Czyszczenie dywanu na śniegu

Czyszczenie dywanu

Czyszczenie dywanu na śniegu. Stara sztuczka domowa, która działa do dziś: wyczyść dywan śniegiem.

Wysoka pokrywa śnieżna jest nie tylko przyjemna dla oka, ale ma również praktyczne zalety. Ponieważ dywan można na nim czyścić bez chemii.
 

  • Aby sztuczka zadziałała, ziemię musi pokrywać wystarczająco gruba warstwa śniegu.
  • Wyjmij dywan na zewnątrz i połóż go do góry nogami na śniegu.
  • Odstaw na kilka minut. Opcjonalnie możesz kilka razy pociągnąć go tam iz powrotem na pokrywie śnieżnej.

Dywan na śniegu

Czyszczenie dywanu na śniegu
Śnieg
  • Jeśli masz trzepaczkę do dywanów, delikatnie postukaj w tył dywanu. Równie dobrze sprawdza się rakietka do tenisa lub badmintona.
  • Nie uderzaj zbyt mocno. W przeciwnym razie dywan może być zbyt mocno wciśnięty w śnieg, co może spowodować zamoknięcie. Chodzi po prostu o wykorzystanie wibracji do wytrząsania okruchów i kurzu ze stosu.
  • Kiedy skończysz, dokładnie wybij śnieg z włókien, a następnie zawieś dywan w mieszkaniu na suszarce do ubrań, aby wyschła.

Dalsze wskazówki dotyczące czyszczenia dywanu:

  • Usuń ślady nacisku
  • Usuń wosk

Usuń ślady nacisku na dywanie

Nie pozwól, aby dywan opadł – dzięki tym 5 sztuczkom możesz usunąć odciski, wgniecenia i ślady bieżnika.

1. Usuń punkty nacisku za pomocą kostek lodu

Umieść kostkę lodu w punkcie nacisku i pozwól jej się stopić. Włókna ponownie wstają z powodu zimna i wody. W przypadku większych punktów nacisku umieść kilka kostek lodu nieco od siebie (około 1 do 2 cm) od siebie. W przypadku okrągłych nadruków umieść kostki lodu na krawędziach. Na koniec osusz obszar suszarką do włosów.

2. Usuń zacieki za pomocą żelazka parowego

Ślady można również usunąć za pomocą żelazka parowego. Umieść ściereczkę do naczyń lub ręcznik na wgnieceniu i wyprasuj go żelazkiem. Naciskaj przycisk pary. Po chwili włókna powinny się ponownie wyprostować.


3. Ponownie wyprostuj włókna dywanu

Włókna dywanów z długim włosiem można ponownie ułożyć widelcem. Po prostu przeciągnij widelcem po dywanie, jakbyś go czesał. Wyszczotkuj dywan w różnych kierunkach. Dlatego po krótkim czasie włókna powinny się ponownie wyprostować. Specjalne szczotki do dywanów oszczędzają trochę czasu.

4. Odkurzacz parowy

Odkurzacz parowy działa podobnie jak żelazko, ale ma tę zaletę, że można go również używać do czyszczenia dywanu. Gorąca para powinna usunąć odciski i umożliwić ponowne podniesienie się włókien. Jeśli nie masz własnego urządzenia, możesz je wypożyczyć w drogeriach lub sklepach ze sprzętem.


5. Pianka do dywanów przeciw śliskom

Pianki dywanowe są przeznaczone do czyszczenia dywanów, ale mogą również pomóc w usuwaniu śladów i wgnieceń. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta i, jeśli to konieczne, szczotkuj punkty nacisku szczoteczką, aż znikną.

Sprytne czyszczenie dywanów: tak działa sztuczka ze śniegiem

Stąpasz na nich każdego dnia. Może nawet tupać, ścierać brud z podeszew butów i przenosić kurz między włóknami dywanów. Oczywiste jest, że należy je regularnie czyścić. W przeciwnym razie mogą się w nim rozmnażać nawet ćmy.

W życiu codziennym dywany podlegają intensywnemu użytkowaniu. Nie tylko buty mieszkańców i gości mają na nich wpływ. Dodaj do tego okruchy, a czasem rozlane płyny. Ale: „Wiele z zabrudzeń na dywanie nie jest rozpoznawalnych na pierwszy rzut oka”, wyjaśnia Siegfried Lange z Niemieckiego Stowarzyszenia Czyszczenia Tekstyliów w Bonn. Kurz i zanieczyszczenia z powietrza gromadzą się w tkance. Dlatego w pobliżu placów budowy lub na ruchliwych drogach dywany brudzą się szybciej i mocniej.

Odkurzanie to standardowa procedura czyszczenia dywanów. Lange zaleca w tym celu odkurzacz szczotkowy. Szczotka z napędem mechanicznym delikatnie stuka w dywan, dzięki czemu brud można usunąć lepiej niż podczas odkurzania zwykłą dyszą do dywanów. „Jest to trochę trudniejsze, ale znacznie skuteczniejsze”.

Nieprawidłowe odkurzanie może spowodować uszkodzenie wykładziny podłogowej

Jednak odkurzanie może uszkodzić powierzchnię, jeśli osadzi się na niej piasek i kurz. Wyglądają jak papier ścierny, mówi Lange. „Jeśli przejdziesz odkurzaczem, drobne ziarenka włosów, że tak powiem, zetną dywan”. Jeśli w worku na kurz zbierze się szczególnie duża ilość kłaczków, jest to wskazówka. W takim razie warto pomyśleć o profesjonalnym sprzątaniu.

Regularne odkurzanie pomaga również w zwalczaniu szkodników. „Ćmy ubraniowe lubią składać jaja na naturalnych dywanach i skórach” – wyjaśnia Mario Heising z Niemieckiego Stowarzyszenia Zwalczania Szkodników. „Jeśli po domu lata więcej niż 10 do 20 miesięcy, należy podjąć działania”. Jeśli dywan zostanie następnie uszkodzony przez ćmy, najlepiej przynajmniej przynieść biegacz do serwisu sprzątającego lub do środka do zwalczania szkodników. „Usuwają szkodniki i ich jaja za pomocą obróbki na zimno lub na gorąco”. Na miejscu można obrabiać duże dywany.