Alternatywa dla paneli fotowoltaicznych na dachu

Alternatywa dla paneli fotowoltaicznych. Systemy dachowe są najlepszym domowym rozwiązaniem solarnym dla wielu nabywców energii słonecznej. Niemniej jednak nie każdy dom ma dach przystosowany do instalacji fotowoltaicznych. Paneli słonecznych nie można montować na niektórych materiałach dachowych, takich jak łupek lub dachówka cedrowa. Nie wyprodukujesz tyle energii słonecznej, jeśli drzewa zacienią twój dach, a niektóre stowarzyszenia właścicieli domów i stowarzyszenia historyczne mają przepisy, które uniemożliwiają instalację paneli słonecznych. Na szczęście fotowoltaika społecznościowa, naziemna fotowoltaika i wiaty fotowoltaiczne są realnymi alternatywnymi alternatywami dla różnych scenariuszy.

Alternatywa dla paneli fotowoltaicznych. Najlepsze zamienniki paneli słonecznych

Bez dodawania systemu dachowego do domu istnieje wiele alternatywnych sposobów wykorzystania energii słonecznej. Społeczna energia słoneczna, gonty słoneczne, pompy ciepła, montowane na ziemi panele słoneczne i wiaty słoneczne lub wiaty samochodowe to tylko niektóre z najlepszych możliwości.

Alternatywa dla paneli fotowoltaicznych. Sąsiedztwo słoneczne

Istnieje również rozwiązanie dla Ciebie, jeśli nie jesteś właścicielem domu lub jeśli nie możesz umieścić paneli fotowoltaicznych w dowolnym miejscu na swojej działce. Możesz korzystać z energii słonecznej, nawet jeśli nie możesz zainstalować systemu na swojej ziemi za pomocą społecznościowej energii słonecznej, często nazywanej „słoneczną bez dachu” lub „ogrodami słonecznymi”.

Alternatywa dla paneli fotowoltaicznych
Panele słoneczne na dachu willi

Miejsce zamieszkania wpłynie na dostępne dla społeczności opcje energii słonecznej. Często możesz „posiadać” część farmy lub „zasubskrybować” ogród słoneczny. W zamian za procent energii słonecznej wytwarzanej przez panel słoneczny społeczności, będziesz płacić miesięczną opłatę, jeśli zdecydujesz się na subskrypcję. Posiadanie udziału uprawnia do otrzymywania energii słonecznej ze swojego udziału przez cały czas funkcjonowania systemu w zamian za płatność z góry (podobnie jak zakup systemu dachowego).

Każdy powinien rozważyć korzystanie z energii słonecznej dla społeczności, ale jest to szczególnie sprytna opcja, jeśli wynajmujesz, masz natychmiastowe plany przeprowadzki lub posiadasz nieruchomość, która nie jest odpowiednia dla systemu słonecznego.

5 przyjaznych dla środowiska alternatyw dla domowych paneli słonecznych

Chociaż energia słoneczna jest najczęściej używanym odnawialnym źródłem energii w lokalizacjach mieszkalnych, dostępnych jest kilka alternatywnych paneli słonecznych. Doskonałą metodą na zmniejszenie śladu węglowego jest wykorzystanie odnawialnego źródła do ogrzewania i zasilania domu.

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii niesie za sobą znaczne korzyści zarówno środowiskowe, jak i finansowe. Uczynienie domu bardziej zrównoważonym poprzez wykorzystanie energii słonecznej, wiatrowej, biomasy lub energii wodnej przyczynia się do globalnego przechodzenia na bardziej ekologiczną energię.

Rozwój technologii doprowadził do powstania wielu metod wytwarzania energii odnawialnej. Chociaż energia słoneczna może być najbardziej znana, możesz również zainwestować w inne skuteczne i tańsze opcje niż panele słoneczne. Wykorzystanie jednego z pięciu odnawialnych źródeł energii wymienionych w tym artykule pomoże chronić środowisko i jednocześnie zaoszczędzić pieniądze.

Systemy hydroelektryczne: 5 alternatyw zielonej energii dla paneli słonecznych do użytku domowego

Nawet jeśli nie każdy może z niego skorzystać, jeśli masz na swojej posesji płynącą wodę, ten wybór może być dla Ciebie idealny. Możesz przekierować przepływ pobliskiego strumienia lub rzeki przez system mikroelektrowni wodnych, aby wytwarzać energię odnawialną dla swojego domu.

Istnieje wiele sposobów wykorzystania wody do produkcji energii elektrycznej. Możesz samodzielnie zbudować mikroelektrownię wodną, ​​jeśli masz trochę wiedzy inżynierskiej. Twój mikro-hydroelektryczny system będzie wymagał pionowego przepływu wody kierowanego do koła wodnego, turbiny lub pompy w regulowany sposób.

Zaletą systemu hydroelektrycznego jest jego stabilność i ciągłość tak długo, jak długo płynie woda. Jest również tańsza i prostsza w obsłudze niż instalacje fotowoltaiczne.

Alternatywa dla paneli fotowoltaicznych. Systemy termostatyczne

Instalując systemy energii geotermalnej w swoim domu, możesz czerpać korzyści z temperatury podpowierzchniowej ziemi. Energia geotermalna jest wytwarzana za pomocą pompy i zapętlonych rur. Może wytwarzać energię, dostarczać ciepłą wodę oraz ogrzewać lub chłodzić dom. Może być stosowany w każdym środowisku i przenosi ciepło do lub z powierzchni ziemi.

Jeśli chcesz zainwestować w coś o długiej żywotności (spodziewaj się, że system wytrzyma 25 lat!), jednocześnie obniżając emisję dwutlenku węgla w swoim domu i mając stały dopływ energii, energia geotermalna jest doskonałym wyborem. Choć początkowo drogie, systemy energii geotermalnej są niezawodne i przyjazne dla środowiska.

Systemy dla energetyki wiatrowej

Turbiny wiatrowe mogą nie być pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, gdy rozważa się alternatywne panele słoneczne do użytku domowego. Często wymagają dużych, otwartych lokacji i są głośne. Na szczęście współczesna technologia pozwala teraz na ustawienie małej turbiny wiatrowej w swoim ogrodzie.

Utrzymujące się wiatry są niezbędne w Twojej okolicy, ponieważ turbiny wiatrowe wykorzystują obracające się łopaty do produkcji energii elektrycznej. To odnawialne źródło energii będzie lepsze niż panele słoneczne, jeśli mieszkasz w miejscu, w którym często występuje wiatr o dużej prędkości. Chociaż systemy turbin wiatrowych są przyjazne dla środowiska, niezawodne i ekonomiczne, jedną wadą jest hałas generowany przez niektóre systemy.

Alternatywa dla paneli fotowoltaicznych. Systemy biologiczne

Spalanie materiałów organicznych, takich jak drewno, śmieci, rośliny i inna biomasa, może wytwarzać energię lub ciepło w mieszkaniach. Jest uważany za niskoemisyjne źródło energii, które jest jedną z bardziej przystępnych cenowo opcji dla paneli słonecznych.

Możesz używać biomasy do gotowania, ogrzewania domu i podgrzewania wody do użytku domowego. Chociaż drewno jest najpopularniejszym rodzajem paliwa, istnieje wiele dodatkowych opcji. Dostępność źródeł paliwa i zmniejszenie ilości odpadów na wysypiskach to dwie korzyści wynikające z wykorzystania systemów biomasy do wytwarzania energii.

Alternatywy związane ze słońcem

Istnieje wiele alternatyw dla paneli słonecznych do użytku domowego, aby zaspokoić określone zapotrzebowanie na energię, jeśli chcesz wykorzystać słońce do wytwarzania energii elektrycznej, ale pomiń krok, w którym musisz zainwestować w system paneli słonecznych.

Aby zapewnić swojemu domowi światło w ciągu dnia, możesz użyć lamp solarnych do zastąpienia oświetlenia zewnętrznego, tuneli słonecznych lub lamp solarnych. Jeśli lubisz dużo piec i gotować, rozważ przejście na piekarnik solarny do porannego i popołudniowego pieczenia i gotowania. Użyj słonecznego klimatyzatora, aby utrzymać chłód w domu lub słonecznego podgrzewacza wody, aby podgrzać wodę. Rozważ zainstalowanie gontów słonecznych, które są podobne do paneli słonecznych, ale różnią się od siebie, jeśli chcesz produkować energię elektryczną do regularnego użytku domowego.

Alternatywa dla paneli fotowoltaicznych. Jak wybrać najlepsze odnawialne źródło energii dla swojego domu

Zaplanowanie budowy systemu energii odnawialnej w domu wymaga dużo uwagi. Jest kilka rzeczy, które musisz zdecydować i wziąć pod uwagę przed inwestycją, niezależnie od tego, czy chcesz wykorzystać system paneli słonecznych, czy jedną z dostępnych alternatyw.

Przed dokonaniem inwestycji w odnawialne źródła energii na potrzeby gospodarstwa domowego należy najpierw wybrać źródło energii, z którego będziesz mógł korzystać. Możesz nie mieć wystarczającej ilości wiatru na swojej nieruchomości, aby uruchomić system turbin wiatrowych, ale możesz mieć dostęp do bieżącej wody, aby uruchomić system hydroenergetyczny.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną: Określenie, które odnawialne źródło energii zaspokoi Twoje dzienne zapotrzebowanie na energię, wymaga śledzenia tych potrzeb. Możesz oszacować zużycie energii elektrycznej, aby pomóc Ci zdecydować, jak duży powinien być system i jak stabilna powinna być jego moc wyjściowa.

Podłączone do sieci czy poza siecią?

Powinieneś zdecydować, czy chcesz zainstalować system energetyczny, który ograniczy jedynie ilość energii pobieranej przez Twój dom z sieci, czy też chcesz wykorzystywać energię elektryczną wytwarzaną przez wybrany system zamiast energii z sieci.

Lokalne przepisy: W zależności od miejsca zamieszkania instalacja niektórych systemów energetycznych może być niedozwolona, ​​a także mogą wymagać utrzymywania połączenia z siecią.

Przed dokonaniem inwestycji w system wytwarzania energii odnawialnej należy koniecznie sprawdzić lokalne przepisy i specyfikacje.

Refleksje końcowe

Istnieje wiele możliwości wpływania na to, jak produkcja energii wpływa na środowisko. Jako właściciel domu możesz zacząć podejmować kroki w celu ograniczenia zużycia energii i przejścia na bardziej zrównoważone źródło energii. Znalezienie przyjaznego dla środowiska źródła energii może początkowo wydawać się trudnym procesem, ale teraz, gdy znasz wiele możliwości paneli słonecznych do użytku domowego, możesz wybrać to, które najlepiej pasuje do Twoich potrzeb i środowiska.

TH!NK

Dostępnych jest wiele opcji zastępczych, jeśli nie możesz (lub nie chcesz) umieścić paneli słonecznych na dachu domu. Jednym z najlepszych sposobów na czerpanie korzyści z energii słonecznej jest umieszczenie paneli słonecznych na szopie lub na otwartym terenie.

Sprawdź także inne nasze artykuły: