Nauka malowania dla dzieci

Nauka malowania dla dzieci, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Naukę malowania dla dzieci można, a nawet trzeba podzielić na etapy. Niektórzy rodzice nie mają pojęcia, co ich dziecko potrafi i od czego powinni zacząć naukę malowania.

Rysunki dziecięce możemy podzielić na sześć okresów: okres graffiti, celowy, symboli, ekspresji, występu i realizmu. Można do nich przypisać niektóre grupy wiekowe:

 • graffiti – od 1 do 2 roku życia
 • celowy – od 3 do 4 roku życia
 • symbole – od 4 do 5 roku życia
 • występ – od 6 do 7 roku życia
 • realizm – od 8 do 10 roku życia

Etap realizmu nazywamy również etapem przejściowym.

Oto szczegółowy opis tych okresów:

Nauka malowania dla dzieci. Graffiti

W tym okresie malowania wszelkie ślady pozostawione na kartce papieru przez Twoje dziecko będą cię zachwycać. Brak kompleksów u dzieci w tym wieku jest mocno wyczuwalny, a w malowanych przez nich obrazach wręcz zauważalny. Luźne, niczym nieskrępowane ruchy dłonią, za którą rozciągają się różnej długości i grubości linie, oto dzieła sztuki, które mogą konkurować nawet z Van Goghiem.

UWAGA! W zabawie możesz malować z dzieckiem gołymi dłońmi, przystosowanymi do tego farbami.

Na co powinieneś zwrócić uwagę a tym okresie malowania?

 • Nie przeszkadzaj to pierwsza zasada, której powinieneś się pilnować. Dziecko potrzebuje zanurzenia w swoją pracę, a bez koncentracji mu się to nie uda.
 • Z obrazkiem, który Twoje dziecko namaluje, może wiązać się jakaś historia. Może być piękna, ale może być też smutna. Wysłuchaj jej uważnie. Daj dziecku poczuć, że to, co mówi, jest dla Ciebie ważne.
 • Nie narzucaj swoich pomysłów, niech dziecko maluje, rysuje to co chce.

Nauka malowania dla dzieci. Symbole

W tym okresie dzieci nazywają swoje obrazy i nadaj im wartość emocjonalną. Przypomnijmy, że jest to okres 4-6 lat. Dzieci tworzą swoje dzieła, które lubią pokazywać i się nimi zachwycać. Malują intuicyjnie, obrazy są nacechowane naiwnością, prostotą, czasami są niekompletne, a linia jest rwana.

Na co warto zwrócić uwagę w tym okresie?

 • Nie oceniaj rysunku okiem krytyka sztuki.
 • Możesz spróbować zasugerować, że może warto to i owo pokolorować w taki, czy inny sposób, ukierunkować, ale ostrożnie.
 • Niech dziecko uczy się pobudzania wyobraźni przez rysowanie różnych nietypowych rzeczy, np. może narysować psa, który jedzie na rowerze lub siedzi za kierownicą samochodu.

WAŻNE: Warto do rysunku dołączyć naklejki, różnego rodzaju elementy, które można przykleić na klej. Możecie razem wycinać różne rzeczy, a następnie je pokolorować, aby na końcu je przykleić do obrazka, który Twoje dziecko narysowało.

Nauka malowania dla dzieci
Dziewczynka rysuje z tatą

Nauka malowania dla dzieci. Realizacja

W tym okresie dzieci mocno uaktywniają myślenie, to złoty etap w rozwoju aktywności artystycznej. Kreatywność wzmocniona pewnością siebie uskrzydla i pomaga w tworzeniu ciekawych rysunków. Jest im coraz łatwiej wyrażać opinię, co przekłada się na pomysły i zrozumienie modelowania. Rysunki są teraz bardziej szczegółowe, a dzieje się tak, gdyż dzieci więcej widzą, słyszą i rozumieją, obserwacja osiąga wysokie poziomy. W tym okresie dzieci mają 6-7 lat, więc potrafią podsumować zebrane informacje, co da się zauważyć na ich rysunkach.

Na co powinieneś zwrócić uwagę w tym okresie?

 • Naucz swoje dziecko dostrzegać szczegóły, pomóż mu zrozumieć, że z małych rzeczy powstają te wielkie. Ucz, czym jest kolektyw.
 • Bądź dla dziecka przewodnikiem, który stara się pobudzać do kreatywnego myślenia.
 • Nie przeceniaj na siłę wartości namalowanych przez dziecko obrazów. Raczej staraj się poprzez swoją opinię pobudzać do jeszcze większego, ale stopniowego wysiłku.

Radzimy, abyś wybrał się z dzieckiem do parku, kina, muzeum, a może nawet teatru, aby z tych właśnie miejsc czerpało inspirację dla swoich obrazów.

Rzeczywistość

Ten okres dotyczy dzieci powyżej 8 roku życia. Dzieci zaczynają dbać o realizm swoich dzieł sztuki, jakimi są, mamy nadzieję dla Ciebie ich obrazy. Bogato wylane kolory zapewne dominują, pojawiają się też cienie i zmiana światła. Powinieneś dopilnować sztuki szkicowania na tym etapie rozwoju artystycznego.

Co jest ważne w tym okresie nauki malowania?

 • Jeśli dziecko wyraża na to zgodę, to powinieneś zapisać je na kurs malowania akwarelą, kurs rysunku animacji, szkicowanie, itp.
 • Walory estetyczne są na tym etapie dosyć ważne. Estetyki można się nauczyć poprzez obcowanie z różnego rodzaju stylami malarskimi.
 • Zadbaj o rozwój wszechstronności poprzez zainteresowanie dziecka geografią, nauką o przyrodzie, zwierzętach, tańcu, gotowaniu i wszystkim, co tylko dziecko jest w stanie przyswoić. Pamiętaj, że ważny jest umiar, niech dziecko czuje się zawsze swobodnie i wolne.

Kolejne etapy mają to do siebie, że dziecko zaczyna podążać własną drogą. Nigdy nie wymuszaj na dziecku, że musi iść wybraną przez Ciebie drogą. Buduj w dziecku poczucie bycia ważnym i kochanym, a zobaczysz jego szczęście nie tylko na twarzy, ale także na jego rysunkach, obrazach, a może kiedyś nawet na muralach.

TH!NK

O ile tylko możesz, staraj się malować razem z dzieckiem, zwłaszcza gdy ma ono 3-6 lat. Poprzez robienie różnych rzeczy razem budujecie więź. Kto wie może któregoś pięknego dnia, zawiesisz na ścianie salonu piękny obraz, który namaluje Twoje ukochane dziecko, które wówczas będzie miało 20-30 lat 🙂