Kolor a guma. Który kolor będzie trwały na powierzchniach z gumy?

Kolor a guma. Guma to bardzo elastyczny materiał co sprawia, że pomalowanie jej jest nie lada wyzwaniem. Farba po zaschnięciu zacznie pękać i się kruszyć. Na rynku można spotkać gumę w płynie, która sprawdza się idealnie, gdy chcemy pomalować gumową powierzchnię. Innym sposobem na pomalowanie gumy jest użycie kredek :).

Kolor a guma. Lakier i farba muszą być na tyle elastyczne, by współpracowały z gumą

Tylko elastyczny produkt pozwoli na pomalowanie gumy trwale i bez komplikacji po zaschnięciu. Ruch sprawia że dany materiał podlega naprężeniu, co może spowodować, iż pomalowana nawierzchnia ulegnie odpryskom. Naprężenia zewnętrzne i wewnętrzne, dotyk, wilgoć, promienie UV, a także temperatura, to wszystko ma ogromny wpływ na to jak długo farba lub lakier, którymi pomalujemy gumę się utrzymają.

Jednym z najbardziej skomplikowanych sposobów na zmianę barwy gumy jest jej wulkanizacja. Guma zostaje wyciągnięta, poprzez co możliwe jest dodanie do niej drobinek koloru. Istnieją różne produkty do malowania gumy, ale zazwyczaj mają one wysoką cenę. Dodatkowo ich skład nie należy do tych z typu: ŻYJ ZIELONO, EKOLOGICZNIE, etc. Stosowanie niebezpiecznych produktów do malowania gumy znacznie ogranicza ich użycie w pomieszczeniach, które są zamknięte.

kolor a guma
Jak pomalować gumę do żucia?

Co może posłużyć do pomalowania gumy?:

  • Płynny kauczuk uzyskany z kauczuku syntetycznego
  • Gumowa powłoka, której używa się do malowania łodzi, zwłaszcza tak zwanych odbijaczy. Używa jej przemysł pontonowy.
  • Farba, której używa się do malowania oznaczeń na salach sportowych.
  • Płynny plastik, którego głównym składnikiem jest uretan.

Pomaluj zużyte opony samochodowe

kolor a guma
Stare opony samochodowe pomalowane na różne kolory

Po co malować stare opony samochodowe? Zazwyczaj robi się, gdy chce się ich użyć na placach zabaw. Ze starych opon można stworzyć ścieżkę przetrwania, bujawkę, a nawet kosz. W takim przypadku nie należy się martwić, że farba, którą pomalujemy stare opony odpadnie, gdyż taka opona po prostu leży co nie wywołuje żadnych ruchów i naprężeń. Oczywiście dzieci skaczą po takiej oponie, ale nawet tego typu zabawy nie sprawią, że farba zacznie odpadać, czy też się kruszyć.

TH!NK

Jeśli zamierzasz pomalować powierzchnię gumową na czarny kolor to możesz do tego użyć wosku barwiącego lub markera. Niestety będziesz potrzebował do tego duuużo czasu i cierpliwości.

Sprawdź nasze inne artykuły:

kolor a guma