Usuwanie osadów z wapna. Wyczyść i usuń kamień z automatu do napojów

Usuwanie osadów z wapna

Producenci napojów gazowanych, tacy jak SodaStream, są bardzo popularni. Ale jak prawidłowo czyścić i usuwać kamień z urządzenia i butelek? A co zrobić z bardzo twardą wodą? Wyjaśniamy to.

W przypadku producentów napojów uciążliwość noszenia skrzynek to koniec, a w mieszkaniu nie ma już butelek zwrotnych. Ponieważ dzięki SodaStream & Co możesz łatwo gazować wodę z kranu, aby nie przegapić żadnej kupowanej wody mineralnej.

Powiemy Ci, jak czyścić i usuwać kamień z SodaStream i butelek, które z nim wchodzą.

Usuwanie osadów z wapna. Oczyść i usuń kamień z automatu do napojów gazowanych

Jeśli regularnie używasz automatu do napojów, powinieneś czyścić go mniej więcej raz w tygodniu, ale przynajmniej raz w miesiącu.

Można stosować następujące środki czyszczące:

 • Tabletki czyszczące od SodaStream
 • Tabletki czyszczące na bazie kwasu cytrynowego do ekspresów do kawy
 • Kwas cytrynowy dostępny w handlu (w postaci proszku lub płynu)

Tabletki czyszczące lub kwas cytrynowy można zwykle kupić w drogerii, w dobrze zaopatrzonych supermarketach lub w Internecie. Kwas cytrynowy zarówno czyści, jak i odwapnia urządzenie.

Aby wyczyścić SodaStream, wykonaj następujące czynności:

 • Wlej określoną ilość środka czyszczącego do butelki SodaStream. Zwykle jest to patyczek do czyszczenia, 2 łyżki kwasu cytrynowego w proszku lub 50 ml płynnego kwasu cytrynowego.
 • Butelkę napełnić do kreski ciepłą wodą (nie wrzącą, maksymalnie 50 ° C).
 • W razie potrzeby poczekaj, aż środek czyszczący się rozpuści.
 • Włóż butelkę do automatu do napojów tak, jak robisz to przy zwykłym przygotowywaniu wody pitnej.
 • Krótko, jednokrotnie naciśnij przycisk z bąbelkiem. Następnie pozostaw butelkę w urządzeniu, aby dysza pozostała w wodzie i mogła zadziałać.
 • Po około 15 minutach wyjmij butelkę i dokładnie wypłucz ją czystą wodą.
 • Wytrzyj dyszę bełkotki do sucha czystą szmatką.

Czyste butelki SodaStream

Aby zapobiec zarazkom, najlepiej nie pić z butelki, ale zawsze używać szklanki. W takim przypadku wystarczy wyczyścić butelki SodaStream raz w tygodniu.

Jeśli pijesz z butelki, czyść ją po każdym użyciu, ale przynajmniej raz dziennie. Dotyczy to również sytuacji, gdy używasz syropu lub czegoś podobnego, aby nadać wodzie smak.

W SodaStream są 3 różne rodzaje butelek:

 • Karafki szklane
 • Butelki PEN
 • Butelki PET

Zarówno szklane karafki, jak i butelki PEN można myć w zmywarce.

Jeśli masz butelkę PET lub nie masz zmywarki do naczyń, możesz użyć jednego z następujących środków czyszczących:

 • 1 tabletka do czyszczenia SodaStream
 • 1 sztyft do czyszczenia ekspresów do kawy (na bazie kwasu cytrynowego)
 • 2 łyżki kwasu cytrynowego w postaci proszku
 • 50 ml płynnego kwasu cytrynowego
 • 2 krople detergentu

Wlej odpowiedni środek czyszczący do butelki, a następnie dopełnij do kreski ciepłą wodą (maksymalnie 50 ° C). W razie potrzeby poczekaj, aż detergent się rozpuści. Dobrze wstrząśnij butelką, aby rozprowadzić detergent.

Następnie pozostaw butelkę na około 15 minut, aby detergent zadziałał. Następnie odwróć butelkę i pozostaw ją na wieczku na kolejne 15 minut.

W razie potrzeby można następnie przerobić szczoteczką do butelek. Użyj szczotki do butelek z twardym plastikowym włosiem lub naturalnym włosiem.

Możesz łatwo wyczyścić nakrętkę butelki i zewnętrzną stronę butelki płynem do mycia naczyń i miękką szmatką.

Jeśli nie zamierzasz od razu używać butelki ponownie, pozwól jej całkowicie wyschnąć – najlepiej bez wieczka „do góry nogami”. Zawsze przechowuj butelki SodaStream otwarte i wysusz później, aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów.

Usuwanie osadów z wapna i kamienia. Wyczyść urządzenie

Obudowę automatu do napojów można z łatwością wyczyścić wilgotną, miękką szmatką i, jeśli to konieczne, odrobiną płynu do mycia naczyń. Po prostu wytrzyj urządzenie raz dziennie lub w razie potrzeby, aby zabezpieczyć je przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami.

SodaStream Crystal ma specjalną cechę, ponieważ ma pojemnik na karafkę, do którego wkładana jest butelka przed bulgotaniem. Pojemnik na dzbanek można wyjąć i dokładnie wyczyścić niewielką ilością płynu do mycia naczyń i szczotką do zmywania naczyń.

Alternatywnie możesz również pozwolić namoczyć uchwyt w mieszaninie ciepłej wody i kwasu cytrynowego (ok. 100 g na 100 ml), aby usunąć uporczywy brud lub osady z kamienia.

Pozostaw uchwyt do wyschnięcia, zanim włożysz go z powrotem na miejsce.

Pojemnik dzbanka można łatwo wytrzeć wilgotną szmatką.

Pozwól SodaStream usunąć kamień

Jeśli masz szczególnie twardą wodę i uporczywe zwapnienia nagromadziły się w twoim SodaStream przez długi czas, urządzenie do napojów gazowanych może nie działać prawidłowo. Jeśli gwarancja jest nadal ważna, możesz skontaktować się z obsługą klienta SodaStream i zwrócić urządzenie.