Farba do plastiku. Najlepsza farba do malowania plastiku w 2023!

Farba do plastiku, jakże to ciekawy temat. Witamy w przewodniku Think ECO Think BIO po najlepszych farbach do tworzyw sztucznych na rok 2023.

Jeśli do malowania plastikowej powierzchni zostanie użyta niewłaściwa farba, mogą się zdarzyć straszne rzeczy. Dzieje się tak, ponieważ większość tworzyw sztucznych zawiera związki, które utrudniają przyleganie do nich zwykłej farby. Będziesz potrzebować farby odpowiedniej do powierzchni z tworzyw sztucznych, a także maski malarskiej, taśmy malarskiej, kombinezonu i plastikowego arkusza ochronnego, gdy próbujesz wykonać projekt DIY obejmujący malowanie plastiku.

Farba przyjazna dla plastiku może być używana do różnych prac typu „zrób to sam”, w tym do malowania pojemników do przechowywania i mocowania lakieru do plastikowych ogrodzeń i urządzeń do pielęgnacji trawników.

Specjalnie opracowanymi farbami można malować nawet miniaturowe zabawki i plastikowe części samochodowe do wnętrz. Uzyskanie produktu wysokiej jakości ułatwi malowanie plastiku, niezależnie od przedmiotu z tworzywa sztucznego, który chcesz pomalować.

Farba do plastiku. Najlepsza farba do tworzyw sztucznych: przewodnik po zakupach

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać przed wyborem najlepszej farby do bieżącego projektu malowania tworzyw sztucznych.

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed malowaniem plastiku

Poświęć chwilę na zastanowienie się nad niektórymi pomocnymi informacjami i poradami zebranymi w naszym zwięzłym przewodniku po zakupach, zanim przejdziesz do naszych najlepszych ofert.

Farba do plastiku. Powierzchnia

Rozmiar plastikowej powierzchni, która będzie malowana, jest być może najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę. Większość farb przyjaznych tworzywom sztucznym będzie dostępna w postaci farby w sprayu, która idealnie nadaje się do dużych powierzchni. Jednak farby w sprayu mogą nie być najlepszą opcją dla małych przedmiotów; zamiast tego prawdopodobnie preferowana byłaby farba nakładana pędzlem.

Przygotowanie jest niezbędne do każdego przedsięwzięcia malarskiego. Aby niektóre farby dobrze przylegały do ​​plastikowych powierzchni, powierzchnię należy najpierw przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym lub szlifierką na mokro.

Przed przystąpieniem do malowania powierzchni bardzo ważne jest również upewnienie się, że jest ona całkowicie sucha i czysta. Przydatny może być tu nacieranie alkoholem. Wreszcie, bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie podczas malowania, zwłaszcza że wiele farb wielopowierzchniowych jest na bazie oleju i zawiera rozpuszczalniki o wysokim poziomie LZO, które mogą być niebezpieczne w przypadku wdychania. Zawsze stosuj dobrą wentylację podczas malowania i używaj odpowiednich środków ochrony indywidualnej.

Farba do plastiku. Jak pomalować plastik?

1. Oczyść powierzchnię plastikową

Wlej trochę mydła do naczyń i ciepłej wody do wiadra. Użyj ręcznika lub gąbki do wyszorowania plastiku. Krzesła tarasowe, stoły ogrodowe i ogrodzenia winylowe, które są podatne na pleśń, będą wymagały więcej niż jednego czyszczenia i być może dokładnego wyszorowania szczotką do szorowania. Dobrze spłucz powierzchnię zimną, czystą wodą, aby usunąć wszystkie mydliny.

2. Piaskowanie powierzchni

Farba przykleja się do tworzyw sztucznych o bardziej chropowatych matowych powierzchniach znacznie lepiej niż powierzchnie błyszczące. Szlifowanie staje się konieczne, ponieważ w budownictwie dominuje błyszczący plastik. Nałóż papier ścierny o ziarnistości od 180 do 220 na wszystkie powierzchnie i delikatnie je przeszlifuj. Ten rodzaj drobnego papieru ściernego pomoże uniknąć zarysowania powierzchni. Szlifowanie ręczne jest możliwe, ponieważ tworzywo sztuczne jest materiałem elastycznym. Jeśli jednak masz rozległe obszary do szlifowania, możesz chcieć użyć losowej szlifierki orbitalnej.

3. Nałóż spirytus mineralny na plastik i wyczyść go

Drobny pył z tworzyw sztucznych powstały podczas szlifowania należy usunąć za pomocą końcowego czyszczenia benzyną lakową lub alkoholem izopropylowym. Umieść plastikowy materiał w osłoniętym miejscu, które jest dobrze wentylowane, na przykład pod markizą tarasową lub na świeżym powietrzu w suchy dzień.

Aby uzyskać instrukcje dotyczące usuwania szmat nasączonych spirytusem mineralnym, zapoznaj się z lokalnymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami. Wrzuć mokre szmaty bezpiecznie, ponieważ są łatwopalne.

Wlej trochę spirytusu lub alkoholu na świeżą szmatkę, a następnie wytrzyj powierzchnię. Powtarzaj tę procedurę tak często, jak to konieczne, aby uzyskać czyste, wolne od kurzu ściereczki.

4. Nanieś pierwszą warstwę farby

Podczas malowania plastiku pistoletem natryskowym wymagana jest cierpliwość. Jeśli jesteś przyzwyczajony do malowania drewna, papieru lub tektury w jednej, lub dwóch warstwach, przekonasz się, że praca z tworzywami sztucznymi jest zupełnie inna, ponieważ nie są one porowate i nie wchłaniają farby.

Połóż element roboczy płasko, jeśli to w ogóle wykonalne (poziomo). Dobrze wstrząśnij puszką przed próbnym rozpyleniem w powietrzu, z boku lub na skrawku materiału, aż farba zacznie swobodnie i drobno spływać.

Drobny pył powstały w wyniku natryskiwania może zmniejszyć połysk błyszczącej lub półpołyskowej farby. Unikaj tego, nie rozpylając podczas przesuwania pojemnika z aerozolem do tyłu. Zamiast tego rób postępy. Jeśli pojedziesz w tym kierunku, świeża farba pokryje pył.

Trzymaj puszkę w odległości od 20 do 24 cm od plastiku, pochyloną pod kątem 45 stopni. Oszczędnie spryskać powierzchnię. Całkowite pokrycie kolorem nie jest w tym momencie twoim celem, ponieważ najprawdopodobniej spowoduje to kapanie. Musisz nanieść farbę warstwami.

5. Nakładanie dodatkowej warstwy farby.

Pozwól plastikowi utwardzić się w ciepłej, suchej atmosferze przez co najmniej dwie godziny. W dotyku farba powinna być twarda i sucha, a nie lepka.

Możesz zeszlifować wszelkie zaschnięte krople lub krople, aby je spłaszczyć. W tym celu farba musi być całkowicie twarda i wysuszona. W przeciwnym razie możesz mieć rozpryskaną farbę i trudno ją wyczyścić.

Nałóż kolejną warstwę farby na plastik. Nadal opieraj się pokusie nałożenia grubej warstwy farby. Trzymaj puszkę z farbą pod kątem i lekko spryskaj obszar z odległości około 30 cm.

Farba do plastiku. Porady i rozwiązania dotyczące malowania tworzyw sztucznych

  • Problem zwykle wynika z tego, że powierzchnia jest zbyt błyszcząca, jeśli farba nie przylega do plastiku.
  • Aby uzyskać optymalne rezultaty, całkowicie przeszlifuj plastik do matowego wykończenia.
  • Spryskaj oszczędnie, aby zapobiec kapaniu.
  • Późniejsze aplikacje będą lepiej przylegać, jeśli początkowa warstwa klejąca ma pokrycie od jednej trzeciej do pięćdziesięciu procent.
  • Jeśli natkniesz się na świeżą kroplę, wytrzyj ją od razu przed spryskaniem.
  • Aby zapobiec rozpryskiwaniu się farby, trzymaj puszkę tak pionowo, jak to tylko możliwe.
  • Po każdym rozpyleniu wstrząśnij puszką, aby farba była równomiernie wymieszana.
  • Unikaj używania ostatniej części farby w puszce, ponieważ ma tendencję do rozpryskiwania.

Farba do plastiku. Jakiego rodzaju farby użyć?

Tworzywa sztuczne od dawna uważane są za trudne do malowania. Po wyschnięciu farba łatwo się łuszczy i ma tendencję do kapania, tworzenia się kałuż i plam. Jednak producenci farb stworzyli specjalistyczne farby w sprayu, które nakładają się płynniej, lepiej przylegają i są odporne na łuszczenie w porównaniu ze zwykłą farbą. Tworzywa sztuczne można malować większością uniwersalnych farb w sprayu, należy jednak zadbać o odpowiednie przygotowanie powierzchni.
Dla wygody użyj farby w sprayu przeznaczonej specjalnie do tworzyw sztucznych, takiej jak Krylon Fusion for Plastic lub Rust-Oleum Specialty Plastic Primer Spray.

Często można użyć uniwersalnej farby w sprayu, takiej jak Rust-Oleum Universal Spray Paint lub Krylon Paint + Primer.

W przypadku ogólnych farb w sprayu dostępnych jest więcej opcji kolorystycznych niż w przypadku farb do tworzyw sztucznych. Chociaż specyfikacje produktów zwykle mówią, że będą działać na plastiku, te farby ogólnego przeznaczenia nie są wyraźnie oznaczone jako kompatybilne z materiałem.

Czy malować tworzywa sztuczne pędzlem, czy farbą w sprayu?

Chociaż farba w sprayu najlepiej przylega do tworzyw sztucznych, w razie potrzeby można również użyć pędzla.

Producenci tacy jak Rust-Oleum dostarczają farby i podkłady do tworzyw sztucznych w puszkach wielkości kwarty. Jednym z przykładów jest specjalna farba Rust-Oleum do tworzyw sztucznych w sprayu (taka jak Krylon Fusion do tworzyw sztucznych i Fusion do tworzyw sztucznych nakładana pędzlem). Jedyną różnicą między tym preparatem a wariantami w sprayu jest sposób rozprowadzania.

Na tworzywach sztucznych mogą pojawić się ślady pędzla lub smugi po malowaniu. W rezultacie farba w sprayu zwykle daje gładszą, pozbawioną kapania powierzchnię, która stwarza niewielkie ryzyko śladów pędzla. Może być wskazane użycie farby w sprayu, jeśli malowany obiekt ma mniej niż 2,32 m2.

Farba do plastiku

Farba do plastiku. Farby akrylowe

Amerykańskie Towarzystwo Badań i Materiałów (ASTM) zatwierdziło te farby akrylowe jako odpowiednie zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz. Są odporne na zarysowania i bezpieczne do stosowania na różnych powierzchniach, w tym na tworzywach sztucznych. Wysoka lepkość zapewniająca nieskazitelne krycie, 20 genialnych kolorów, które nie blakną z upływem czasu, oraz możliwość mieszania kolorów w celu uzyskania niestandardowych odcieni to cechy farb akrylowych.

Fosforyzujące neonowe farby

Te fosforyzujące neonowe farby akrylowe zawierają osiem pojedynczych butelek koloru, każda o pojemności 0,7 uncji płynu, więc możesz malować do woli. Ładują się szybko w świetle słonecznym i generują piękny, przyciągający wzrok blask, który z pewnością przyciągnie uwagę każdego, kto je zobaczy.

Jednak, jak zauważył jeden z klientów, „…po pomalowaniu wypukłych krawędzi naszej figurki anioła do szopki na świeżym powietrzu i umieszczeniu na niej świecącej lampy LED UV zasilanej przez USB, wynik był dość spektakularny”. Możesz iść tym śladem i ty, kto wie, może pomoże Ci to wygrać konkurs na dekorację świąteczną w Twojej okolicy!

Farba do plastiku od Think ECO Think BIO

Prosta w aplikacji farba Think ECO Think BIO jest odpowiednia zarówno dla doświadczonych, jak i niedoświadczonych malarzy, nie wymaga podkładu i jest dostarczana w inteligentnie zaprojektowanej butelce, która umożliwia nakładanie dokładnej ilości farby, minimalizując straty.

TH!NK

Mamy szczerą nadzieję, że nasza analiza topowej farby do tworzyw sztucznych była przydatna. Zapoznaj się z naszymi produktami w sklepie online. Możesz w nim znaleźć takie produkty, jak uszczelniacz akrylowy, akcesoria do malowania natryskowego lub wałki, taśmę malarską, maski malarskie, rękawiczki jednorazowe, pędzle malarskie i konwencjonalne farby.

Sprawdź również inne nasze artykuły: