Usuń bakterie, kamień i kurz z kanistrów

Kanistry

W większości przypadków kanistry służą jako zbiorniki wodne, na przykład podczas biwakowania. Plastikowe modele można łatwo czyścić kilkoma narzędziami. Bakterie, kamień i kurz można łatwo usunąć. Ogólna zasada jest taka, że ​​jeśli kanister był wcześniej używany do przechowywania substancji toksycznych, nie nadaje się już do przechowywania wody pitnej.

W razie wątpliwości nigdy nie używaj go do picia wody

Kanistry
Kanistry

Ze względów zdrowotnych i bezpieczeństwa podczas czyszczenia kanistra należy zawsze powstrzymać się od używania go jako pojemnika na wodę pitną. Jeśli zanieczyszczenie pochodzi z „normalnych” źródeł, takich jak wapno i kurz, łatwo można przeprowadzić czyszczenie bezpieczne dla żywności.

  • Przeczytaj także – Śmierdzi w pralce
  • Przeczytaj także – czyszczenie płytek za pomocą odkurzacza parowego – czy warto?
  • Sprawdź również – Prawidłowo utylizuj kanistry z olejem z resztkami

Niektóre domowe środki dobrze nadają się do usuwania bakterii i ich dezynfekcji. Skuteczne czyszczenie zawsze obejmuje całkowite wysuszenie. Gorąca woda może zwiększyć efekt czyszczenia, ale nie powinna przekraczać sześćdziesięciu stopni Celsjusza. Wrząca woda niszczy wiele tworzyw sztucznych, aw najgorszym przypadku może powodować zmiękczenie plastyfikatorów.

Unikaj wpływu mechanicznego

Należy unikać często cytowanej wskazówki dotyczącej czyszczenia, polegającej na używaniu ryżu lub innych materiałów sypkich do poluzowania wysuszonego i osadzonego brudu w kanistrze. Efekt „mielenia” tworzy rysy i rowki w kanistrze, które są idealnymi warunkami do rozwoju nowego skażenia bakteryjnego.

Metody czyszczenia kanistrów

Częściowe wypełnienie wstrząsane

Napełnij swój kanister do około dwóch trzecich dowolnego rodzaju mieszanki wody do czyszczenia. W przypadku silniejszych zabrudzeń zmniejszyć ilość do około połowy.

Czas narażenia

Decydującym kryterium skuteczności czyszczenia jest czas ekspozycji. Dwanaście do 24 godzin to rozsądny czas po kilkukrotnym energicznym wstrząśnięciu.

Temperatura wody

Używaj gorącej wody o temperaturze około sześćdziesięciu stopni Celsjusza. Wrząca woda schładza się o około jeden stopień na minutę.

kwas cytrynowy

Kwas cytrynowy jest lepszy niż kwas octowy. Możesz użyć czystego soku z cytryny lub soku cytrusowego dostępnego do gotowania i pieczenia. Dodać około łyżki soku z cytryny na litr wody.

Środek do czyszczenia protez

Rozpuść w wodzie tabletkę do czyszczenia protez na około pięć litrów.

Tabletki dezynfekujące (Micropur)

Tabletki dezynfekujące, takie jak Micropur, są dostępne w specjalistycznych sklepach kempingowych. W rzeczywistości służą do oczyszczania wody pitnej, ale nadają się również do czyszczenia.

PORADY I WSKAZÓWKI

Nie używaj środków czyszczących, które nie są bezpieczne dla żywności. Środek do mycia naczyń działa, ale tabletki czyszczące do zmywarek nie powinny już osiągać w kanistrze wymaganej temperatury.