Czyszczenie budek lęgowych – wszystkie ważne wskazówki dla miłośników ptaków

Czyszczenie budek lęgowych. Ptaki oczywiście nigdy nie zostawiają swojej budki lęgowej w czystości, a wręcz przeciwnie: po użyciu w środku nagromadziło się dużo brudu, w którym zarazki i pasożyty czują się jak w domu. Wydaliny, pióra i resztki jedzenia muszą być zatem pilnie usunięte, zanim nowi mieszkańcy wprowadzą się do małego domku. Wyjaśniamy, kiedy i jak najlepiej czyścić.

Stare gniazda należy usuwać co roku

Czyszczenie budek lęgowych. Kiedy należy czyścić budki lęgowe?

Dopóki budki lęgowe są nadal w użyciu, są one oczywiście tematem do czyszczenia. Uwaga: niektóre budki dla ptaków są używane kilka razy wiosną i latem, przejścia są płynne.

Nadszedł czas we wrześniu: wyprowadziły się ostatnie młode ptaki, potem może wprowadzić się ekipa sprzątająca. Ale przyjrzyj się uważnie, zanim odczepisz gniazdo, aby być po bezpiecznej stronie: być może będziesz musiał najpierw przegonić mysz.

Czyszczenie budek lęgowych jest zatem absolutnie konieczne, aby następny lęg ptaków nie został od razu zarażony pasożytami i zarazkami poprzednich zwierząt. Prawdziwi obrońcy ptaków wiedzą o tym i postępują zgodnie z tym.

Czyszczenie budek lęgowych. W ten sposób możesz naprawdę wyczyścić budkę lęgową

Poniżej znajdują się instrukcje, jak dokładnie wyczyścić budki lęgowe. Ale najpierw ta informacja: Chemiczne środki czyszczące i dezynfekujące nigdy nie powinny być używane w karmniku dla ptaków. To może zaszkodzić zwierzętom.

Nasz przewodnik po czyszczeniu budek lęgowych

Materiały:

  • woda
  • Ług sodowy

Narzędzia:

  • Szczotka
  • Szmata

1. Otwórz pudełko lęgowe

Otwórz karmnik dla ptaków, aby mieć lepszy dostęp do środka. Natychmiast zauważysz brud.

2. Mechanicznie wyczyść pudełko

Najpierw energicznie wyszczotkuj skrzynkę, aby usunąć grubszy brud. Na zewnątrz można również bezpiecznie stosować czyszczenie mechaniczne.

3. Wilgotne czyszczenie końcowe

Do czyszczenia na wilgotno możesz użyć ciepłej, czystej wody. Być może jedno lub drugie miejsce musi działać trochę dłużej, aż brud się rozluźni. Do głębokiego czyszczenia warto użyć ługu sodowego.

4. Dokładnie wysuszyć

Zanim ponownie zamkniesz budkę lęgową, powinieneś wszystko dobrze wysuszyć i pozwolić, aby pozostała wilgoć wyparowała w rogach. Następnie możesz złożyć dom i powiesić go ponownie – nawet jeśli nie wygląda w nim klinicznie czysto.

Czyszczenie budek lęgowych
Gniazdo

PORADY & TRIKI

Ostrożność! Gdy mija późne lato i jesienne przerwy na poczęstunek, budki lęgowe są bardzo popularne wśród małych zwierząt. Należą do nich na przykład muchy, skorki, trzmiele, myszy i nietoperze. Dlatego lepiej jest wcześniej wyczyścić budkę lęgową, aby zapewnić tym zwierzętom wystarczająco dużo miejsca.