Recykling materiałów budowlanych to ważny aspekt dla nas wszystkich. Branża budowlana odpowiada za blisko 75% zużycia zasobów naturalnych. Kamień, piasek, żelazo i wiele innych materiałów wydobywa się w dużych ilościach w celu zaopatrzenia rynków. Same place budowy generują duże ilości odpadów, czy to przeznaczonych do budowy, rozbiórki czy renowacji. Na przykład w Brazylii odpady budowlane stanowią od 50 do 70% całkowitej masy śmieci zbieranych przez gminy. Odpady te często trafiają na składowiska zamiast być ponownie przetwarzane i mogą zniszczyć istniejące systemy sanitarne.

Jednak te odpady mogą mieć ogromny potencjał do ponownego wykorzystania. Przy odpowiedniej obróbce materiały pochodzące z recyklingu mogą zastąpić ekstrakcje i stać się nowymi elementami budowlanymi, zachowując przy tym jakość porównywalną z materiałami tradycyjnymi.

Proces recyklingu, który polega na ponownym wykorzystaniu wyrzuconych materiałów i ponownym wprowadzeniu ich do cyklu produkcyjnego, znacznie zmniejsza zużycie surowców. Ponadto umożliwia zmniejszenie całkowitej ilości odpadów i stworzenie miejsc pracy dla tysięcy osób: stworzenie sprawnego systemu zbiórki i sortowania staje się wtedy niezbędne.

Oto materiały budowlane, które można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać:

Recykling materiałów budowlanych. STAL: PRZEMIANY BEZ UTRATY JAKOŚCI

Stal wytwarzana jest z rudy żelaza i węgla ogrzewanych w wielkim piecu lub poprzez odzyskiwanie przetworzonych odpadów w piecu elektrycznym. Zaletą stali jest to, że można ją przetwarzać w nieskończoność bez utraty jakości. Gdy stal jest poddawana recyklingowi, zużycie energii elektrycznej zmniejsza się o 80%, co znacznie zmniejsza wpływ na środowisko. Pręty zbrojeniowe do betonu zbrojonego, drutu, gwoździ i niektórych elementów metalowych stosowanych w budownictwie są zwykle wytwarzane ze złomu z recyklingu.

Recykling materiałów budowlanych

Recykling materiałów budowlanych. BETON: KRUSZYWA Z RECYKLINGU W CELU OBNIŻENIA KOSZTÓW

Recykling betonu umożliwia ponowne wykorzystanie odpadów budowlanych i obniżenie kosztów. Do betonu stwardniałego stosuje się specjalną kruszarkę, która wytwarza „kruszywo z recyklingu”. Dopiero od niedawna beton z recyklingu jest stosowany do elementów konstrukcyjnych innych niż podłoża.
Obecnie kruszywa betonowe są używane do tworzenia elementów konstrukcyjnych od 30 do 40 Mpa, zwłaszcza że kruszywa te są od 10 do 15% lżejsze od betonu pierwotnego. Koszty materiałów, transportu i budowy są zatem znacznie zmniejszone.

Recykling materiałów budowlanych. DREWNO: WIELE ZASTOSOWAŃ PO RECYKLINGU

Bardzo popularne stało się stosowanie „drewna z odzysku”. Ostrożnie traktowane drewno liściaste może przetrwać setki lat. Stosowane są w dużych elementach konstrukcyjnych lub jako listwy przy produkcji skrzyń i palet. Tańsze drewno jest przetwarzane na surowiec w przemyśle płytowym i produkcji płyt MDF do produkcji stolarki. Jeżeli żaden z tych procesów nie może być zastosowany, odpady drzewne są wykorzystywane do produkcji biomasy i spalane w piecach przemysłowych.

Recykling materiałów budowlanych. TYNK: DELIKATNY DO RECYKLINGU, PONIEWAŻ JEST BARDZO TOKSYCZNY

Recykling gipsu jest możliwy, ale trudny. Rzeczywiście, tynk może emitować łatwopalny i wysoce toksyczny siarkowodór, zanieczyszczając glebę i wody gruntowe. Odwrotnie, jeśli odpowiednio przetworzony, tynk z recyklingu zachowuje te same właściwości fizyczne i mechaniczne, co tynk konwencjonalny, przy znacznie bardziej atrakcyjnych kosztach.

POLISTYREN SPIENIONY: PRAKTYCZNY I ŁATWY W RECYKLINGU

Rozdrobniony lub sprasowany polistyren ekspandowany, lub EPS jest materiałem nadającym się do recyklingu, który staje się surowcem do produkcji nowych wyrobów z tworzyw sztucznych. Jest również stosowany w wykończeniach i farbach, co czyni go bardzo funkcjonalnym materiałem w branży budowlanej.

SZKŁO: BEZ MIESZANIA GATUNKÓW

W przypadku szkła jest trochę inaczej: chociaż recykling szklanych butelek i pojemników jest bardzo powszechny, recykling szkła jest bardziej złożony. Ze względu na swój skład chemiczny i temperaturę topnienia nie nadaje się do recyklingu wraz z innymi przedmiotami szklanymi. Z drugiej strony można go przetopić i przerobić na włókno szklane w celu włączenia do asfaltu lub odblaskowych farb drogowych. Tłuczone szkło można również łączyć z betonem, tworząc granitowe podłogi i blaty.

PRZETWARZAJ MATERIAŁY, ABY BUDOWAĆ ZRÓWNOWAŻONE MATERIAŁOWO KONSTRUKCJE

Cynk, aluminium, opakowania, tkaniny, wszystkie te materiały również można poddać recyklingowi. Zrównoważone budownictwo nie może rozwijać się w sposób zrównoważony bez dogłębnej refleksji nad ponownym wykorzystaniem materiałów. Recykling jest korzystny zarówno dla środowiska, jak i konsumenta, chroni zasoby naturalne, obniża koszty produkcji, transportu i utylizacji odpadów.