Profesjonalnie wyczyść stary obraz

Aby uzyskać siłę koloru!

Profesjonalnie wyczyść stary obraz dzięki naszym poradom. Zanim odważysz się podejść do swojego obrazu olejnego, powinieneś najpierw wyjaśnić jedno pytanie: Jaką wartość ma obraz? Jeśli jest to dzieło wartościowe artystycznie, które kosztuje wiele tysięcy euro, lepiej trzymaj z daleka ręce – chyba że chodzi o odkurzanie. Profesjonalny konserwator powinien wtedy pomóc w dalszych krokach, aby nie podważyć wartości obrazu. Jeśli jesteś pewien, że chcesz sam go wyczyścić, oto nasz przewodnik.

Obraz jest usuwany ze ściany w celu dokładnego oczyszczenia

Profesjonalnie wyczyść stary obraz. Powinieneś tego unikać!

Kiedy obraz olejny traci blask, a odkurzanie nie pomaga, zwykle dzieje się tak z powodu werniksu. Jest to pierwotnie przezroczysta, żywiczna powłoka, która z biegiem lat żółknie, brązowieje i staje się krucha.

Właściwe czyszczenie lakieru obejmuje więc zwykle usunięcie lakieru i utworzenie nowej powłoki. Ale nie atakuj obrazu środkami czyszczącymi lub przypadkowymi rozpuszczalnikami! To może skończyć się bardzo smutno.

Wypróbuj poniższą metodę ostrożnie najpierw na rogu, aby upewnić się, że nic się nie złamie. Dopiero wtedy należy wyczyścić całą powierzchnię obrazu!

Profesjonalnie wyczyść stary obraz. Instrukcje: jak prawidłowo wyczyścić obraz

Materiał:

  • Albo żółć wołowa, albo anacrosina
  • Ciepła woda
  • Lakier do malowania

Narzędzia:

  • Miękka miotełka z piór/szczotka do kurzu
  • Miękka gąbka
  • wacik
  • Pędzel do lakieru

1. De-frame i odkurz obraz!

Najpierw usuń obraz z ramy, jeśli to konieczne. Jeśli to nie zadziała nieszkodliwie, zostaw to tak, jak jest. Ale pamiętaj, aby odkurzyć powierzchnię.

2. Zmiękcz lakier

Aby wyczyścić obraz do porów, usuń lakier. W tym celu płótno musi leżeć na twardej, równej powierzchni. Na całą powierzchnię obrazu nałożyć galas wołowy lub anacrosinę, a następnie pozostawić na kwadrans.

3. Usuń lakier

Teraz zwilż gąbkę i/lub wacik ciepłą wodą i ostrożnie zetrzyj lakier. Powtarzaj proces, aż powierzchnia będzie całkowicie czysta.

4. Suszenie i nowy lakier

Oczyszczony obraz pozostawić do całkowitego wyschnięcia przed nałożeniem pędzlem nowego lakieru. Rozłóż uszczelkę cienko, najpierw poziomo, a następnie ponownie pionowo. Teraz obraz potrzebuje kilku dni na wyschnięcie.

Profesjonalnie wyczyść stary obraz

PORADY & TRIKI

Czy w niektórych miejscach farba się łuszczyła? Jeśli chcesz wykonać retusz, weź kredową bazę, aby wyrównać wysokość i nałóż na nią wysokiej jakości farby olejne. Proszę nie wypełniać ani nie zamalowywać obrazu!