Malowanie zniszczonego drewna

Malowanie zniszczonego drewna

Malowanie zniszczonego drewna. Zwietrzałe drewno często wydaje się bezpowrotnie utracone i gotowe do wypalenia. Ale nawet jeśli upływ czasu nadgryzł meble ogrodowe lub szopę, możesz również poddać recyklingowi zniszczone drewno.

Malowanie zniszczonego drewna. Jak można odmalować wyblakłe drewno?

Drewno nieuchronnie ulega starzeniu pod wpływem słońca, wiatru i deszczu. Jeśli nie jest regularnie malowany, czy to farbą, glazurą, czy olejem do drewna, wszystko idzie drogą.

Jeśli osiadły mech i glony, drewno staje się śliskie i nie może już prawidłowo wysychać. Jeśli się temu nie przeciwstawi, po kilku latach domowe drewno iglaste zgnije. Nawet wysokiej jakości drewno tropikalne nie jest na to odporne, trwa to tylko trochę dłużej. Jeśli wietrzenie wpływa tylko na wierzchnią warstwę, nadal jest wystarczająco dużo substancji, aby ją uratować.

Zwłaszcza w przypadku mebli ogrodowych lub tarasów, warunki atmosferyczne początkowo wpływają tylko na powierzchnię. Jeśli jest szary, czas wziąć pędzel. Za pomocą prostej warstwy farby zwietrzałe drewno można przywrócić do życia.

Malowanie zniszczonego drewna. Na co należy zwrócić uwagę podczas malowania zwietrzałego drewna?

Malowanie zniszczonego drewna
Zniszczone drewno

1. Obejmuje to najpierw naprawę zwietrzałych obszarów. Mniejsze zgniłe części drewniane można naprawić za pomocą żywicy epoksydowej. Wnika to we włókna drewna i wzmacnia je. Mniejsze powierzchnie można również wypełnić kitem do drewna.
2. Nigdy nie maluj bezpośrednio zwietrzałych powierzchni drewnianych. Wystające włókna drzewne działają jak knoty, które wciągają więcej wilgoci do drewna.
3. Zeszlifuj zwietrzałe drewniane powierzchnie do zdrowej drewnianej podstawy. Należy również usunąć zwietrzałe stare powłoki.
4. Istniejące lakiery bezbarwne lub grubowarstwowe glazury można zamalować tylko lakierem. Szkliwa można pomalować tylko na ten sam kolor lub ciemniejszy.
5. Szkliwa i lakiery na bazie żywic alkidowych wysychają w kontakcie z tlenem i wymagają do tego dużo świeżego powietrza. Przed nałożeniem drugiej warstwy należy zwrócić uwagę na czas schnięcia podany przez producenta.
6. W przypadku farb wodorozcieńczalnych wskazane jest wykonanie podkładu izolującego. Zapobiega to plamieniu składników drewna.

Malowanie drewna: tak to działa

Malowanie drewna nie jest trudne przy użyciu odpowiednich przyborów. Pokażemy Ci prosty przewodnik krok po kroku, jak malować drewno.

Malowanie drewna: dlaczego?

Ci, którzy lubią robić w domu, prawdopodobnie wcześniej czy później będą musieli pomalować drewnoDrewno to naturalny materiał, który można wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli np. Drewniane przedmioty mają być używane na zewnątrz, zaleca się wcześniejsze pomalowanie drewna. Jest chroniony przed czynnikami takimi jak promienie UV, wilgoć i szkodniki.

Oczywiście nie można po prostu pomalować drewna, aby je chronić. Jeśli chcesz urozmaicić stary mebel, możesz nadać mu nowy połysk, na przykład kolorowym lakierem, a tym samym poddać go recyklingowi .

Do malowania potrzebujesz:

  • Papier ścierny,
  • pędzel i wałek malarski
  • i podkład.

Oczywiście potrzebujesz również wybranej farby. Masz wybór między lakierem bezbarwnym i kolorowym. W trosce o środowisko warto wybrać lakier akrylowy, ponieważ produkty te zwykle zawierają mniej rozpuszczalników i są rozpuszczalne w wodzie. Możesz również użyć pieczęci Niebieskiego Anioła jako  przewodnika. 

Krok 1: przygotuj drewno

Malowanie starego drewna
Jeśli drewno nadal ma stare pozostałości lakieru, należy je najpierw usunąć.
(Zdjęcie: CC0 / Pixabay / Spektrum78)

Bez względu na to, które drewno chcesz pomalować – odpowiedni materiał musi być zawsze dobrze przygotowany wcześniej. W ten sposób masz pewność, że farba będzie później łatwa do nałożenia i będzie dobrze się utrzymywać.

Podczas malowania drewna obowiązują następujące zasady:

  1. Jeśli malowany element jest już pomalowany, najlepiej najpierw usunąć te stare warstwy. Na przykład odpowiedni jest do tego środek do usuwania farby i suszarka do włosów. Jeśli drewno jest nadal całkowicie „nagie”, możesz pominąć ten krok.
  2. Należy również podlać drewno, aby trochę puchło. Później lepiej wchłonie farbę. Zanim będziesz mógł kontynuować, musisz całkowicie wysuszyć drewno.

Krok 2: oczyść i wyszlifuj drewno

Następnym krokiem jest wyczyszczenie drewna, jeśli jest jeszcze brudne. Następnie drewno jest szlifowane. Najlepszym sposobem jest użycie papieru ściernego o gradacji 180. Użyj go do równomiernego oszlifowania kawałka drewna ze wszystkich stron.

Wskazówka: jeśli nie masz pewności, który papier ścierny jest najlepszy dla Twojego projektu, możesz zasięgnąć porady w sklepie z narzędziami.

Krok 3: zagruntować drewno

Następnym krokiem jest gruntowanie. Tworzy to dobrą podstawę pod farbę, dzięki czemu na końcu lepiej przylega. Podkład nakładaj pędzelkiem i nie zapomnij o plamach. Obowiązuje tu zasada: mniej znaczy więcej. Podkład należy nakładać bardzo cienko.

Krok 4: przeszlifuj drewno

Musisz podnieść papier ścierny po raz ostatni, zanim będziesz mógł pomalować drewno. Ale poczekaj, aż podkład całkowicie wyschnie. Ponownie postępuj tak równomiernie, jak to możliwe.

Krok 5: pomaluj drewno

Następuje ostatni krok – właściwe malowanie. W zależności od wielkości kawałka drewna nałóż wybraną farbę za pomocą wałka malarskiego lub czystego pędzla. Rozprowadź równomiernie i cienko. Następnie pozwól mu wyschnąć i powtórz dwa lub trzy razy. Zapewni to dobre krycie.

PORADY I WSKAZÓWKI

Nie chcemy ukrywać faktu, że istnieje zwietrzałe drewno, którego nie można już naprawić. Jeśli drewno wydaje się miękkie i giętkie i może się już rozpaść, nie można go już uratować.