Odtłuszczanie stali

Odtłuszczanie stali. Stal nierdzewna, podobnie jak wszystkie metale, jest podatna na osadzanie się tłuszczu i brudu. Pozostałości tłuszczu często pozostają nawet po konwencjonalnym czyszczeniu i powodują powstawanie smug. Również w handlu i przemyśle ważne jest, aby warstwa smaru na stali nierdzewnej miała negatywny wpływ na wytrawianie. Sposób odtłuszczania stali nierdzewnej zależy od tego, w jaki sposób jest ona dalej przetwarzana lub używana.

Odtłuszczanie stali nierdzewnej w gospodarstwie domowym, handlu i przemyśle

Podczas odtłuszczania stali nierdzewnej ważne jest rozróżnienie powierzchni, które należy tylko czyścić. Obejmuje to na przykład części i komponenty, takie jak zlewozmywak ze stali nierdzewnej dla gospodarstw domowych. Natomiast istnieje potrzeba odtłuszczania stali nierdzewnej podczas obróbki i przetwarzania w różnych dziedzinach, takich jak przemysł, handel i majsterkowanie.

Odtłuszczanie stali nierdzewnej ma kluczowe znaczenie zarówno w handlu, jak i przemyśle.

Chociaż stal nierdzewna jest uważana za nierdzewną, nie jest całkowicie odporna na rdzę. Stal nierdzewna musi być zatem chroniona. Jednym z takich środków ostrożności jest wytrawianie stali nierdzewnej przed wykończeniem. Trawienie nie jest możliwe tylko wtedy, gdy na powierzchni stali nierdzewnej obecny jest tłuszcz. Dlatego powierzchnie ze stali nierdzewnej muszą być odtłuszczone przed wytrawianiem.

Odtłuszczanie stali. Osłabienie mechaniczne stali nierdzewnej

Stal nierdzewna jest jednak nie tylko narażona na działanie smaru. Tłuszcze to substancje organiczne oparte na węglu. Z drugiej strony stal nierdzewna jest używana w sposób niepożądany. Reakcje chemiczne mogą pogorszyć, stwardnieć lub osłabić inne właściwości stali nierdzewnej. Dlatego w przemyśle i handlu stosuje się różne produkty do odtłuszczania stali nierdzewnej:

  • Roztwory organiczne z kwasami rozcieńczonymi wodą (teraz bardziej naturalnie występującymi kwasami)
  • Odpowiednie artykuły są dostępne w sklepach specjalistycznych online, takich jak thinkecothinkbio.pl
  • Rozwiązania organiczne

Odtłuszczanie stali nierdzewnej jako metoda czyszczenia

Aby wyczyścić części ze stali nierdzewnej, takie jak poręcze, wewnętrzne ściany wind lub inne części gospodarstwa domowego, należy wziąć pod uwagę specyficzne właściwości materiału podczas odtłuszczania.

Dlaczego często pojawiają się smugi?

Niezależnie od tego, czy jest to stal nierdzewna szczotkowana, czy walcowana, zawsze istnieje specjalna struktura powierzchni z mocnymi wgłębieniami. Prowadzi to do typowego postrzegania powierzchni. Polerowanie stali nierdzewnej jest wymagane, aby uzyskać jasne i równe wykończenie.

Wszystkie inne wykończenia ze stali nierdzewnej, w tym wspomniana szczotkowana stal nierdzewna, są jednak wcięte. Czyszczenie takiej powierzchni płynem do naczyń usunie większość tłuszczu. Jednak nie w rowkach i zagłębieniach. Prowadzi to do powstawania smug, które często są widoczne na świeżo wyczyszczonej stali nierdzewnej.

Odtłuszczanie stali

Unikaj detergentów zawierających środki powierzchniowo czynne.

W rezultacie tłuszcz pozostaje we wgłębieniach i rowkach, prowadząc do powstawania smug. Jeśli chcesz uzyskać czysty połysk na powierzchni, musisz odtłuścić stal nierdzewną w inny sposób. Ważne jest, aby nie używać odtłuszczaczy ani środków czyszczących zawierających środki powierzchniowo czynne.

Środki powierzchniowo czynne często osadzają się w rowkach i zagłębieniach. Następnie wiążą cząsteczki brudu i tłuszczu w tym miejscu.

Soda oczyszczona do czyszczenia i odtłuszczania stali nierdzewnej

Jeśli nie chcesz używać produktu ze sklepu specjalistycznego, soda oczyszczona jest szczególnie odpowiednim środkiem domowym. Dlatego zmieszaj sodę oczyszczoną z wodą w stosunku 3:1 lub 4:1, co oznacza trzy do czterech części sody oczyszczonej na jedną część wody. Teraz za pomocą gąbki nałóż utworzoną w ten sposób pastę z sody oczyszczonej.

Zawsze uważaj na układ konstrukcji stalowej

Należy zawsze zwracać uwagę na przebieg ziarna stali nierdzewnej. Zawsze czyść teksturę, nie w kółko lub w poprzek nacięć. Jeśli powierzchnia stali nierdzewnej jest bardzo brudna lub zatłuszczona, pozostaw sodę oczyszczoną na kilka minut przed spłukaniem czystą wodą.

TH!NK

Istnieje przekonanie, że stal nierdzewna nie rdzewieje. Jest to błędne przekonanie, dlatego ważne jest, abyś nie używał tych samych narzędzi do zwykłej stali i stali nierdzewnej. Nie powinieneś także przechowywać stali nierdzewnej i zwykłej stali w jednym magazynie.

Sprawdź także inne nasze artykuły: