Obraz AI

Obraz AI, zmiany w świecie sztuki są nieodwracalne. W 2018 roku za cenę 432 500 dolarów sprzedano obraz, który został namalowany przez sztuczną inteligencję. Na początku spodziewano się około 13 000 dolarów, kwota końcowa była wręcz szokująca. Algorytm ma wyobraźnię? Czy może skopiował jakieś zdjęcie? Obraz przedstawia mężczyznę, który jest ubrany w czarny garnitur, jego twarz jest mocno rozmazana, nic ciekawego. Jednak sam fakt, że sztuczna inteligencja go namalowała, mocno podniecił kolekcjonerów z całego świata.

Sztuka się zmienia, a raczej to jak ją postrzegamy, stąd też tak ogromny sukces obrazu AI.

Obraz AI. Zmiany w świecie sztuki. Spójrzmy jednak na świat sztuki okiem wyobraźni i spróbujmy zobaczyć, jak będzie on wyglądał w przyszłości.

Jeśli się głębiej zastanowisz, to malowanie obrazów zazwyczaj wiązało się z wysiłkiem, z poświęceniem artysty. Obraz namalowany przez tradycyjnego malarza zapisuje się w formę twórczości kreatywnej. Artysta musi podjąć pewną walkę z samym sobą, z własnymi ograniczeniami, chociażby z tymi fizycznymi, jak, np. ból ręki. To wszystko może mieć wpływ na końcowy efekt i za to wszystko cenimy artystów malarzy. Artysta, malując obraz, dąży do tego, aby przykuć Twoją uwagę. Obrazy malowane przez AI już, zanim powstaną, przyciągają zainteresowanie. Czy AI maluje obrazy w 100% samodzielnie? Nie, zawsze jest to współpraca człowieka z komputerem. Oczywiście nie jest powiedziane, że sztuczna inteligencja nigdy samodzielnie nie namaluje obrazu.

Jaki jest proces malowania obrazu przez AI? Istnieje specjalne oprogramowanie zwane GAN, a także inne algorytmy, poprzez które artyści i komputer współpracują. Wygląda to tak, że artysta zasysa do komputera dużą ilość obrazów, a komputer tworzy z nich wszystkich jeden obraz.

Obraz sprzedany za 432 500 dolarów został namalowany przy użyciu około 10 000 portretów.

W chwili obecnej cała rzesza malarzy współtworzy z komputerem, ze sztuczną inteligencją obrazy.

Zmiany w świecie sztuki. AI i sztuka

Patrząc na świat sztuki w 21 wieku, widzimy ogrom zmian, które zostały wprowadzone przy użyciu nowoczesnych technologii. Może jako artysta malarz lękasz się tych zmian, może nie byłeś na nie gotowy. Uspokajamy, w każdej dziedzinie sztuki, życia zachodzą nieodwracalne zmiany. Niedługo wszystko to, co widzimy na filmach SC-fi stanie się rzeczywistością. Nowe technologie w świecie malarzy stwarzają dla nich nowe możliwości rozwoju, oczywiście tylko dla tych, którzy się w nich odnajdą.

Obraz AI

Jeśli malujesz obrazy, to wiesz, że estetyka, element zaskoczenia, ekscentryczność, innowacja przekładają się na późniejszy pozytywny odbiór. Większość ludzi lubi, gdy obraz jest naszpicowany tymi cechami.

AI wspaniale wpisuje się w świat malarzy. Tak samo, jak człowiek tak i sztuczna inteligencja jest interesująca, wciągająca, zachwycająca, a nawet kontrowersyjna. Artyści zazwyczaj lubią eksperymentować, ryzykować, a na AI im na to pozwala, wręcz do tego zaprasza. Raczej nigdy nie dojdziemy do takiego punktu, że AI całkowicie przejmie świat sztuki, a tym samy zagrozi jego istnieniu, więc wszelkie lęki o to są nie na miejscu.

Zapewne sztuczna inteligencja narysuje nowe ścieżki rozwoju dla malarstwa, podobnie jak to ma miejsce w świecie fotografii.

TH!NK

Nie bój się innowacji, nie postrzegaj nowych technologi, jako czegoś, co zagraża, zabiera i blokuje. Sztuczna inteligencja na nowo definiuję artystę!