Oczyść i usuń kamień z głowicy prysznicowej

Usuwanie osadów z wapna

Dzięki tym wskazówkom czyszczenie głowicy prysznicowej jest szybkie i łatwe. Nie trzeba go nawet odkręcać, aby usunąć kamień. 

Nie można uniknąć osadzania się kamienia i pozostałości mydła na głowicy prysznica z czasem. Nawet jeśli nowoczesne dysze można łatwo wyczyścić ręcznie w międzyczasie, należy regularnie czyścić i dokładnie usuwać kamień z głowicy prysznicowej.

Krok 1: zdemontuj głowicę prysznicową

Słuchawka prysznicowa:

Prysznice ręczne można zwykle łatwo zdjąć. Wszystko, co musisz zrobić, to poluzować i obrócić nakrętkę łączącą w dolnym końcu główki prysznicowej.

Głowica prysznicowa:

W zależności od modelu istnieją różne rodzaje mocowania. Podczas gdy niektóre głowice prysznicowe można po prostu wyłączyć, inne należy najpierw poluzować, odkręcając śrubę. Zwykle znajduje się nad głowicą prysznicową.

Krok 2: wyczyść słuchawkę prysznicową

Po zdjęciu głowicy prysznicowej zwykle można ręcznie usunąć luźny kamień i paski mydła. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń usunąć pozostałości octu i miękkiej szmatki do czyszczenia. W trudno dostępnych miejscach lepiej jest użyć starej (miękkiej) szczoteczki do zębów. Gdy tylko powierzchnia głowicy prysznicowej jest czysta, jest ona odkamieniana.

Krok 3: Usuń kamień z głowicy prysznicowej

Usuwanie osadów z wapna
Głowica prysznicowa

Przed odkamienianiem głowicy prysznicowej należy wyjąć sitko – jeśli jest obecne – i przepłukać je czystą wodą. Po oczyszczeniu jest po prostu wkładany z powrotem.

Usuń kamień z głowicy prysznicowej w zmywarce

Nie musisz zawracać sobie głowy ręcznym odkamienianiem głowicy prysznicowej. Po prostu włóż go do zmywarki razem z brudnymi naczyniami. Następnie powinien nie tylko ponownie świecić, ale także być wolny od wapna.

Użyj domowych środków, aby usunąć kamień z głowicy prysznicowej

Jeśli nie masz zmywarki, możesz łatwo usunąć kamień z dysz głowicy prysznicowej za pomocą następujących domowych środków:
 

  • ocet winny
  • kwas cytrynowy
  • proszek do pieczenia
  • Tabletka do zmywarki
  • aspiryna
  • Środek do czyszczenia protez

Uwaga : upewnij się wcześniej, że środek czyszczący nie narusza powłoki głowicy prysznicowej. Przetestuj środek w niepozornym miejscu i dowiedz się o odpowiednich środkach czyszczących na stronie producenta.

Podanie:

Niezależnie od tego, który z powyższych środków czyszczących wybrałeś, aplikacja jest zawsze taka sama. Umieść słuchawkę prysznicową w wiadrze lub zlewie i napełnij ją taką ilością wody, aby całkowicie zakryła. Teraz dodaj proszek do pieczenia, aspirynę, środek do czyszczenia protez, tabletki do zmywarki lub kwas cytrynowy. Z drugiej strony ocet można używać w postaci nierozcieńczonej do usuwania kamienia. Odczekaj co najmniej godzinę, zanim ponownie wyjmiesz prysznic. W zależności od stopnia zabrudzenia może być konieczne pozostawienie go do namoczenia przez kilka godzin. Następnie spłucz czystą wodą, włóż sito i ponownie zamontuj.

Usuń kamień z węża prysznicowego

Jeśli chcesz również usunąć kamień i wyczyścić wąż prysznicowy, możesz po prostu skorzystać z wyżej wymienionych metod.

Usuń kamień z głowicy prysznicowej bez demontażu

Prostą sztuczką można odwapnić głowicę prysznicową bez demontażu. Aby to zrobić, napełnij plastikową torebkę octem i umieść ją nad kranem. Teraz przymocuj je do uchwytu gumką i pozwól im powiesić na noc. Takie podejście jest szczególnie przydatne w przypadku słuchawek prysznicowych wychodzących bezpośrednio ze ściany.