Usuwanie kleju i naklejek

Usuwanie kleju i naklejek.

Usuń pozostałości kleju i naklejki bez pozostawiania śladów

Jakie kleje są używane do naklejek?

Usuwanie kleju i naklejek. Naklejki są wyposażone w różne rodzaje kleju, których nie można odróżnić od siebie wyłącznie wizualnie. Te kleje nie mogą być rozpuszczone w ten sam sposób, dlatego do usunięcia pozostałości kleju i naklejek potrzebne będą różne narzędzia.

Kleje dzielimy na cztery różne rodzaje klejów – rodzaj kleju jest bezpośrednio związany z jego rozpuszczalnością:

 • Kleje topliwe
 • klej rozpuszczalny w wodzie
 • kleje rozpuszczalne w rozpuszczalnikach
 • klej rozpuszczalny w tłuszczach

Naklejki i etykiety wszelkiego rodzaju szczególnie dobrze przylegają do gładkich powierzchni, z którymi kleje mogą się dobrze łączyć. Wszelkiego rodzaju etykiety są szczególnie trudne do usunięcia z gładkich plastików i szkieł.

Etykiety, które są bardzo trudne do usunięcia, to zazwyczaj naklejki, które są szczególnie tanie. Przyjazna dla klienta, łatwa w demontażu wersja kosztuje nieco więcej producenta.

Opcje usuwania pozostałości kleju i naklejek

Usuwanie naklejek i kleju
Naklejki

Usuwanie kleju i naklejek. Usuwanie mechaniczne

Usuwanie mechaniczne jest niedrogie, ale wiąże się głównie z większym nakładem pracy i czasu. Można go jednak dobrze łączyć z innymi metodami i jest wtedy tym skuteczniejszy.

 • Odgryzanie palcami jest zwykle pierwszą próbą usunięcia, ale często kończy się niepowodzeniem.
 • Skrobaczkę szklano-ceramiczną można stosować do gładkich powierzchni wykonanych ze szkła i ceramiki, podobnie jak do czyszczenia płyt ceramicznych.
 • Domowa gąbka z szorstką stroną, zwana także „szkocką gąbką”, może być dobrym pomocnikiem przy usuwaniu pozostałości kleju i naklejek.

Usuwanie kleju i naklejek. Środki termiczne do klejów topliwych

 • Do podgrzania naklejki użyj suszarki do włosów, może być konieczne wcześniejsze zwilżenie materiału. Następnie stopniowo zdrapuj etykietę.
 • Naczynia żaroodporne z resztkami kleju i naklejkami można napełnić wrzącą wodą i pozostawić na chwilę. Następnie usuń klej mechanicznie.

Do klejów rozpuszczalnych w wodzie używaj wody

Kleje rozpuszczalne w wodzie można łatwo usunąć wilgotną szmatką. Nie oszczędzaj na wodzie, ale odpowiednio namocz materiał. Po chwili naklejka sama zejdzie.

Pracuj z rozpuszczalnikami

Jeśli po prostu oznacza to, że woda i ogrzewanie nie pomagają, potrzebujesz odpowiedniego rozpuszczalnika. Są one dostępne w czystej postaci z butelki lub jako produkty mieszane. Mają różne polaryzacje i dlatego też rozpuszczają różne kleje.

Czyste rozpuszczalniki

 • Użyj denaturatu (spirytusu) lub izopropanolu z apteki.
 • Aceton okazał się dobrym rozpuszczalnikiem do usuwania pozostałości kleju z naklejek.
 • Benzyna lakowa jest rozpuszczalnikiem niepolarnym i może pomóc, jeśli inne środki zawiodą.

Produkty mieszane

Jeśli nie masz pod ręką czystego rozpuszczalnika, możesz wypróbować mieszany produkt, który może już znajdować się w Twoim gospodarstwie domowym – lub kupić specjalny środek.

 • Zmywacze do paznokci często zawierają aceton, ale czasami także inne substancje. Nadają się do usuwania pozostałości kleju z niewrażliwych powierzchni.
 • Możesz wypróbować środek dezynfekujący do rąk, aby usunąć pozostałości kleju, zawiera on między innymi różne alkohole.
 • W przypadku szczególnie upartych przypadków użyj sprayu do usuwania silikonu ze sklepu z narzędziami.
 • Środek do czyszczenia plastiku może być również stosowany jako zmywacz do pozostałości kleju i naklejek, zwłaszcza z powierzchni plastikowych.
 • Specjalny spray do uwalniania etykiet może być nieco drogi, ale często ma uniwersalne zastosowanie.

Usuń naklejkę smarem

Kleje rozpuszczalne w tłuszczach można rozpuszczać za pomocą zwykłego oleju jadalnego, takiego jak margaryna, masło lub olej słonecznikowy. Użyj dużej ilości oleju i namocz naklejkę, aby została dobrze usunięta.

Usuwanie kleju i naklejek. Unikaj uszkodzeń podczas usuwania naklejki

Uważaj, aby nie spowodować uszkodzeń podczas usuwania naklejki. Szczególnie wrażliwe powierzchnie są szybko zarysowywane lub atakowane przez rozpuszczalnik.

Powierzchnie można zarysować metodami mechanicznymi. Paznokcie są najdelikatniejszym narzędziem do usuwania pozostałości kleju, szkockiej gąbki należy używać tylko na powierzchniach odpornych na zarysowania.

Aceton rozpuszcza niektóre tworzywa sztuczne, podobnie jak eter naftowy i inne rozpuszczalniki. Rezultatem są szorstkie, matowe powierzchnie, których nie można regenerować. W razie wątpliwości wypróbuj odpowiedni rozpuszczalnik w ukrytym miejscu lub od razu weź coś innego.

Gorąca suszarka do włosów może odkształcić plastik, spowodować pęknięcie szkła lub – w szczególnie wysokich temperaturach – zwęglenie powierzchni drewna. Uważaj na to!

Naczynie wypełnione gorącą wodą może pęknąć, a nawet spowodować obrażenia. Używaj gorącej wody tylko wtedy, gdy masz pewność, że materiał jest odporny na ciepło!

Zachowaj ostrożność podczas obchodzenia się z rozpuszczalnikami: nosić rękawice ochronne i dobrze przewietrzyć pomieszczenie, aby uniknąć szkód zdrowotnych.

PORADY I WSKAZÓWKI

Zawsze zaczynaj od metody, która najprawdopodobniej pozostawi najmniejsze szkody i nie będzie wymagała dla Ciebie żadnego specjalnego wysiłku. Na przykład woda jest zawsze blisko, a twoje palce są zawsze gotowe do łaskotania.