Porady i wskazówki: Czyszczenie stali nierdzewnej.

stal nierdzewna

Czyszczenie stali nierdzewnej. Szczególnie w kuchni istnieje wiele przedmiotów wykonanych ze stali nierdzewnej, które wciąż pokazują nowe plamy. Aby utrzymać stal nierdzewną w czystości, wystarczy się jej trzymać – i stosować odpowiednią metodę czyszczenia. Mamy dla Ciebie wiele wskazówek!

Czyszczenie stali nierdzewnej. Stal nierdzewna: wrażliwa na plamy

Stal nierdzewna to wyjątkowo wytrzymały materiał, z którego wykonane są patelnie, garnki, sztućce i całe fronty urządzeń. Jednak widać każdy odcisk palca i każdą plamkę tłuszczu na powierzchni – niezależnie od tego, czy jest matowa, czy błyszcząca.

Jak najbardziej pożądany jest sposób czyszczenia stali nierdzewnej bez specjalnego wysiłku i utrzymywania jej przez długi czas. W Internecie krąży wiele porad domowych. Co jest zalecane przy lekkim, a co silnym zabrudzeniu?

Od czystej stali nierdzewnej do lekkich zabrudzeń

Stal nierdzewna
Naczynia ze stali nierdzewnej

Jeśli regularnie czyścisz powierzchnie ze stali nierdzewnej, dużo brudu nie będzie się gromadzić. Ale zawsze są jakieś odciski palców – a zwłaszcza w obszarze pieca nie można uniknąć rozprysków tłuszczu.

  • W przypadku niewielkich zabrudzeń często wystarczy delikatny środek odtłuszczający, taki jak płyn do mycia naczyń. Umyj powierzchnie ze stali nierdzewnej ciepłą wodą z mydłem i dokładnie wytrzyj do sucha, mniejsze części ze stali nierdzewnej można namoczyć w wodzie do mycia.
  • Środek do czyszczenia szkła, którego można używać również do okapów, to wypróbowany i przetestowany środek odtłuszczający. Obowiązuje przy tym: spryskać, pozostawić na chwilę, spłukać czystą wodą i dokładnie wytrzeć do sucha.
  • Prosty środek do czyszczenia kuchni, który można rozpylać, jest również przydatny do czyszczenia lekko zabrudzonej stali nierdzewnej, alternatywnie można również spryskać wodą sodową i wytrzeć wilgotną szmatką, a następnie wysuszyć.
  • Do czyszczenia lekko zabrudzonej stali nierdzewnej zaleca się również ściereczki z mikrofibry. Użyj do tego czystej wody i energicznie wykręć szmatkę przed wytarciem powierzchni.
  • Stara wskazówka dotycząca gospodarstwa domowego mówi, że stal nierdzewna jest szczególnie łatwa do czyszczenia w przypadku surowego ziemniaka. Aby to zrobić, pokrój ziemniaka na pół i dokładnie przetrzyj powierzchnię. Wyczyść je wilgotną szmatką.

Czyszczenie stali nierdzewnej. Połącz czyszczenie i pielęgnację

Delikatne czyszczenie można uzupełnić płynem do mycia naczyń lub ściereczką z mikrofibry z nałożeniem specjalnego olejku pielęgnacyjnego do powierzchni ze stali nierdzewnej. Oleje pielęgnacyjne do stali nierdzewnej działają odtłuszczająco.

Wyczyść stal nierdzewną, jeśli jest mocno zabrudzona

Uporczywe zabrudzenia ze stali nierdzewnej nie są tak łatwe do usunięcia, tylko silniejsze środki zapewniają pożądaną czystość. Sięgnij po specjalne produkty z drogerii lub głośne domowe środki.

Rozpryski kawy i herbaty, kamień i warstwy tłuszczu są bardzo brzydkie, ale z odpowiednim środkiem czyszczącym Twoja stal nierdzewna znów będzie wyglądać jak nowa! Przeczytaj nasze wskazówki:

W przypadku silniejszych zabrudzeń należy użyć dostępnego w handlu środka czyszczącego z ceranu i stali nierdzewnej, środki te są zwykle dość silne i zawierają substancje pielęgnujące, które tworzą warstwę ochronną.

Jeśli chcesz uniknąć substancji chemicznych, wypróbuj specjalną gąbkę do smaru lub gumkę do usuwania zabrudzeń, aby wyczyścić stal nierdzewną.

Czyszczenie stali nierdzewnej. Silny detergent do plam z kawy, herbaty i kamienia

Stara, domowa soda oczyszczona pomaga usuwać plamy z kawy na stali nierdzewnej. Jeśli wolisz herbatę i chcesz usunąć plamy z tego gorącego napoju, zalecamy sodę oczyszczoną.

Użyj mieszanki esencji octu i wody w stosunku 1: 3 przeciwko plamom z kamienia i użyj jej do oczyszczenia zabrudzonej powierzchni.

Kamień cytrynowy pomaga również w czyszczeniu stali nierdzewnej. W szczególności wapno musi ustąpić miejsca kwasowi cytrynowemu, ale znikają również inne plamy. Sprawdź w ukrytym miejscu, czy kwas nie atakuje powierzchni!

Ostrzeżenie, zawsze należy na to zwracać uwagę!

Aby uniknąć uszkodzenia stali nierdzewnej podczas jej czyszczenia oraz aby na sztućce nie dostały się szkodliwe substancje chemiczne, należy zawsze przestrzegać następujących ważnych punktów:

Czyszczenie bez smug i pozostałości kamienia

Po każdym czyszczeniu na mokro dokładnie wytrzyj powierzchnie ze stali nierdzewnej do sucha, aby nie powstały zacieki wapienne. Z tego samego powodu nie zostawiaj mokrych szmat na stali nierdzewnej.

Tłuste środki czyszczące do stali nierdzewnej: na co należy uważać?

Olej na stali nierdzewnej wygląda na początku dobrze, ponieważ tworzy lekko błyszczącą powłokę, pod którą znikają zarysowania i plamy. Jednak może się zdarzyć, że na tłustych powierzchniach utworzą się brzydkie smugi, prawdopodobnie po prostu ich dotknięciem.

Warstwy oleju, które już nie wyglądają dobrze, można usunąć alkoholem. Ale jeśli od samego początku używasz tylko wypróbowanych i przetestowanych produktów do pielęgnacji, jesteś prawie po bezpiecznej stronie.

Substancje zawierające olej raczej nie nadają się do powierzchni z drobnymi rowkami, takich jak obszar przechowywania zlewu. Olej osadza się w rowkach i z czasem ciemnieje.

Unikaj uszkodzeń powierzchni stali nierdzewnej

Nigdy nie używaj prawdziwej wełny stalowej do czyszczenia naczyń ze stali nierdzewnej: możesz uszkodzić powierzchnię w taki sposób, że w rezultacie zacznie rdzewieć. To samo dotyczy ściernych środków czyszczących.

Unikaj czyszczenia stali nierdzewnej dużą ilością kwasu, soli i chlorków, aby powierzchnie zawsze pozostały nienaruszone.

Czyszczenie naczyń ze stali nierdzewnej

Nie używaj specjalnych środków do pielęgnacji przedmiotów, które mają bezpośredni kontakt z żywnością. Stahlfix i spółka tworzą na powierzchni warstwę ochronną, która nie jest korzystna dla zdrowia!

Ogólnie rzecz biorąc, w trosce o swoje zdrowie należy używać tylko takich substancji z obszaru związanego z żywnością, które można bezpiecznie usunąć bez pozostawiania śladów.

PORADY I WSKAZÓWKI

Szczotkowana stal nierdzewna jest szlifowana przez producenta w taki sposób, że powstaje piękna, matowa powierzchnia. Zawsze przecieraj tę stal nierdzewną w kierunku słojów, aby efekt optyczny został trwale zachowany.