Zalety i wady paneli fotowoltaicznych

Zalety i wady paneli fotowoltaicznych. Czy wiesz, że słońce może pokryć całe światowe zapotrzebowanie na energię w ciągu jednego roku, zużywając zaledwie godzinę energii? Słońce jest bez wątpienia potężnym źródłem energii i chociaż możemy uchwycić tylko niewielką jego część, wykorzystanie tej mocy poprzez zainstalowanie paneli słonecznych może mieć duży wpływ na kulę ziemską.

Energia słoneczna spotkała się z dużą krytyką ze względu na to, że jest zbyt droga lub nieefektywna, ale od tego czasu okazała się całkiem korzystna, zarówno dla środowiska, jak i prywatnej gospodarki.

Energia słoneczna jest obecnie głównym źródłem energii elektrycznej dla coraz większej liczby rodzin, dzięki łatwo dostępnym zachętom do paneli słonecznych i zaciekle konkurencyjnym stawkom rynkowym.

W wyniku ostatnich znacznych postępów technologicznych i dodania urządzeń do przechowywania baterii słonecznych, energia słoneczna jest obecnie znacznie bardziej efektywnym źródłem czystej energii.

Bez względu na to, jakie źródło energii wybierzesz do zbadania, zawsze są wady. Poniżej przedstawiono główne zalety i wady energii słonecznej opisane przez GreenMatch:

Zalety i wady paneli fotowoltaicznych. Energia słoneczna: zalety i wady

Korzyści z energii słonecznej
Wady energii słonecznej obejmują koszt odnawialnych źródeł energii i zwiększone koszty energii elektrycznej.
Wiele aplikacji zależnych od pogody
Kosztowne magazynowanie energii słonecznej
Niskie koszty utrzymania
Wykorzystuje wiele technologii kosmicznych i jest powiązany z zanieczyszczeniem

Zalety i wady paneli fotowoltaicznych. Korzyści płynące z energii słonecznej obejmują:

1. Odnawialne źródło energii

Fakt, że energia słoneczna jest całkowicie odnawialnym źródłem energii, jest najważniejszą zaletą paneli fotowoltaicznych spośród wszystkich innych ich zalet. Jest dostępny każdego dnia i może być używany na całym świecie. W przeciwieństwie do innych źródeł energii energia słoneczna nigdy się nie skończy.

Dostęp do energii słonecznej będziemy mieć tak długo, jak długo będzie świecić słońce. Oznacza to, że ​​zgodnie z przewidywaniami ekspertów mamy co najmniej 5 miliardów lat do jego śmierci.

2. Obniża koszty energii elektrycznej

Twoje wydatki na energię spadną, ponieważ będziesz mógł wykorzystać część energii elektrycznej wyprodukowanej przez Twój układ słoneczny do zaspokojenia swoich potrzeb. W zależności od wielkości systemu fotowoltaicznego i ilości zużywanej energii elektrycznej lub cieplnej możesz zaoszczędzić różne kwoty na rachunkach za media.

Na przykład, jeśli Twoja firma korzysta obecnie z komercyjnych paneli słonecznych, przejście na większy system może znacznie obniżyć koszty energii.

Co więcej, w ramach Smart Export Guarantee, oprócz oszczędności na rachunkach za energię (SEG), możesz otrzymać zapłatę za nadwyżkę energii. Oczywiście, jeśli twoja produkcja energii przekracza twoje zużycie (biorąc pod uwagę, że twój system paneli słonecznych jest podłączony do sieci).

3. Różnorodne zastosowania

Istnieje wiele zastosowań energii słonecznej. Możesz wytwarzać ciepło lub energię elektryczną (fotowoltaika; termalna energia słoneczna). Energię słoneczną można wykorzystać do destylacji wody. Wytwarzania energii elektrycznej w miejscach bez dostępu do sieci elektrycznej oraz napędzania statków kosmicznych w kosmosie.

Dodatkowo energia słoneczna może być zawarta w materiałach budowlanych.

4. Niedroga konserwacja

Ogólnie rzecz biorąc, systemy energii słonecznej nie wymagają wiele konserwacji. Muszą być utrzymywane tylko w umiarkowanej czystości, więc kilka razy w roku wystarczy czyszczenie. Jeśli nie masz pewności, zawsze możesz polegać na wyspecjalizowanych firmach sprzątających. Świadczą tę usługę za od 250 do 350 zł za każdą wizytę. Firma Innovachem świadczy taką usługę, wykorzystujemy do tego nasz innowacyjny preparat do czyszczenia paneli fotowoltaicznych ASOLA.

Producenci niezawodnych paneli fotowoltaicznych zazwyczaj udzielają gwarancji na 20–25 lat.

Ponadto nie ma zużycia, ponieważ nie ma ruchomych części. Ponieważ falownik stale przetwarza energię słoneczną na energię elektryczną i ciepło, jest zazwyczaj jedynym elementem, który należy wymienić po 5 do 10 latach (kolektory fotowoltaiczne vs. kolektory słoneczne).

Aby zagwarantować, że system zasilania energią słoneczną będzie działał tak wydajnie, jak to tylko możliwe, oprócz falownika wymagana jest konserwacja kabli.

5. Postęp technologiczny

Technologia w sektorze energii słonecznej stale się poprawia, a postęp będzie przyspieszał w kolejnych latach. Postępy nanotechnologii i fizyki kwantowej mogą potencjalnie zwiększyć wydajność paneli słonecznych i podwoić, a nawet potroić energię elektryczną pobieraną przez systemy energii słonecznej.

Zalety i wady paneli fotowoltaicznych. Wady energii słonecznej to:

1. Wysoki koszt

Zakup systemu fotowoltaicznego wiąże się ze znacznymi wydatkami początkowymi. Obejmuje to koszt okablowania, instalacji, akumulatorów, falownika i paneli słonecznych. Ponieważ jednak technologia słoneczna jest stale ulepszana, koszty będą spadać w przyszłości.

Zalety i wady paneli fotowoltaicznych.

2. Zależne od pogody

Nawet jeśli energia słoneczna może być nadal pozyskiwana w pochmurne i mokre dni, wydajność systemu słonecznego jest zmniejszona. Światło słoneczne jest niezbędne, aby panele słoneczne mogły skutecznie gromadzić energię słoneczną. W rezultacie kilka dni pochmurnej, deszczowej pogody może znacząco wpłynąć na sieć energetyczną. Ponadto należy pamiętać, że energii słonecznej nie można przechwytywać w nocy.

Z drugiej strony panele termodynamiczne są opcją, którą należy wziąć pod uwagę. Zwłaszcza jeśli potrzebujesz rozwiązania do podgrzewania wody również do pracy w nocy lub zimą.

Zalety i wady paneli fotowoltaicznych. 3. Koszt magazynowania energii słonecznej

Energia słoneczna musi być zużyta natychmiast, chyba że jest przechowywana w ogromnych bateriach. Systemy słoneczne poza siecią, które wykorzystują te akumulatory, mogą być ładowane przez cały dzień, aby wykorzystać energię w nocy. Chociaż jest to dość drogie, jest to fantastyczna opcja ciągłego wykorzystywania energii słonecznej.

W większości przypadków bardziej sensowne jest wykorzystywanie energii słonecznej tylko w ciągu dnia. Co do korzystania z energii sieciowej w nocy (można to zrobić tylko wtedy, gdy system jest podłączony do sieci). Na szczęście, ponieważ twoje potrzeby energetyczne są często wyższe w ciągu dnia, energia słoneczna może pomóc ci zaspokoić większość z nich.

Zalety i wady paneli fotowoltaicznych. 4. Zajmuje dużo miejsca

Będziesz potrzebował dodatkowych paneli słonecznych, aby wytworzyć więcej energii elektrycznej, ponieważ chcesz uchwycić jak najwięcej światła słonecznego. Wiele dachów jest zbyt małych, aby pomieścić liczbę paneli fotowoltaicznych, które chciałbyś mieć, ponieważ panele fotowoltaiczne zajmują dużo miejsca.

Rozwiązaniem jest zamontowanie części paneli na swoim podwórku, ale muszą one mieć dostęp do światła słonecznego. Zainstalowanie mniejszej liczby paneli może nadal zaspokoić niektóre potrzeby energetyczne, jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca na wszystkie potrzebne panele.

Zalety i wady paneli fotowoltaicznych. 5. Połączenia z zanieczyszczeniami

Energię słoneczną można powiązać z zanieczyszczeniem, mimo że jest ono znacznie mniejsze niż powodowane przez inne źródła energii. Wytwarzanie gazów cieplarnianych zostało powiązane z instalacją i transportem systemu słonecznego.

Dodatkowo przy produkcji systemów fotowoltaicznych wykorzystuje się szereg niebezpiecznych i toksycznych substancji, które mogą mieć pośredni negatywny wpływ na środowisko.

Jednak w porównaniu z innymi alternatywnymi źródłami energii, energia słoneczna powoduje znacznie mniej zanieczyszczeń.

TH!NK

Zapoznaj się z naszym 6-etapowym przewodnikiem, aby wybrać najlepsze panele słoneczne do swojego domu. Omawiamy wszystko, w tym przydatność dachu, typy paneli słonecznych, koszty, oszczędność energii słonecznej i konserwację.

Czy w rezultacie zainteresowałeś się energią słoneczną? Pomożemy Ci znaleźć najlepszą okazję! Po prostu wypełnij formularz kontaktowy na górze tej strony, a my prześlemy Ci do 4 ofert od naszych wykwalifikowanych instalatorów. Poświęć chwilę na wypełnienie formularza, aby uniknąć godzin szukania! Nasza pomoc jest całkowicie bezpłatna i niezobowiązująca.

Sprawdź także inne nasze artykuły: