt nowego paska klinowego jest niski w przypadku prawie wszystkich modeli suszarek. Większość modeli suszarek kosztuje mniej niż 40 zł, tylko niektóre modele ze specjalnymi pasami kosztują od 60 zł do 125 zł .

Do tego dochodzą koszty wymiany paska. Czasami koszty mogą być bardzo wysokie. Wiele firm obsługujących klientów pobiera już opłatę do 400 zł za przejazd i diagnostykę usterek, a także za przygotowanie kosztorysu. W wielu zakładach obsługi klienta za czas pracy naliczany jest wówczas do 400 zł za 0,5 godziny .

Niezależne warsztaty sprzętu AGD i wyspecjalizowane firmy elektryczne są często tańsze, ale można się tu również spodziewać znacznych kosztów pracy. W tym celu koszty przygotowania kosztorysu są następnie często kompensowane z poniesionymi kosztami naprawy.

Naprawa suszarki. Przykład kosztów z praktyki

Bęben naszej suszarki już się nie obraca. Sugeruje to, że pasek klinowy suszarki mógł się zerwać. Wzywamy serwis naprawczy.

Znacznie wyższe mogą być również koszty napraw wykonywanych przez inne specjalistyczne firmy, w szczególności w przypadku obsługi klienta fabrycznego.

Pytanie: Jaki jest zakres kosztów wymiany?

Eksperci ds. Kontroli kosztów: w przypadku zdecydowanej większości modeli suszarek koszt wymiany paska klinowego wynosi od 20 do 50 zł. Tylko przy niektórych modelach trzeba się liczyć z kosztami od około 60 do 100 zł.

Znacznie większy udział w kosztach stanowią koszty naprawy. Przede wszystkim należy się spodziewać kosztów dojazdu i diagnostyki błędów. Serwisy fabryczne często pobierają za to opłatę do 400 zł – niezależnie od tego, czy naprawa ma miejsce później, czy urządzenie jest usuwane, ponieważ naprawa nie jest już ekonomiczna.

W przypadku niezależnych warsztatów koszty rozwiązywania problemów są często kompensowane z następnymi kosztami napraw, tak że do zapłaty pozostaje tylko przejazd tam. Stawki godzinowe za naprawy często wahają się od około 200 do 400 zł za godzinę .

Pytanie: Od czego zależy koszt wymiany paska klinowego?

Ekspert ds. Kontroli kosztów: Kluczem tutaj jest:

  • jaki to model suszarki (cena części zamiennej)
  • której firmie zlecono naprawę (niezależny dostawca, specjalista elektryk, fabryczna obsługa klienta)
  • jakie koszty są naliczane za podróż i rozwiązywanie problemów i czy te koszty są kompensowane z kosztami naprawy
  • jak stawki godzinowe są naliczane za naprawę
  • jakie inne uszkodzenia mogą występować w napędzie suszarki (można to ustalić tylko na podstawie oceny na miejscu)

Pytanie: Czy naprawa jest tego warta?

Ekspert ds. Kontroli kosztów: jeśli tylko pasek klinowy jest rzeczywiście rozdarty lub zużyty, a suszarka nie jest zbyt stara, naprawa może być rzeczywiście opłacalna, szczególnie w przypadku drogich modeli wysokiej jakości.

Ogólna zasada dotycząca urządzeń gospodarstwa domowego jest taka, że ​​koszty naprawy są zawsze opłacalne, jeśli nie przekraczają 40% do 50% ceny zakupu przy wieku urządzenia do 5 lat. W przypadku starszych urządzeń koszty naprawy nie powinny przekraczać 20% do 30% nowej ceny – naprawy są na ogół mało opłacalne od wieku urządzenia 7-10 lat.

Jeśli chodzi o koszty naprawy, warto wziąć pod uwagę, że nową suszarkę można kupić z gwarancją już od około 1000 zł. W wielu przypadkach opłacalny jest zakup nowego, nawet jeśli naprawa byłaby oczywiście preferowana z czysto ekologicznego punktu widzenia.

PORADY I WSKAZÓWKI

W niektórych rzadkich modelach pasek klinowy można również naprężyć. Aby to zrobić, zdecydowanie powinieneś postępować zgodnie z instrukcjami producenta.