Guma to bardzo wytrzymały materiał na rozciąganie, ścieranie, a nawet na ekstremalnie niskie temperatury. Środki czyszczące używane na powierzchniach z gumy zazwyczaj dobrze radzą sobie z usuwaniem z niej różnego rodzaju zabrudzeń. Zwłaszcza farba jest dosyć łatwa do usunięcia. Duże znaczenie w usuwaniu farby z gumy ma fakt, iż guma jest elastyczna. Nawet mechaniczne usuwanie farby z gumy jest możliwe.
Guma jest bardzo wytrzymała
Jeśli środowisko na to pozwala to możesz usunąć farbę z gumy silnymi rozpuszczalnikami typu aceton. W sumie to każda substancja typu rozpuszczalnik jest w stanie rozpuścić farbę, która jest nałożona na gumę. Farbę z gumy możesz usunąć zarówno ręcznie, jak i mechanicznie. Oczywiści, gdy decydujesz się na mechaniczne usuwanie farby to ryzykujesz uszkodzeniem takiej nawierzchni. Sprawdź koniecznie, czy powierzchnia, z której chcesz usunąć farbę to faktyczne prawdziwa guma, czy jedynie jej imitacja.
Usuwanie chemiczne farby z gumy
Poniższe środki są w stanie szybko i skutecznie usunąć farbę z powierzchni gumowych. Co ważne nie są one w stanie wpłynąć negatywnie na samą gumę. Wyboru odpowiedniego rozpuszczalnika do farb należy dokonywać pod kątem otoczenia, tak aby nie zaszkodzić środowisku. Najlepiej farbę usuwać na powierzchniach betonowych, a nie na trawniku.
- Aceton (Zmywacz do Paznokci)
- preparat do czyszczenia tarcz hamulcowych
- płyn hamulcowy
- kwas octowy lub esencja kwasu octowego
- rozpuszczalnik nitro
- alkohol
- kwas cytrynowy
Powyższe substancje są także pomocne przy usuwaniu Eddingu z gumy oraz gdy chcemy wyczyścić przebarwienia.
Usuwanie mechaniczne farby z gumy
Elastyczność gumy jest bardzo pomocna w usuwaniu z niej farby. Farba tworzy swego rodzaju folię na gumie, którą można zerwać lub zeskrobać. Pomocne w tym mogą być różnego rodzaju narzędzia.
- skrobak
- obieraczka do ziemniaków
- nóż
- widelec
- brzytwa do golenia
- dosyć ostry nóż
- nóż do zdzierania tapet
- obieraczka do szparagów
Ponownie możesz wygładzić powierzchnię i nadać jej połysk
Gdy już usuniesz farbę z gumy, to możesz ją wygładzić i wypolerować. Zwłaszcza w przypadku uszczelek okiennych ma to ogromne znaczenie. Po usunięciu farby z uszczelek okiennych mogą one być nierówne, a tym samym staną się nieszczelnie. Możesz użyć lakieru samochodowego do wygładzenia takiej gumowej nierównej powierzchni. Inne przypadki te nieco bardziej złożone można próbować wyrównać poprzez użycie noża. Nóż jest przydatny, zwłaszcza gdy guma jest mocno otarta i złuszczona. Istnieją także specjalne noże do powierzchni zaokrąglonych.
Jeśli jest to możliwe, to gumę należy zamrozić, aby jej obieranie było płynne i efektywne. Zamrożenie gumy pomaga w jej frezowaniu. Jednak takie przedsięwzięcie wymaga zdolności manualnych. Guma jest w stanie się samowulkanizować po takiej obróbce. Wówczas guma się sieciuje i uzyskuje równomierne wykończenie.
TH!NK
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat gumy i tego jak ją czyścić, czy też obrabiać to zapytaj o to zawodowych wulkanizatorów. Specjaliści zajmujący się oponami mają dużą wiedzę na temat gumy.
Sprawdź także nasze inne artykuły
- Jak usunąć starą porowatą gumę?
- Czy każdy zapach można usunąć z gumy?
- Jak usunąć plamy pleśni z gumy?
- Guma nadająca się do recyklingu wykonana z opon samochodowych
- Czyszczenie monet: PODSTAWOWE ZASADY