Jak wysuszyć materac?

Jak wysuszyć materac? Materac to rzecz, która ma sprawić, że Twój sen będzie spokojny i zdrowy. Materac sprawia, że Twoje ciało i jego ciężar są amortyzowane, co przekłada się na odciążenie kręgosłupa. Masz na materacu się zrelaksować i wstać każdego dnia rano wypoczęty.

Ale zdarzają się sytuacje, kiedy to materac staje się mokry, wilgotny, czy to przez pot, czy też zalanie wodą lub sokiem. Może też być tak, że Twoje dziecko notorycznie sika w nocy na materac. W poniższym artykule dowiesz się, jak szybko i skutecznie wysuszyć materac.

Jak wysuszyć materac? Co może zalać materac?

Są ludzie, którzy bardzo mocno się pocą, obfite pocenie się występuje zwłaszcza latem. Istnieją co prawda materace z pianki, która odpycha wilgoć, ale bywa tak, że nawet nowoczesne materiały, z których są wykonane współczesne materace, nie radzą sobie z nadmiernym występowaniem pocenia się.

Pocenie się to całkiem naturalnie zjawisko, nie należy z tego robić wielkiej tragedii.

Zapewne jeśli masz dzieci, to już spotkałaś się z problemem zasikania materaca, czy też zalania go dużą ilością wody lub soku. Zdarza się także tak, że zalewasz materac mlekiem z butelki, którą karmisz niemowlaka.

Co ważne podczas suszenia materaca to to, że nie należy go wystawiać na powietrze, pamiętaj, aby nie robić tego w deszczowy dzień, wówczas materac może stać się jak gąbka do kąpieli i szybko wchłonąć bardzo dużą ilość deszczu.

Uważaj na materace piankowe, jeśli pomyślisz sobie: Ok położę materac do góry dnem, po prostu go odwrócę to materac i tak wyschnie, przecież żebra stelaża przepuszczają powietrze. Masz rację, ale materac piankowy ma to do siebie, że przez ten czas, kiedy sam będzie się suszył, straci swoje właściwości. Przez ten czas, kiedy to materac schnie, wilgoć może stać się doskonałym środowiskiem dla roztoczy. Ma to szczególne znaczenie dla alergików, dlatego nie czekaj, aż materac piankowy sam wyschnie, tylko zrób wszystko by jak najszybciej go wysuszyć. Najgorsze co może się pojawić na wilgotnym materacu to pleśń. Pleśń lubi wilgotne miejsca, więc jeśli zaniedbasz własnoręczne suszenie materaca, to narażasz siebie i swoich bliskich na pojawienie się na materacu pleśni. Ma to szczególne znaczenie dla osób borykających się z problemem astmy i alergii.

Jak wysuszyć materac? Szybko wysusz materac

Jeśli wylałeś wodę lub sok na materac, to możesz wciągnąć te płyny odkurzaczem. W kolejnym kroku weź ręcznik papierowy i dociskając wilgotne miejsce, wchłaniaj wilgoć. Uważaj na plamy z wina, nie przecieraj ich, a jedynie połóż na nich ścierkę. Przecieranie plam z wina tylko je rozniesie i utwardzi.

Jak wysuszyć materac?
Wodne łóżko inaczej 🙂

Czyszczenie materaca

Jeśli ręczniki papierowe zawiodły, to weź sodę oczyszczoną i rozsyp ją na plamę. Odczekaj, aż soda wchłonie zabrudzenie. W ostatnim kroku strzep sodę wraz z winem, jeśli nadal widzisz plamę, to powtórz ten proces.

Jeśli usunąłeś plamę, ale nadal wyczuwasz na materacu wilgoć, to teraz możesz użyć suszarki albo możesz wystawić materac na słońce. Uważaj na materace sprężynowe, są dosyć ciężkie i lepiej poproś kogoś o pomoc, abyś przy okazji nie nabawił się kontuzji pleców 🙂 To kiedy ostatecznie materac wyschnie, zależy od stopnia jego zalania. W najgorszym wypadku na wyschnięcie materaca będziesz czekał cały dzień.

TH!NK

Wilgoć sprawia, że pianka w materacu piankowym skleja się i traci odpowiednie właściwości do amortyzacji Twojego ciała podczas snu. Możesz zakupić specjalne maty, które będą chroniły Twój materac przed ewentualnym zalaniem. Wkłada się je pod prześcieradło, uważaj, aby położyć je na materacu odpowiednią stroną!