Jak usunąć plamy rdzy kwasami?

Jak usunąć plamy rdzy kwasami?

Jak usunąć plamy rdzy kwasami? Przed usunięciem plam rdzy należy określić głębokość i rodzaj korozji. Podczas gdy plamy na materiałach nie rdzewiejących są w zasadzie pasożytami, trwalsze plamy rdzy mogą rozprzestrzeniać się na materiał nośnika. Dynamiczny proces wywoływany przez tlen atmosferyczny powinien być zawsze przerywany tak wcześnie, jak to możliwe.

Jak usunąć plamy rdzy kwasami?Przyczyny i rodzaje rdzy

Jak usunąć plamy rdzy i korozję kwasami?
Jak usunąć plamy rdzy i korozję kwasami?

Rdza powstaje w wyniku chemicznego procesu utleniania i wynikającej z niego korozji. „Zjada” strukturę molekularną metali żelaznych. W przypadku plam rdzy należy zasadniczo rozróżniać osadzone formy, takie jak rdza nalotowa i osady tkankowe, oraz faktyczne głębokie utlenianie materiału.

Nagromadzone plamy rdzy są mniej lub bardziej „intruzami” i nie mają nic wspólnego z „żywicielem”, przynajmniej na początku. Jednak tak zwana korozja kontaktowa może z czasem rozwinąć się w przypadku odpowiednich materiałów nośnych. W takim przypadku usunięcie musi zostać rozszerzone na przewoźnika lub hosta.

Jak usunąć plamy rdzy kwasami?Kwasy neutralizują tlenek żelaza = rdzę

Chemiczny proces korozji prowadzi do powstania tlenku żelaza, rdzy. Zasadniczo do usuwania środków neutralizujących można użyć dowolnego kwasu. Przekształca tlenek żelaza w krystaliczną postać soli. Następnie można to łatwo usunąć mechanicznie.

Umiejętność usuwania rdzy polega na odpowiednim doborze odpowiedniego kwasu i jego stężeniu lub dawce. Musi wywołać proces zmiany i nie może uszkadzać niekiedy bardzo wrażliwych na kwasy nośników lub gospodarzy.

Jak usunąć plamy rdzy kwasami?Wspólne sprzątanie i domowe środki zaradcze

Najpopularniejszym narzędziem do usuwania rdzy jest kwas cytrynowy. Jest mniej agresywny niż większość innych kwasów. Ze względu na łatwe dozowanie i najczęściej odbierany jako przyjemny zapach jest stosowany jako sok z owoców lub jako koncentrat. Rozcieńczona esencja octu jest mniej agresywna niż kwas cytrynowy, ale ma bardziej ograniczone działanie.

Kiedy pasta do zębów zawiera fluor, świetnie sprawdza się jako detergent do ubrań, tkanin i skóry. Niskie stężenie fluoru wpływa przede wszystkim na czynnik czasu i może być również stosowane na twardych powierzchniach do usuwania rdzy nalotowej.

Cola i proszek do pieczenia lub soda oczyszczona są często zalecane jako domowe środki do usuwania rdzy. W każdym razie można je wykorzystać również w pralni na próbę, ale ich działanie jest ograniczone.

Jak usunąć plamy rdzy kwasami?Bardziej intensywne i wysoce skuteczne środki specjalne i kwasy

Każdy, kto musi zmagać się z silną i odporną korozją, może użyć bardziej agresywnych narzędzi. Podpora rusztu musi wytrzymać uderzenie. Typowymi przedstawicielami są:

  • Połączenie soli Glaubera i kwasu winowego
  • Połączenie boranu sodu i kwasu cytrynowego
  • Zmieszanie benzyny i nadtlenku wodoru

Najbardziej agresywnymi kwasami, jakie można zastosować, są kwas szczawiowy i fosforowy. Są silnie toksyczne i niszczą i niszczą się szybciej niż plamy rdzy. Chociaż można je dobrze stosować do betonu i metali zawierających żelazo lub wykonanych z żelaza, nie nadają się do płyt kamiennych wykonanych z kamieni naturalnych, takich jak granit.

Kwasy szczawiowy i fosforowy są bardzo toksyczne. Kwas szczawiowy oferowany jest również w postaci krystalicznej do spryskiwania. Podczas pracy z tymi środkami czyszczącymi należy zachować odpowiednie środki ostrożności w zakresie ochrony dróg oddechowych, skóry i końcówek.

Typowe latające i obce plamy rdzy

Jeśli na plamach rdzy są osadzone ślady korozji, można je usunąć z tkanin i tekstyliów poprzez nakładanie, namaczanie i pranie. Wybrany środek pomocniczy nakłada się na skórzane i tapicerowane pokrycia, a po pewnym czasie naświetlania odkurza lub szczotkuje.

W przypadku typowej warstwy rdzy na materiałach stałych można również stosować bardziej agresywne kwasy z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Rdza nalotowa pojawia się na:

  • Na przykład stal nierdzewna w zlewozmywakach
  • Powierzchnie emaliowane, na przykład w wannach i zlewozmywakach
  • Sztućce metalowe , w których zawartość żelaza może prowadzić do wnikającej korozji kontaktowej
  • Na przykład aluminium na ramach okiennych lub balustradach
  • W pralce na bębnie

Mieszane formy i głębsza korozja materiału

Usunięcie głębszej korozji materiału jest trudniejsze i do pewnego stopnia już niemożliwe. Typowym przykładem są plamy rdzy na tarasie, które powstają dzięki osadzonemu wzmocnieniu stalowemu.

W przypadku wszystkich plam rdzy, które wywołały reakcje chemiczne w substancji nośnika lub żywicy, należy sprawdzić, czy komponent może wytrzymać nieuniknione usunięcie skorodowanych obszarów. Najbardziej klasycznym przykładem są plamy rdzy na blachach samochodowych, które w pewnym momencie osiągnęły stan rdzewienia.

Praktyczne i pomocne wskazówki, jak postępować

Podczas usuwania rdzy decydującą rolę odgrywa czynnik czasu. Mówiąc prościej, kwasy przekształcają skorodowane cząsteczki w sole, które są następnie usuwane. Proces konwersji zajmuje trochę czasu. Większość artykułów gospodarstwa domowego i przyborów kuchennych należy pozostawić na co najmniej 24 godziny przed wyjęciem przez wycieranie, odkurzanie lub wycieranie.

Aby uzyskać optymalną ochronę materiału nośnika, zaleca się kilka przejść z niższymi dawkami lub stężeniami. Wyjątkami są solidne hosty, takie jak stal nierdzewna lub aluminium. Przed użyciem test należy zawsze przeprowadzić w mniej widocznym, nieistotnym miejscu. Obszary wolne od rdzy można również wykorzystać do sprawdzenia działania środka usuwającego na nośnik.

PORADY I WSKAZÓWKI

Zwiększ intensywność w zależności od wyniku i daj każdemu lekarstwu co najmniej 24 godziny ekspozycji. Korzystając z wcześniej zakupionych odrdzewiaczy, sprawdź, jakich składników lub kwasów używasz i do jakiej klasy intensywności należą.

Usuń plamy rdzy z metalu

W przypadku plam rdzy na metalu rozróżnia się rdzę nalotową, czyli przylegającą korozję, oraz korozję materiału. Typowy film rdzy pojawia się na żelaznych balustradach na zewnątrz. Istnieje wiele domowych środków i profesjonalnych odrdzewiaczy, które są stosowane lub stosowane jako dodatek do kąpieli czyszczącej.

Stara rdza sprzyja nowej rdzy

Ważna jest dokładna obróbka i usuwanie plam rdzy na metalu. Nawet najmniejsze pozostałości skorodowanego materiału stanowią podstawę ponownego tworzenia się rdzy. Do usuwania plam rdzy, które osadziły się tylko na powierzchni, wystarczą lekko kwaśne środki czyszczące. Są nakładane i ścierane po czasie ekspozycji.

Jeśli rdza lub korozja „wniknie” w metal, „zaatakowane” cząsteczki muszą zostać całkowicie usunięte. Oprócz intensywnej i długotrwałej „kąpieli” w odpowiednim roztworze czyszczącym, konieczne może być również mechaniczne usunięcie przez szlifowanie lub szczotkowanie. W przypadku zardzewiałych ciał obcych, takich jak plamy rdzy w wannie pod powłoką kąpieli , skorodowane powierzchnie mogą być odsłonięte.

Zmniejsza się zawartość metalu

W przypadku zardzewiałych małych części, takich jak sztućce , narzędzia lub części pojazdu, kąpiel czyszcząca pomaga zmniejszyć poważne uszkodzenia mechaniczne. Oprócz nałożonej warstwy rdzy, rdzę należy traktować jako „zgniłą” substancję metalową.

Każde usunięcie rdzy kosztuje „zdrowy” materiał. Dobrym przykładem jest zardzewiała blacha samochodowa, na której po pewnym stopniu korozji nie ma blachy. W przypadku narzędzi precyzyjnych usuwanie rdzy może prowadzić do ograniczeń funkcjonalnych, jak w przypadku nożyczek, których ostrza nie są już równo ze sobą.

Konwertuj rdzę

Tak zwane konwertery rdzy są znane z usuwania plam rdzy na elementach pojazdów. Zmniejszają zużycie materiału poprzez częściowe „odzyskiwanie” metalowej substancji. Ogólnie rzecz biorąc, specjalne środki pomocnicze z branży konserwacji samochodów są zalecane do wszystkich powierzchni metalowych dotkniętych rdzą. W przypadku powierzchni ze stali nierdzewnej lub chromowanych czasami występuje zmętnienie, które można pomylić z rdzą. W takich przypadkach konwerter rdzy nie pomoże.

PORADY I WSKAZÓWKI

Podczas szlifowania lub pracy z miedzianą szczotką drucianą pamiętaj, aby samodzielnie usuwać cząsteczki rdzy z narzędzi roboczych. W przeciwnym razie istnieje ryzyko „działania” starych cząstek w metalu podczas pracy.