Plamy wodne na parkiecie. Usuń plamy wodne z parkietu

Plamy wodne na parkiecie

Plamy wodne na parkiecie bywają irytujące. Podobnie jak plamy wodne na kabinie prysznicowej, czy też plamy wodne na szybie samochodu tak w przypadku plam wodnych na parkiecie potrzebne jest ich ręczne lub mechaniczne usunięcie. Pozostawienie ich na podłodze z drewna mocno szpeci nasz salon. Jak takie plamy z zacieków wodnych mogą powstać? Wyobraź sobie taką oto sytuację: Wyjeżdżasz na tydzień, pozostawiając w salonie otwarte okno. W międzyczasie pogoda psuje się, zaczyna padać deszcz. Woda spływa po oknach prosto na parapet, a z niego na podłogę. Jeśli są to tylko pojedyncze krople, to nie ma powodu do paniki. Ta zaś powinna pojawić się jeśli woda lała się strumieniami.

Woda może łatwo wypaczyć parkiet i go podnieść. Wtedy jedyne co będziesz mógł zrobić to wezwać fachowca od podłóg. Inny możliwy scenariusz na powstanie plam wodnych na parkiecie to doniczka, która przecieka, lub zabawy dzieci pistoletem na wodę. Może się także zdarzyć tak, że Twój pies potrąci miskę z wodą.

Jak można usunąć plamy wodne z parkietu?

Plamy wodne na parkiecie. Mała różnica

W przypadku plam wodnych na parkiecie powinieneś rozróżnić jakiego rodzaju zabezpieczenie jest na Twojej podłodze.
1. Czy w Twoim salonie położony jest parkiet zabezpieczony olejem, czy lakierem?
2. Jaki kolor ma plama wodna? Czy jest to kolor biały, czy czarny (ciemny)?

Plamy o lekkim zabarwieniu nie powinny Cię specjalnie niepokoić. Ich usunięcie z parkietu olejowanego, lakierowanego i wodnego nie przysporzy Ci większych problemów, przynajmniej nie powinno. Inaczej ma się rzecz jeśli na Twoim parkiecie widnieją ciemne plamy wodne. Może to oznaczać i zazwyczaj oznacza, że woda wniknęła w głąb drewnianej podłogi. Wówczas, jeśli parkiet jest lakierowany, to wystarczy go przeszlifować. Parkiet olejowany może zostać wyczyszczony jednym z polecanych przez nas preparatów. Jak to zrobić? Przeczytasz poniżej. Jeśli woda wniknęła w parkiet to po pewnym czasie może się na nim pojawić pleśń. Wówczas może się okazać, że dla Twojego drewnianego parkietu nie ma ratunku i trzeba będzie go zerwać z podłogi.

Te domowe środki pomogą usunąć lekkie plamy wodne na parkiecie i podłodze laminowanej

Plamy wodne na parkiecie
Parkiet
  • Pasta do zębów połączona z sodą oczyszczoną
  • Olej, ten z pierwszego tłoczenia : ) i sól
  • Pasta do zębów (biała)
  • Płynne mydło
  • Spray do skóry zamszowej
  • Alkohole zwłaszcza te mineralne

W tym artykule wyjaśnimy, jak postępować krok po kroku, aby usunąć lekkie zacieki wodne.

Plamy wodne na parkiecie. Instrukcja usuwania ciemnych śladów po wodzie z parkietu lub laminatu

  • papier ścierny o grubości (# 100) i nieco grubszy (# 150) lub wełna stalowa
  • odkurzacz
  • olej lub lakier (w zależności od tego, czy podłoga jest lakierowana, czy olejna)

Plamy wodne na parkiecie. 1. Szlifowanie

Do zeszlifowania parkietu możesz użyć papieru ściernego, który ma grubsze ziarno. W momencie, gdy dojdziesz do dna plamy, możesz zmienić gruby papier ścierny na ten drobny. W ostatnim etapie szlifowania nie trzyj zbyt mocno by nie usunąć niepotrzebnie zbyt dużo zdrowego drewna.

Szlifowanie powinno wyglądać następująco: Powinno być równomierne, a ruch powinien być kierowany w kierunku słojów. Rób to, aż zobaczysz, że plama zniknęła.

2. Czyszczenie

Następnie użyj odkurzacza i wciągnij wszelkie wióry i kurz. Dla dobrego przylegania nowego lakieru powinieneś zrobić to z aptekarską dokładnością.

3. Kolor

Teraz użyj lakieru i pomaluj nim obszar, który jest przez ciebie leczony. Dobierz kolor nowego parkietu do koloru, którym aktualnie parkiet jest pomalowany. Może warto pomalować parkiet nieco ciemniejszym lakierem? Nie wiem, zdecyduj sam. Może mieć to sens, gdy podłoga w przebiegu lat lekko pociemniała.

3. Nanoszenie lakieru olejnego

Jeśli parkiet w Twoim salonie (domu) jest olejny to na obszar, który szlifowałeś, także należy nałożyć taki sam rodzaj lakieru. Tutaj także rozważ, czy nie warto nałożyć lakier o nieco ciemniejszej barwie.

Plamy wodne na parkiecie. 4. Warstwy

W tym momencie musisz sam rozważyć, czy ten krok jest wogóle potrzebny.

Parkiet możesz pomalować dwiema warstwami lakieru. Zazwyczaj warto się na ten krok zdecydować, gdy kolor lakieru nie do końca nam odpowiada. Jeśli się zdecydujesz na nałożenie drugiej warstwy lakieru, to pamiętaj, by robić to dopiero wtedy, gdy pierwsza warstwa lakieru totalnie wyschnie. Warto czasami przeprowadzić próbę w mało widocznym miejscu, zanim cała podłoga zostanie polakierowana.

Jeśli osiągnięty efekt cię zadowolił, możesz użyć wełny stalowej, aby zniwelować przejścia między warstwami.

Plamy wodne na parkiecie. 5. Utrzymać czystość

Powinieneś stosunkowo często (raz na tydzień) potraktować parkiet specjalnym środkiem do czyszczenia drewnianych podłóg. Powinien to być produkt wysokiej jakości i koniecznie powinien być dedykowany do pielęgnacji drewnianego parkietu. Na rynku preparatów do drewnianych podłóg można znaleźć mleczko do parkietu, które usuwa z drewnianego parkietu rysy. Istnieją także odpowiednie pasty, które zwiększają połysk parkietu. Mają także ogromny wpływ na zmniejszenie ścieralności takiej podłogi. Innym wartym uwagi produktem jest wosk impregnujący, który zwiększa właściwości hydrofobowe drewnianej podłogi. Ma to nie małe znaczenie jeśli w Twoim domu znajduje się szczeniak lub niemowlę 🙂

TH!NK

Zanim zabierzesz się za usuwanie plam wodnych z parkietu, upewnij się jakiego rodzaju zabezpieczenia znajdują się na Twojej podłodze. Inaczej powinieneś podejść do czyszczenia parkietu olejowanego, inaczej do lakierowanego, a jeszcze inaczej do lakieru wodnego.

Sprawdź także inne nasze artykuły: