Domowe sposoby czyszczenia stali nierdzewnej

Domowe sposoby czyszczenia stali nierdzewnej. Powierzchnie stalowe i narzędzia są narażone na zabrudzenia, zwłaszcza gdy mówimy o urządzeniach w kuchni przemysłowej. Z tego artykułu dowiesz się, jak najlepiej czyścić stal i na co zawsze należy zwracać uwagę. Jakie techniki czyszczenia są stosowane w przemyśle, a jakie w domu Kowalskiego.

Domowe sposoby czyszczenia stali nierdzewnej. Stal nierdzewna, stal z emalią

Stal nierdzewna i po prostu stal to nie to samo. Każdy rodzaj stali ma swoje własne cechy, w związku z czym jego powierzchnia różnie reaguje na różne środki czyszczące. Ważne jest, aby zawsze o tym pamiętać. Stal najczęściej spotykana w domu to:

  • Stal
  • Stal nierdzewna
  • Stal emaliowana, którą się wykorzystuje do produkcji powierzchni odpornych na zarysowania, takich jak naczynia kuchenne lub blachy do pieczenia.

Domowe sposoby czyszczenia stali nierdzewnej. Stal

Większość stali stosowanych w gospodarstwie domowym jest wolna od rdzy. Stal bez zabezpieczenia antykorozyjnego wymaga starannej konserwacji i najlepiej czyścić płynem do mycia naczyń. Wskazane jest stosowanie oleju (jak w przypadku japońskich noży, które są wykonane ze stali nierdzewnej i również nie są odporne na rdzę).

Domowe sposoby czyszczenia stali nierdzewnej. Stal nierdzewna

Jednak stal nierdzewna nie zawsze jest odporna na rdzę. Tylko stal o wysokiej czystości może być od niej wolna.

Domowe sposoby czyszczenia stali nierdzewnej. Stal nierdzewna, która jest wolna od rdzy

Nie ma prawie żadnych ograniczeń w doborze środków czyszczących. Istnieją stale nierdzewne, które są nie tylko odporne na korozję, ale także wysoce odporne na kwasy i zasady. Możliwe, że można również użyć agresywnych środków czyszczących (takich jak kwas octowy) i środków dezynfekujących. Nie zaleca się stosowania ściernych środków czyszczących, ponieważ pozostawiają one rysy. Musisz także uważać na szorstkie gąbki czyszczące.

Stal nierdzewna z emaliowanym wykończeniem

Nie ma obaw o wrażliwość na zarysowania. Nie ma problemu z czyszczeniem mydlaną wełną stalową lub mleczkiem do szorowania. Silne zabrudzenia można często lepiej usunąć po dłuższym namoczeniu.

Domowe sposoby czyszczenia stali nierdzewnej

Produkty gospodarstwa domowego do czyszczenia stali

Istnieje wiele domowych środków do czyszczenia i polerowania stali i stali nierdzewnej, które pozwalają uzyskać naturalny połysk:

Pasta olejowa, która jest wykonana z oleju i węgla drzewnego i jest w pełni oczyszczona.

Mydło sodowe: zmieszaj piasek, mydło i sodę z wodą, aby utworzyć pastę, ostrożnie nanieś ją stal nierdzewną i ją wyczyść.
Pasta Leie, sporządzona z małej filiżanki otrębów pszennych z łyżeczką soli i dwiema łyżeczkami octu, może być używana do ścierania „zmatowionych” metali.

Domowe sposoby czyszczenia stali nierdzewnej. Wiedeńskie wapno

Bardzo stary domowy środek o nazwie „Wiener Kalk-Wiedeńskie wapno” sprawdził się w niejednym domu. Nadaje się również do czyszczenia delikatniejszych powierzchni stalowych, ponieważ ma silne właściwości czyszczące i sprawia, że ​​zarówno elementy ze stali nierdzewnej, jak i elementy stalowe ponownie lśnią.

TH!NK

Przeczytaj nasz dedykowany post na temat usuwania rdzy. Nawiasem mówiąc, w przemyśle „czyszczenie stali” oznacza usuwanie niechcianych warstw powierzchniowych za pomocą ultradźwięków, wypalania płomieniowego lub czyszczącego. Coś zasadniczo innego niż to, czego używamy w naszych domach.

Sprawdź także nasze inne artykuły: