Czyszczenie stali nierdzewnej domowymi sposobami

Czyszczenie stali nierdzewnej domowymi sposobami. W ostatnich latach stal nierdzewna zyskuje coraz większą popularność. Kuchnie ze stali nierdzewnej są postrzegane głównie jako ekskluzywne i eleganckie. Jednak stal nierdzewna również wymaga konserwacji. W poniższym przewodniku zebraliśmy dla Ciebie wybór opcji czyszczenia i pielęgnacji stali nierdzewnej.

Czyszczenie stali nierdzewnej domowymi sposobami. Obecnie stal nierdzewna jest ceniona również ze względu na swoje właściwości optyczne.

Przez długi czas stal nierdzewną ceniono głównie ze względu na jej funkcje. Trwałość, wysoka odporność mechaniczna, a jednocześnie łatwość czyszczenia to właściwości od dawna cenione zwłaszcza w profesjonalnej gastronomii. Podobnie jak beton, stal nierdzewna odkryła piękno obróbki i różnych zastosowań.

Są to blaty ze stali nierdzewnej, maskownice szafek i urządzeń, a także zlewozmywak i wiele innych części i komponentów. Jednak odciski palców mogą szybko stać się widoczne na stali nierdzewnej, a plamy z kamienia są również powszechne. Dlatego do prawidłowego czyszczenia i pielęgnacji stali nierdzewnej wymagana jest pewna wiedza.

Czyszczenie stali nierdzewnej – detergenty vs. domowe sposoby

Oczywiście możesz również korzystać z różnych produktów ze sklepów specjalistycznych. Wiele z tych środków czyszczących i pielęgnacyjnych zawiera te same składniki, co stare dobre domowe środki zaradcze, tyle że są one znacznie tańsze. Jednak zanim przystąpisz do serwisowania stali nierdzewnej, ważne jest, aby zwrócić uwagę na jej podstawowe i widoczne cechy. Pozwala to na obróbkę powierzchni na różne sposoby:

  • Szlif przemysłowy polega na szczotkowaniu, polerowaniu i szlifowaniu do określonej chropowatości powierzchni.
  • Zwykle blaty i panele są wykonane ze stali nierdzewnej, które są wykończone jednym z wymienionych wykończeń przemysłowych.
  • Podczas czyszczenia należy zawsze kierować się strukturą nacięcia i nigdy jej nie pocierać ani nie wycierać.

Czyszczenie stali nierdzewnej domowymi sposobami. Odciski palców na stali nierdzewnej

Odciski palców i lekkie zabrudzenia na stali szlachetnej możesz usuwać czystą wodą i ewentualnie płynem do mycia naczyń (rozpuszczającym tłuszcz). Wyczyść powierzchnię ściereczką z mikrofibry, szmatką do czyszczenia lub gąbką. Zabrania się używania szorstkiej strony gąbek czyszczących, a nawet wełny stalowej.

Ściereczką z mikrofibry można pokryć tylko nielakierowane powierzchnie ze stali szlachetnej. W przeciwnym razie pomalowana stal nierdzewna szybko zmatowieje. Jak wspomniano, zawsze należy uważać na teksturę powierzchni.

Stal nierdzewna i usuwanie z niej plam z herbaty i kawy

Możesz użyć sody oczyszczonej i pozostawić ją na zabrudzonej stali. Plamy z kamienia możesz usunąć za pomocą octu lub esencji octowej. Możesz też użyć profesjonalnego środka o nazwie BETOLIX-BIO, który z łatwością usuwa ślady kamienia. Nie należy jednak używać mocnych koncentratów kwasów, raczej używać łagodnych rozcieńczeń kwasów, takich jak te wymienione powyżej.

Czyszczenie stali nierdzewnej domowymi sposobami. Polerowanie powierzchni ze stali nierdzewnej domowymi sposobami

Istnieją również autorskie metody polerowania stali nierdzewnej. Aby to zrobić, wymieszaj równomiernie miękkie mydło i wybielacz i wetrzyj je. Natrzyj skórkę z cytryny na polerowanych powierzchniach ze stali nierdzewnej, aby uzyskać dodatkowy połysk.

Czyszczenie stali nierdzewnej domowymi sposobami

Zabezpieczanie powierzchni ze stali nierdzewnej produktami gospodarstwa domowego

Stal nierdzewna może być również chroniona przez produkty, które masz w domu. Użyj oleju jadalnego do pokrycia stali nierdzewnej. Pozostaw na kilka godzin. Następnie osusz powierzchnię. Nie ma już odcisków palców, a inne zabrudzenia nie mogą już przylegać. Metodę tę stosuje się również do przywracania matowego, eleganckiego połysku niektórym powierzchniom ze stali nierdzewnej.

TH!NK

Jeśli pracujesz na stali nierdzewnej, lub szlifujesz stal nierdzewną, zwłaszcza stal nierdzewną, powinieneś postępować zgodnie z instrukcjami. Ważne jest, aby nie przechowywać jednocześnie stali nierdzewnej i rdzewiejącej w jednym pomieszczeniu.

Ponadto stale nierdzewne nie powinny być przechowywane w pomieszczeniu, w którym przetwarzane są inne materiały. Do produkcji stali nierdzewnej nie wolno już używać maszyn, tarcz szlifierskich itp., które były już używane w produkcji konwencjonalnej stali nierdzewnej.

Sprawdź także inne nasze artykuły: