Czyszczenie materaca z pianki

Czyszczenie materaca z pianki nie jest zbyt trudne. Każdemu może przydarzyć się wypadek, który doprowadzi do zabrudzenia, zaplamienia materaca piankowego. Niestety materac nie nadaje się do tego, aby go wrzucić do pralki. Jednak są metody, dzięki którym będziesz mógł usunąć plamy z materaca. Przedstawiamy je poniżej.

Czyszczenie materaca z pianki. Czego będziesz potrzebował, aby wyczyścić materac piankowy?

  • soda oczyszczona
  • ewentualnie specjalistyczny środek do czyszczenia materacy (zakupisz go w naszym sklepie online)
  • gorąca woda
  • odkurzacz
  • gąbka
  • na bardzo silne zabrudzenia – odkurzacz parowy
Czyszczenie materaca z pianki
Pianka

Czyszczenie materaca piankowego krok po kroku

Krok 1. Zdejmij z materaca pościel, a potem sprawdź, czy Twój materac pokrywa dodatkowy ochraniacz. Jeśli na Twoim materacu leży pokrowiec ochronny, to rozsuń suwak i go zdejmij. Zarówno prześcieradło, jak i pokrowiec ochronny można wrzucić do pralki.

Krok 2. W kroku 2 powinieneś wyczyścić materac na sucho. Użyj do tego zwykłego odkurzacza

Krok 3. Jeśli na Twoim materacu znajdują się plamy z moczu, wina, krwi to w pierwszej kolejności je dobrze namocz. Użyj do tego niewielkiej ilości gorącej wody (wrzątek). Uważaj, aby nie przesadzić z ilością wylewanej wody. Materac łatwo przemoczyć.

Po odczekaniu kilku minut wysyp na namoczone gorącą wodą miejsce odrobinę sody oczyszczonej.

Krok 4. Pozostaw sodę oczyszczoną na plamie przez kilka minut, konieczne pilnuj, aby plama nie wyschła. Możesz co jakiś czas spryskać plamę wodą. Teraz odczekaj, aż plama dokładnie wyschnie, wspomóż ten proces suchą szmatką. Jeśli plama nadal jest widoczna, to możesz powtórzyć cały proces.

Krok 5. W tym kroku pokażemy Ci, jak czyścić plamy, które mają dużą objętość. Jeśli na materacu znajduje się duża ilość plam, to możesz spróbować je usunąć przy użyciu odkurzacza parowego. Istnieją firmy, które świadczą usługi usuwania plam z materacy, sof, kanap, krzeseł, czy też tapicerki. Jeśli sam nie dasz rady usunąć plam z materaca piankowego, to zawsze możesz taką firmę wynająć.

Krok 6. Jeśli jednak udało Ci się usunąć plamę samodzielnie, to pamiętaj, aby po całym procesie dobrze wysuszyć materac. W przeciwnym razie może dojść do pojawienia się na nim pleśni. Wilgoć to idealne warunki na jej rozwój.

TH!NK

Jeśli chcesz usunąć, jak największa ilość roztoczy z materaca piankowego, to możesz go wystawić na dłuższy czas na zewnątrz, najlepiej w mroźny, wręcz lodowaty dzień.