Usuń plamy pleśni z tekstyliów

Usuń plamy pleśni z tekstyliów razem z nami. Plamy pleśni nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale są również szkodliwe dla zdrowia i niszczą włókna tekstyliów. Są też niezwykle trudne do usunięcia. Ale przy odpowiedniej obróbce istnieje duża szansa na czyste, wolne od pleśni ubranie!

Usuń plamy pleśni z tekstyliów. Te domowe środki pomagają zapobiegać plamom pleśni na tekstyliach

  • Ocet lub esencja octu
  • Kwas cytrynowy (w postaci soku lub czysty)
  • Wybielacze lub środki czyszczące na bazie chloru

Podczas czyszczenia tekstyliów z plamami pleśni konieczne jest nie tylko usunięcie plam, ale przede wszystkim zabicie toksycznych zarodników. Zarówno kwas, jak i chlor zabijają pleśń. W tym przypadku zwykłe detergenty lub odplamiacze nie wystarczą.

Usuń plamy pleśni z tekstyliów. Krok po kroku usuwaj plamy pleśni z tekstyliów

1. Podejmij środki ostrożności

Zarodniki pleśni są trujące. W miarę usuwania plam rozluźniają się i mogą latać w powietrzu lub pływać w wodzie. Dlatego należy się odpowiednio chronić: konieczne jest noszenie maski na twarz i gumowych rękawiczek podczas usuwania plam z pleśni. Jeśli to możliwe, możesz również chronić oczy.

Spleśniałe tekstylia najlepiej czyścić na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

2. Obróbka wstępna

Plamy z pleśni są bardzo uporczywe i dlatego najlepiej je usuwać wyższym stężeniem kwasu. Nałóż więc czysty sok z cytryny lub ocet, lub esencję octową (ma jeszcze wyższą zawartość kwasu) na plamy i pozostaw kwas na 15 minut.

Kwas może atakować wrażliwe włókna lub barwnik tekstylny. W żadnym wypadku jedwab, lub wełna nie powinny być traktowane sokiem z cytryny, lub octem – tutaj musisz uciekać się do specjalnych produktów.

W razie wątpliwości wypróbuj rąbek, aby sprawdzić, czy kwas wpływa na kolor Twoich tekstyliów.

3. Pozwól się namoczyć

Wypłucz tkaniny pod ciepłą, bieżącą wodą.

Następnie włóż je do ciepłej kąpieli wodnej, w której rozpuścisz kilka łyżek soku z cytryny lub esencji octu. Niech odpoczywają tam przez kilka godzin.

4. W pralce

Następnie włóż spleśniałe przedmioty do pralki i umyj je tak gorącą wodą, jak to możliwe. Jeśli tekstylia są białe, wrzuć do pralki trochę wybielacza lub detergentu zawierającego chlor.

Usuń plamy pleśni z tekstyliów

5. Suszenie

Dobrze wysusz tkaniny, najlepiej na słońcu lub na grzejniku, aby zapobiec tworzeniu się nowej pleśni. Upewnij się, że twoja szafa jest odpowiednio wentylowana i usuń wszelkie pozostałości pleśni – w przeciwnym razie twoje ubrania wkrótce znów staną się spleśniałe!

Usuń plamy pleśni spod prysznica

Pleśń tworzy się szybko, szczególnie w łazience: pod prysznicem lub w okolicach wanny zawsze jest wilgotno i ciepło. Dlatego po kąpieli należy zawsze dobrze wietrzyć wodę!
Plamy pleśni na zasłonie prysznicowej można usunąć za pomocą dostępnego w handlu preparatu, lub usunąć plamy i zarodniki pleśni kwasem octowym, lub cytrynowym. Możesz zdjąć zasłonę prysznicową, aby usunąć plamy lub po prostu zostawić ją wiszącą. Na miejscu zainfekowanym pleśnią wylej sok z cytryny, ocet lub esencję octową i dobrze je rozprowadź na zainfekowanej pleśnią powierzchni. Poczekaj chwilę, aż środek zadziała, a następnie wyczyść obszar szmatką lub gąbką i spłucz resztki pleśni gorącą wodą.

Podczas czyszczenia noś maskę i rękawiczki, aby chronić się przed trującymi zarodnikami! Używaj tylko biodegradowalnych i ekologicznych preparatów do usuwania pleśni.