Przegląd sztuki ściennej – mural

Przegląd sztuki ściennej – mural, oto czego potrzebujesz. Czy poszczególne dziedziny malarstwa ściennego różnią się od siebie w sposób znaczący? Graffiti, murale próbują wprowadzić w nas emocje, zastanowienie, podziw i zadumę. Najczęściej to właśnie murale zapraszają nas do pobudzenia wyobraźni i pozwalają nam na spotkanie z najbardziej zwariowanymi myślami, które pojawiają się w naszych głowach. Mural ulepsza, upiększa, wzbogaca wnętrze.

Poprzez mural możesz wpłynąć na osoby, które na niego patrzą, jesteś w stanie zakomunikować swoją opinię. Dzięki muralom możesz wyrażać swój pogląd na politykę, kulturę, życie ogólnie. Malując mural, artysta tworzy przestrzeń do tego, byś mógł się zatrzymać i zastanowić. Mural to punkt zaczepienia, kotwica, przystań. Mural możesz potraktować jako tablicę ogłoszeń. Te niezwykłe dzieła sztuki potrafią wprowadzić do pomieszczenia pozytywną atmosferę, są zdolne zainspirować ludzi. Są miasta na świecie, które z pełną premedytacją wykorzystują murale do tego, aby przyciągnąć turystów. Mural może sprawić, że się uśmiechniesz nawet w najbardziej ponury dzień Twojego życia.

Przegląd sztuki ściennej – mural. Mural w pokoju dziecka

Murale nie tylko zamyka się w ramy, niczym obraz, ale można także muralem zapełnić całą ścianę, np. salonu fryzjerskiego. Możesz zlecić artyście umieszczenie muralu nawet na suficie. Zwłaszcza pokoje dziecięce są w ten sposób upiększane. Dzieci zazwyczaj chcą mieć mural, który przedstawia ich bohatera z kreskówki. Taki sufit zachwyci niejednego kolegę z podwórka.

Kolory zawarte w pełnych fantazji muralach mają moc otwierania Twojego dziecka na świat, na kreatywność, na innowacje. Dzieci mają ogromną potrzebę przebywania w miejscach, które są zdominowane umiejętnością zaskakiwania. Mural ma tę zdolność i to jeszcze przez długi czas od momentu umieszczenia go na ścianie. Jeśli szukasz nietypowego prezentu dla dziecka, to mural doskonale się do tego nadaje.

Przegląd sztuki ściennej – mural. Jakie techniki są wykorzystywane przy malarstwie ściennym?

Oto techniki tworzenia malarstwa ściennego, jakim jest między innymi mural:

  • tempera
  • fresk
  • graffiti
  • kafelki
  • malarstwo olejne

Murale mają to do siebie, że każdy artysta, który trudni się ich tworzeniem, jest w stanie dosyć szybko i łatwo odwzorować, to co masz w głowie. Co do techniki wykonania muralu to zaufaj artyście, niech on dobierze dla Twojego muralu, technikę, która najlepiej odda jego przekaz.

Mural to wspaniałe narzędzie do łagodzenia stresu, który zwłaszcza w dzisiejszych czasach mocno daje się odczuć. Obrazy malowane na budynkach mają także wspaniałe właściwości zabijania uczucia monotonii, pewnie coś o tym wiesz, kiedy każdego dnia jedziesz tą samą drogą do pracy. Oczywiście wpływ na turystów także jest ogromny. Często to właśnie mural, jako tło zdjęcia, które zrobiłeś, będąc na wycieczce, przywołuje wspomnienia z odwiedzonego niedawno miejsca. Dzięki muralom uruchamia się proces zwany „marketingiem szeptanym”. Ludzie opowiadają swoim znajomym, rodzinie o tym co widzieli i jakie to zrobiło na nich wrażenie. Murale niewątpliwie wpływają na piękno infrastruktury i nie ma znaczenia, czy jest to miasto, czy też wieś.

Przegląd sztuki ściennej - mural
Mural w jednym z naszych miast

Mural do biura?

Jeśli prowadzisz firmę, jesteś prawnikiem, to zdecydowanie powinieneś się zastanowić nad umieszczeniem muralu w swoim biurze. Oryginalne biuro, ciekawe biuro to niesamowite narzędzie do oddziaływania na klientów, kontrahentów.