Panele Rigips. Przegląd cen paneli Rigips

Panele Rigips. Ściana gipsowo-kartonowa

Panele Rigips mają często znacząco różne ceny w zależności od rodzaju panelu i producenta. „Klasyczne” płyty gipsowo-kartonowe pochodzą od firmy Saint Gobain, która używa Rigips jako nazwy handlowej swoich płyt gk. Nawiasem mówiąc, nie należy mylić płyt gk lub płyt gipsowo-kartonowych z tzw. Płytami gipsowo-kartonowymi, które są w całości wykonane ze stiuku. Z reguły są również znacznie droższe niż konwencjonalne płyty gipsowo-kartonowe. Jeśli chodzi o porównanie cen, to ważne, że jest dwóch dużych producentów, a mianowicie Saint Gobain z marką Rigips i producent Knauf, u którego sprzedaje się dziś większość paneli, a także odpowiednie akcesoria od szpatułek do szpachli po wygładzacze krawędzi. Z drugiej strony mniejsi producenci, tacy jak Danogips lub Lafarge, są często mniej reprezentowani w branży, ale mogą oferować przewagę cenową.

Panele Rigips. Ceny za poszczególne panele

Cena konwencjonalnej płyty gipsowo-kartonowej o długości dwóch metrów, szerokości 125 milimetrów i grubości 12,5 milimetra to generalnie około sześciu euro za metr kwadratowy, przy grubości 18 milimetrów trzeba liczyć się z około 9 euro za metr kwadratowy. Panel przeciwpożarowy o grubości 12,5 milimetra jest tu nawet tańszy o 1 euro za metr kwadratowy, a jeśli jest impregnowany, a zatem nadaje się do wilgotnych pomieszczeń, można spodziewać się około 10 euro za metr kwadratowy. Panele izolowane zwykle kosztują nawet dwa razy tyle, czyli do 20 euro za metr kwadratowy. Jeśli więc izolowana ma być ściana o powierzchni około 25 metrów kwadratowych, koszt paneli wynosi 500 euro plus opaska i akcesoria. Poszczególne oferty również mogą być niższe, dlatego warto porównać ceny.

  • Przeczytaj również – Usuwanie płyt gipsowo-kartonowych – Jak to działa
  • Przeczytaj również – Ważne wskazówki dotyczące tapetowania płyt gipsowo-kartonowych
  • Sprawdź również – Tak wypełnia się Rigips

Panele Rigips. Mały przykład kosztów ilustrujący koszty

Panele Rigips.
Ściana gipsowo-kartonowa

W naszym przykładzie pomieszczenie powinno być podzielone 4-metrową przegrodą z drzwiami. W tym celu powstaje metalowa konstrukcja szkieletowa, obustronnie obłożona zwykłą płytą gipsowo-kartonową, z bardzo prostą izolacją z wełny mineralnej o grubości 120 milimetrów. Koszty są podzielone w następujący sposób (bez drzwi): Profile UW kosztują około 15 euro, profile CW kosztują średnio około 25 – 30 euro i około 20 euro za drobne części, takie jak łączniki, kotwy wbijane i śruby, podstawa kosztuje około 65 euro.

Izolacja

Za izolację zwykłą wełną mineralną można założyć około 60 euro – ale izolacja wyższej jakości może łatwo kosztować dwa razy więcej, głównym problemem jest tutaj wartość termiczna. Płyta gipsowo-kartonowa w 12,Grubość 5 mm i prosta konstrukcja kosztują około 80 euro, przy założeniu 10% odpadu. Drobne elementy, takie jak wkręty do płyt gipsowo-kartonowych i wzmocnienie z włókna szklanego, masa szpachlowa, środek gruntujący Tiefengrund i zwykły tynk gipsowy kosztują około 40 do 50 euro. Cała ścianka działowa bez drzwi kosztuje około 270 do 280 euro.