Czy panele fotowoltaiczne są przystosowane do wysokich temperatur?

Często uważa się, że panele słoneczne będą wytwarzać więcej energii, im więcej ciepła i światła słonecznego będą na nie narażone. Jednak czy panele słoneczne nadają się do wysokich temperatur? Szybka odpowiedź brzmi: nie.
W cieplejszych klimatach systemy fotowoltaiczne są mniej skuteczne wraz ze wzrostem temperatury i działają mniej efektywnie. Skuteczność systemów fotowoltaicznych jest kontrolowana przez ilość światła słonecznego, które otrzymują, a nie przez temperaturę. Zasadniczo ciepło może osłabić zdolność panelu słonecznego do generowania energii elektrycznej.
Panele słoneczne wytrzymują bardzo wysokie temperatury. Producenci paneli fotowoltaicznych tworzą i konstruują swoje produkty tak, aby wytrzymywały ciepło do 85 stopni Celsjusza.

Jak ciepło wpływa na wydajność paneli słonecznych

Poszczególne ogniwa słoneczne, które mogą generować energię, składają się na panele słoneczne. Zazwyczaj krzem, substancja znajdująca się w piasku, jest używany do produkcji ogniw słonecznych. Krzemowe elektrony krzemowego ogniwa słonecznego poruszają się w wyniku padania na nie światła słonecznego.

Jednak gdy temperatura wzrasta, a fotowoltaika staje się gorętsza, ruch elektronów przyspiesza. W konsekwencji spada zarówno napięcie, jak i wydajność panelu. Impedancja elektryczna obwodów, które przekształcają ładunek fotowoltaiczny w prąd przemienny, wzrasta pod wpływem wysokich temperatur. Nowoczesne panele fotowoltaiczne mogą być doskonałym wyborem, ponieważ są mniej podatne na ekstremalne temperatury. Nawet przy maksymalnym nagrzaniu nawet współczesne panele hybrydowe mogą stracić około 10% swojej wydajności.

Jak ocenić tolerancję cieplną paneli słonecznych?

Wytrzymałość twojego systemu fotowoltaicznego na wysokie temperatury jest podana w arkuszu danych producenta. Ta strona zawiera „współczynnik temperaturowy (Pmax)”, który wskazuje, ile mocy panel traci na każdy stopień powyżej 25 stopni wraz ze wzrostem temperatury.

Jak zmniejszyć skutki ciepła?

Nawet jeśli dokładasz wszelkich starań, aby panele działały z maksymalną wydajnością, wysokie temperatury są poza Twoją kontrolą. Negatywne skutki wzrostu temperatury można ograniczyć na wiele sposobów. Spójrz na następujące przypadki:

Użyj odpowiednich technik instalacji.

Stosując doskonałe techniki instalacyjne, możesz zmniejszyć wpływ ciepła na system fotowoltaiczny. Zapewnienie odpowiedniej przestrzeni pod panelami umożliwi znacznie lepszy przepływ powietrza dla mikroinwerterów na poziomie panelu. Pod tymi panelami znajdują się mikrokomputery z delikatnymi obwodami, które są bardzo podatne na wysokie temperatury.

Jeśli mieszkasz w cieplejszym obszarze, możesz wybrać tradycyjne układy z inwerterem łańcuchowym. Aby zmniejszyć uszkodzenia i zużycie wynikające z bezpośredniego nasłonecznienia i intensywnego ciepła, można umieścić łączniki i falowniki w zacienionych miejscach.

Zorientuj swoje panele

Musisz podjąć środki ostrożności, aby zabezpieczyć swoje panele podczas fali upałów, jeśli chcesz, aby działały z najwyższą wydajnością przez długi czas. Upewnij się, że panele nie spędzają dużo czasu w bezpośrednim świetle słonecznym. Jeśli to możliwe, przechyl panele tak, aby padały na nie bezpośrednie promienie słoneczne, gdy jest najcieplej w ciągu dnia.

Najlepsze panele fotowoltaiczne do kupienia

Myśląc o systemie fotowoltaicznym, ważnym czynnikiem jest wybór renomowanej marki i zestawu paneli. Musisz wybrać panel, który może pracować w sposób ciągły w środowisku Australii. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie panele, ponieważ współczynnik temperaturowy twoich paneli określi, ile ciepła może zebrać twój system fotowoltaiczny. Dostępne są różne oceny wydajności paneli słonecznych, aby pokazać, jak dobrze działają one w trudnych regionach.

Współpracuj z niezawodnym dostawcą energii słonecznej

Właściciele domów, którzy rozważają przejście na energię słoneczną, muszą poświęcić trochę czasu na wybranie niezawodnego i wykwalifikowanego zespołu zajmującego się energią słoneczną. Dobry zespół zapewnia szereg usług, w tym zapewnia rozsądne ceny i pierwszorzędną obsługę klienta. Wszelkie pytania dotyczące energii słonecznej powinny być kierowane do nich.

Niezbędne jest uzyskanie referencji i przeprowadzenie własnego dochodzenia przed podjęciem współpracy z zespołem fotowoltaicznym. Poszukując niezawodnego i wydajnego dostawcy energii słonecznej, możesz wreszcie dokonać mądrej inwestycji.

Czy panele fotowoltaiczne są przystosowane do wysokich temperatur?

Czym czyścić panele fotowoltaiczne?

To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. Zabrudzenia, z jakimi się borykają, mają różny charakter i na różne sposoby się je usuwa. Od zabrudzeń cementowych po zabrudzenia z ptasich odchodów, paleta zabrudzeń nie jest mała. Co możesz zrobić, aby usunąć uporczywe zabrudzenia z paneli fotowoltaicznych? Możesz wynająć profesjonalną ekipę, która szybko i skutecznie wyczyści Twoje panele. Możesz także sam je wyczyścić. Czym wyczyścić panele fotowoltaiczne? Używaj tylko bezpiecznych i biodegradowalnych preparatów. Jednym z nich jest płyn naszej produkcji ASOLA, który jest zbudowany na naturalnych składnikach. Nie zawiera kwasów, nie jest żrący, nie dusi podczas aplikacji i nie ma negatywnego oddziaływania na środowisko. Co ważne jako jedyny płyn na rynku radzi sobie nawet z zabrudzeniami cementowymi. Sprawdź jego działanie już dziś i przekonaj się o sile jego działania i niesamowitej skuteczności.

TH!NK

Szukając odpowiedzi na pytanie dotyczące wysokich temperatur, staraj się odnaleźć także odpowiedź na pytanie, jak takie temperatury wpływają na późniejsze czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Im bardziej nagrzane panele, tym trudniej usuwać wszelki brud. Mało tego, odradzamy, abyś czyścił panele fotowoltaiczne, gdy te są mocno nagrzane. Najlepiej robić to wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Sprawdź także inne nasze artykuły: