Dezynfekcja suszarki – jak to działa?

Dezynfekcja suszarki.

Dezynfekcja suszarki. W niektórych przypadkach może być przydatne zdezynfekowanie suszarki. W tym poście dowiesz się, kiedy tak się dzieje i jak postępować w przypadku dezynfekcji.

Dezynfekcja suszarki. Nieprzyjemne zapachy z suszarki

Jeśli pranie brzydko pachnie po wyjściu z suszarki, możliwą przyczyną może być pleśń lub rozwój bakterii.

Aby zdezynfekować suszarkę, wystarczy namoczyć stary arkusz w roztworze chloru. Zwilż arkusz równomiernie we wszystkich miejscach, ale upewnij się, że nie jest zbyt mokry. Następnie włóż go do suszarki i przeprowadź normalny proces suszenia.

Ponadto należy dokładnie oczyścić osady z uszczelek w okolicy bębna. Możesz również użyć do tego roztworu chloru (rozcieńczonego). Użyj małego pędzelka.

Zdezynfekuj pralkę i suszarkę: tak to działa

Czy Ty lub inne bliskie Ci osoby jesteś chory? Coroczna fala grypy się szerzy i chcesz zachować szczególną ostrożność? Bakterie i wirusy mogą znajdować się na ubraniach i gromadzić się w pralce i suszarce. Dlatego w celu zapewnienia maksymalnej higieny należy regularnie usuwać potencjalne patogeny z urządzeń. Ale jak prawidłowo zdezynfekować pralkę i suszarkę? I czy odpowiednie są również domowe środki zaradcze? UPDATED wyjaśnia. 

 • Zdezynfekuj pralkę: wskazówki i środki 
 • Zdezynfekuj suszarkę 

Zdezynfekuj pralkę: wskazówki i środki 

Niektóre zarazki uparcie pozostają w praniu i nie można ich usunąć poprzez pranie w 30 lub 40 stopniach. Warto też od czasu do czasu dezynfekować pralkę dla własnego poczucia czystości. W UPDATED dowiesz się, co oznacza, że możesz niezawodnie pozbyć się wirusów i bakterii.

Regularne pranie pod kątem 90 stopni

Szczególnie jeśli rzadko pierzesz w temperaturze 60 stopni, co kilka miesięcy należy uruchamiać pralkę w temperaturze 90 stopni. Nie musisz tego koniecznie robić z pustą maszyną. Ściereczki kuchenne lub żaroodporne, którymi można rządzić za pomocą wody . Zaleta: podobnie jak pralka są one oczyszczone z patogenów. Jako detergent najlepiej jest używać silnie działającego detergentu zawierającego wybielacz.

Niektóre pralki mają również specjalny program Trom-mel-rei-ni Przewodowy program pro i wskazujący, kiedy należy ponownie przejść do czyszczenia. Alternatywnie do prania pod kątem 90 stopni można również uruchomić ten program.

Dezynfekcja suszarki. Tylko w nagłych wypadkach: zastosować płukanie higieniczne 

Do dezynfekcji można również użyć środka higienicznego opracowanego specjalnie dla pralki. Ważne: używaj tak wysoce skutecznych środków tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Na przykład, jeśli ktoś z Twojej rodziny jest chory. Środki dezynfekujące są bardzo szkodliwe dla środowiska. Ponadto, jeśli są nadmiernie używane, mogą wywoływać alergie.

Zdezynfekuj pralkę: odpowiednie domowe środki zaradcze 

Jako alternatywa dla specjalnego Hygie-ne-r-ei-ni-ger można również zakwestionować kilka domowych środków do dezynfekcji pralki.

 • Kwas cytrynowy: jest skutecznym i stosunkowo mniej agresywnym środkiem o właściwościach antybakteryjnych. Możesz go używać z białymi. Po prostu włóż 5 do 10 łyżek kwasu cytrynowego do bębna razem z praniem. Ważne: nie używaj kwasu cytrynowego o temperaturze wyższej niż 40 stopni, w przeciwnym razie utworzy się agresywny cytrynian wapnia.
 • Soda oczyszczona: Możesz również użyć tego domowego środka do zwalczania zarazków i grzybów w pralce. Umieść 50 gramów w głównej komorze na detergent i uruchom pralkę przy 60 stopniach. Ważne: w tym przypadku nie może zawierać prania.

Inne powszechnie zalecane środki, takie jak ocet lub tabletki do zmywarek, są bardzo agresywne i mogą w pewnych okolicznościach spowodować utratę pralki. Z drugiej strony, jesteś bezpieczny dzięki łagodnym środkom domowym opisanym powyżej lub środkom czyszczącym opracowanym specjalnie dla pralki.

Pranie w 30, 40 lub 60 stopniach: które patogeny są szczególnie uparte? 

Badania wykazały, że wiele zarazków myje się w temperaturze poniżej 30 lub 40 stopni . Ale nawet pranie w 60 stopniach nie gwarantuje sterylnego prania.

W pralce w bardzo wysokich temperaturach przeżywają w szczególności tak zwane bakterie odporne na antybiotyki. Jest to problem głównie w domach opieki i często występujących włóknach, a rzadziej w prywatnych gospodarstwach domowych.

Niektóre enterobakterie zamieszkujące jelita są również odporne na ciepło, dlatego bieliznę należy prać w miarę możliwości w temperaturze 60 stopni. Norowirusy są również znane ze swojej odporności w pralce. W rezultacie wirus żołądkowo-jelitowy zwykle rozprzestrzenia się bardzo szybko. Wskazówka: Zwróć uwagę na możliwe cykle prania w gorącej wodzie, jeśli ktoś w Twoim gospodarstwie domowym cierpi na chorobę przewodu pokarmowego.

Zdezynfekuj suszarkę 

Suszarka jest na ogół mniej podatna na wirusy lub Bak-te-ri-s niż pralka. Dzieje się tak, ponieważ suszy pranie w bardzo wysokich temperaturach. Jednak może być konieczne zdezynfekowanie suszarki – na przykład jeśli ktoś z Twojej rodziny ma wysoce zaraźliwą chorobę.

Dezynfekcja suszarki: na zewnątrz i zbiornik na wodę

Jeśli chcesz zdezynfekować suszarkę, skup się na zewnętrznej stronie urządzenia i zbiorniku na wodę. Powód: często dotykana jest strona zewnętrzna. Zbiornik wody może kształtować Anset-zen i zaczynają zapachu. W takim przypadku powinieneś go zdezynfekować.

Zdezynfekuj zbiornik na wodę kwasem cytrynowym 

Dezynfekcja suszarki.
Cytryna

Wokół zbiornika na wodę do in-zie-ren wykonaj następujące czynności:

 1. Napełnij pusty pojemnik na wodę gorącą, nie wrzącą wodą.
 2. Dodaj 3 do 5 łyżek kwasu cytrynowego.
 3. Zamknij pojemnik na wodę i delikatnie nim potrząśnij, aby kwas cytrynowy był dobrze rozprowadzony.
 4. Pozostaw zbiornik na wodę na godzinę.
 5. Następnie opróżnij go i wypłucz czystą wodą.
 6. Włożyć pojemnik na wodę z powrotem do suszarki.

Zdezynfekuj suszarkę etanolem: krok po kroku 

 1. Zwilż miękką szmatkę roztworem etanolu (70%).
 2. Kilkakrotnie przetrzyj zewnętrzną część urządzenia.
 3. Następnie wytrzyj suchą szmatką.

Ważne: Wielu producentów urządzeń nie zaleca dezynfekcji wnętrza suszarki alkoholem, ponieważ jest on łatwopalny. Nie zaleca się również środków czyszczących na bazie chloru. Więcej informacji można znaleźć w instrukcji obsługi suszarki.

Dezynfekcja suszarki. Dezynfekcja odpowiednimi środkami 

Czasami może być konieczne lub przydatne zdezynfekowanie pralki. Działa to przy cyklach prania w 90 stopniach lub przy użyciu specjalnego higienicznego środka czyszczącego. Jednak należy tego używać tylko w wyjątkowych przypadkach. Zalecane są jednak mniej agresywne domowe środki, takie jak kwas cytrynowy lub soda oczyszczona.

Twoja suszarka jest mniej podatna na zarazki, ponieważ działa w bardzo wysokich temperaturach. W razie potrzeby można zdezynfekować zewnętrzną część urządzenia roztworem etanolu. Z drugiej strony kwas cytrynowy jest idealny do zbiornika na wodę. Zdecydowanie należy unikać środków czyszczących zawierających chlor i alkohol we wnętrzu suszarki.

PORADY I WSKAZÓWKI

W większości przypadków to nie suszarka, ale pralka jest przyczyną nieprzyjemnych zapachów. Najpierw dokładnie wyczyść pralkę i pozostaw środek zmiękczający do tkanin, który w przeciwnym razie zamaskowałby zapachy z pralki.