Jak usunąć zadrapania z dysku CD i DVD

Zadrapania na płytach CD i DVD

Usuń wszelkie rysy z dysku CD lub DVD

Dane na płycie CD lub DVD są odczytywane optycznie. Zadrapania na powierzchni utrudniają soczewkę do czytania i prowadzą do przerw w odtwarzaniu, a nawet całkowitej awarii. Istnieje kilka metod przywrócenia żywotności srebrnych krążków. Należy wziąć pod uwagę obie strony, aw niektórych przypadkach konieczne jest wiele powtórzeń.

Zakłócenia odbicia po obu stronach i kierunku jazdy

Soczewka gracza przetwarza informacje wynikające z odbicia. Jeśli pojawią się rysy, proces ten zostanie zakłócony. Dotyczy to obu stron dysku CD lub DVD. Jeśli zadrukowana powierzchnia tworzy rodzaj szczeliny świetlnej z powodu zarysowania, odbicie zatrzymuje się w tym miejscu. Tutaj zadrapań nie trzeba usuwać, ale należy zapobiegać padaniu światła.

W przeciwieństwie do płyt, kierunek skanowania i pracy jest od wewnątrz na zewnątrz. Jeśli dysk CD lub DVD „przeskakuje” na początku, czynnikiem zakłócającym jest środek dysku. Aby zachować „naturalny” kierunek podczas usuwania i czyszczenia, metody mechaniczne powinny zawsze działać od wewnątrz na zewnątrz.

Usuwanie zadrapań ze spodniej strony dysku CD lub DVD jest jak jego wypolerowanie. Metalowe dyski są pokryte ochronną folią z tworzywa sztucznego. Folia reaguje na wszelkiego rodzaju cząsteczki brudu, a dokładne czyszczenie wstępne zapobiega powstawaniu nowych rys podczas ich usuwania.

Jak usunąć rysy na płycie CD lub DVD

  • Środki polerujące (pasta do zębów, lakier samochodowy, pasta proszkowa do pieczenia, pasta wybielająca kreda)
  • Letniej wody
  • Płyn do mycia naczyń
  • Miękka, bezpyłowa ściereczka do polerowania
  • Bezrozpuszczalnikowy, nieprzezroczysty pisak

1. Góra

Nie musisz polerować zadrapań na zadrukowanej stronie, wystarczy zakryć lub uszczelnić optycznie. Zakryj widoczne ślady markerem bez rozpuszczalnika, lub pisakiem.

2. Wyczyść wstępnie spód

„Odsłoń” zadrapania, najpierw usuwając wszelkie zabrudzenia, takie jak cząsteczki kurzu i tłuszcz z palców, ciepłą wodą i kroplą zwykłego domowego detergentu.

3. Zastosuj lakier

Owiń wstrząśniętą, bezpyłową i miękką ściereczkę do polerowania wokół palca wskazującego. Nanieś wybraną pastę na końcówkę i rozprowadź pastę wokół środkowego otworu okrężnymi ruchami od wewnątrz na zewnątrz. Powinieneś również zastosować tę procedurę, jeśli masz tylko jedno zadrapanie w oku.

4. Polerowanie

Podczas polerowania upewnij się, że ruchy okrężne nie spadają poniżej promienia dysku CD lub DVD. Srebrny krążek lepiej znosi polerowanie poprzeczne od wewnątrz na zewnątrz, niż polerowanie okrężne w poszczególnych „kręgach”.

5. Spłucz

Wypolerowaną płytę CD lub DVD „wykąpać” w letniej wodzie. Chwytaj szybę tylko za środkowy otwór i / lub za zewnętrzną krawędź. Po wyczyszczeniu pozostaw płytę CD do wyschnięcia.

PORADY I WSKAZÓWKI

Jeśli polerujesz płytę CD lub DVD ściereczką do okularów, upewnij się, że jest całkowicie wolna od kurzu.  Przed użyciem dokładnie potrząśnij ściereczką do czyszczenia lub inną szmatką do polerowania.