Czyszczenie kuchni prawidłowo i skutecznie – tak to działa

Czyszczenie kuchni po długim czasie może być dość męczące i czasochłonne. Płyta indukcyjna jest prawdopodobnie najczęściej używanym urządzeniem kuchennym w większości gospodarstw domowych. Trzeba go też częściej czyścić. Z tego artykułu dowiesz się, jak najlepiej to zrobić, na co zwrócić uwagę, oraz poznasz kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc.

Czyszczenie kuchni. Jaki jest najlepszy sposób czyszczenia pieca?

Aby skutecznie wyczyścić, piec, należy go regularnie czyścić, stosować odpowiednie środki czyszczące oraz moczyć uporczywy brud. Podczas gdy kuchenki gazowe są solidniejsze, piece ceramiczne wymagają specjalnej konserwacji.

Regularne czyszczenie: Regularne czyszczenie pieca po gotowaniu może zaoszczędzić wielu problemów z usuwaniem przypalonego lub grubych warstw tłuszczu. Chociaż na początku może się to wydawać trudne, szybko staje się nawykiem i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Większość kuchenek elektrycznych ma płytę ceramiczną. Bardzo ważne jest regularne czyszczenie płyty, ponieważ z biegiem czasu na całej płycie mogą gromadzić się cienkie warstwy tłuszczu, powodując, że płyta jest matowa i brudna. Ponadto brud bardzo szybko się pali.

Czyszczenie kuchni. Wyczyść piekarnik

Zaleca się krótko po upieczeniu wyczyścić piekarnik i jak najszybciej usunąć plamy tłuszczu i przypalony tłuszcz. Jeśli brud został przypalony kilka razy, trudno jest go usunąć z piekarnika, ponieważ wysokie temperatury przyspieszą wypalanie.

Ważne jest, aby regularnie czyścić ruszty i tace z tłuszczu i przypalonej żywności. W szczególności moczenie ma pozytywny wpływ. Szklaną szybę piekarnika można delikatnie i skutecznie wyczyścić za pomocą wypróbowanych domowych środków, takich jak soda. W tym celu można również użyć skrobaka do płyt ceramicznych. Należy zwrócić uwagę na przylgę drzwiową oraz uszczelki.

Czyszczenie kuchni. Funkcja pirolizy

Wiele wysokiej jakości piekarników ma funkcję pirolizy, która po prostu wypala brud. Jest to możliwe, ale nie zawsze pomocne. W każdym razie piroliza pochłania dużo energii – prawie dwa razy więcej na czyszczenie niż na pojedynczy cykl pieczenia.

W gastronomii kuchenki gazowe czyszczone są poprzez przykrycie wszystkich odsłoniętych części folią aluminiową. Po zakończeniu gotowania należy wyczyścić tylko ruszty i palniki. Możesz po prostu wyrzucić folię aluminiową.

Z reguły kuchenki gazowe są solidnie zaprojektowane i wytrzymują również ciężkie szorowanie lub, w razie potrzeby, gąbkę do szorowania. Ogólnie rzecz biorąc, regularne, dokładne czyszczenie jest lepszą i znacznie mniej uciążliwą opcją również w tym przypadku.

Czyszczenie kuchni
Płyn do czyszczenia różnych powierzchni

Sprawdzone środki czystości

Oprócz tradycyjnych produktów gospodarstwa domowego istnieje oczywiście szeroki wybór środków czystości. Niektóre dotrzymują obietnic, inne osiągają jedynie mierne wyniki. Nasze produkty do czyszczenia są oparte o najwyższej jakości składniki, co minimalizuje ryzyko niepowodzenia podczas usuwania nawet najtrudniejszych zabrudzeń. Wskazane jest, aby podstawowe wyposażenie środków czystości składało się z następujących elementów:

Spray do piekarnika (dokładnie usuwa tłuste i przypalone zabrudzenia),

  • Płyn do mycia naczyń o dużej zdolności rozpuszczania tłuszczów,
  • Środek do czyszczenia kuchni,
  • Miękka, nierysująca gąbka,
  • Skrobak do płyt ceramicznych (można ostrożnie stosować również do zabrudzeń w piekarniku i na szybę)
  • Oraz specjalne środki do czyszczenia płyt ceramicznych (są bardzo skuteczne i delikatne).

Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się dokładne czyszczenie trudnych do usunięcia zabrudzeń przed przystąpieniem do generalnego czyszczenia. Dzięki takiemu wstępnemu czyszczeniu unikniesz nieestetycznych zadrapań.

Ważne jest, aby regularnie czyścić panel kuchenki i obszar wokół przełączników, ponieważ może tam gromadzić się tłuszcz i brud. Spray do piekarnika jest tutaj idealny jako środek do usuwania tłuszczu i brudu.

TH!NK

Natychmiast usuń cukier i inne zabrudzenia z płyty kuchennej papierem kuchennym. Możliwe, że dziura w płycie ceramicznej jest spowodowana przypalonym cukrem.

Sprawdź także inne nasze artykuły: