Czyszczenie dywanu sizalowego.

Czyszczenie dywanu sizalowego to nie lada wyzwanie. Dywan sizalowy należy czyścić tylko na sucho. Dywan sizalowy to nic innego, jak tylko włókna typu agawa. Tego typu włókna są niezwykle wrażliwe na wilgoć. Ta może spowodować, że na dywanie sizalowym powstaną uszkodzenia i odkształcenia. Tego typu dywan najlepiej jest czyścić metodami mechanicznymi.

Dywan sizalowy i jego suszenie

Wilgoć sprawia, że dywan sizalowy staje się nierówny, odkształcony. Dlatego, gdy Twój dywan sizalowy zostanie zabrudzony, jakiegoś typu płynem, pierwsze co zrób to go wysusz. Dobrze jest użyć na takim dywanie suszarki do włosów. Możesz też wysypać na dywan sizalowy granulki, które wchłoną wilgoć.

Jeśli Twój dywan sizalowy został zabrudzony nietypową substancją, wówczas możesz zakupić specjalny środek do czyszczenia dywanów. Taki preparat jest dostępny w naszym sklepie online. Dywany sizalowe są bardzo wytrzymałe i dobrze znoszą wszelkiego rodzaju wstrząsy, rozciąganie, etc. Oczywiście wydajny odkurzacz także się sprawdzi w przypadku czyszczenia dywanu sizalowego.

Oto co możesz zrobić jeśli chcesz wyczyścić dywan sizalowy

– użyj płynu o neutralnym pH

– użyj tabletkę aspiryny

– możesz użyć terpentyny (tylko ostrożnie)

– możesz użyć granulatu do osuszania powietrza

– użyj skrobi ziemniaczanej

Spośród mechanicznych metod czyszczenia dywanu sizalowego masz do wyboru:

– suszarkę do włosów

– korek od wina

– miękką ściereczkę

– gąbkę

– ręczniki papierowe

– szczoteczkę do zębów o sztywnym włosiu

– odkurzacz parowy

Czyszczenie dywanu sizalowego
Włókna sizalowe

Konserwacja dywanu sizalowego

Dywan sizalowy możesz regularnie czyścić przy użyciu odkurzacza. Odkurzaj dywan sizalowy przy największej sile ssania. Możesz także regularnie wytrzepać dywan sizalowy, aby usunąć głęboko zalegające grudki brudu.

Duże zabrudzenie dywanu sizalowego

Szybka reakcja jest najważniejsza, jeśli chodzi o skuteczne czyszczenie dywanu sizalowego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń.

Woda także może pozostawić plamy

Wszelkie plamy wodne mogą zostać wchłonięte przez ręczniki papierowe, lub zwykłe ręczniki z materiału. Możesz także wchłonąć plamę wodną przy użyciu gąbki, lub szmatki. W dalszej kolejności posyp miejsce zabrudzenia mąką ziemniaczaną. Potem odkurz.

Co jeśli na dywanie sizalowym wystąpią plamy z owoców i soków?

W pierwszej kolejność powinieneś zwilżyć miejsce zabrudzone owocami lub sokiem detergentem, który ma niskie pH. Musisz doprowadzić do tego, że plamy zaczną być „żywe”, a następnie zeskrob je przy użyciu pilnika do paznokci, lub korka od wina.

Co jeśli Twój dywan sizalowy zostanie zabrudzony piwem albo winem?

Weź terpentynę i skrop nią szmatkę, a następnie wcieraj ją w plamy. Taka terpentyna może też posłużyć Ci w usuwaniu plam z pasty do butów, lub oleju.

Jak usunąć z dywanu sizalowego plamy z krwi?

Weź tabletkę aspiryny i rozpuść ją w szklance wody. Nasącz tym roztworem szmatkę i wcieraj ją w plamę. Składnik aktywny aspiryny sprawia, że krew się rozcieńcza, co ułatwia jej usunięcie.

Czy odkurzacz parowy to dobry pomysł na czyszczenie dywanu sizalowego?

Możesz spróbować użyć odkurzacza parowego, ale uważaj na stopień zwilżenia. Tak jak to opisaliśmy powyżej, wilgoć może trwale uszkodzić dywan sizalowy. Może go zniekształcić.

Suszarka i grzejnik, jako sposób na czyszczenie dywanu sizalowego.

Suszarka do włosów i termowentylator to dobre pomysły na czyszczenie dywanu sizalowego. Włókna dywanu sizalowego są odporne na wysoką temperaturę.

TH!NK

Granulat, który stosuje się w przypadku osuszania powietrza, możesz zakupić w sklepie, który sprzedaje akcesoria kempingowe. Także drogerie mają go w swej ofercie sprzedażowej.